jesień w ogrodzie
W październiku i listopadzie, trzeba szczególnie mocno, zadbać o swój ogród | fot.: StockAdobe.com

Ogród w okresie przejściowym: jak zadbać o rośliny jesienią?

Każdy chciałby mieć piękny i zadbany ogród. Jednak końcowa przyjemność, wiąże się z bardzo wieloma obowiązkami. O rośliny trzeba dbać zawsze, a szczególnie jesienią, kiedy są narażone na działanie wielu niesprzyjających czynników. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z roślinami w okresie przejściowym, aby cieszyły swoim wyglądem na wiosnę.

Jesień w ogrodzie – jak zadbać o rośliny

W październiku i listopadzie, trzeba szczególnie mocno, zadbać o swój ogród. W pierwszej kolejności, powinno się przygotować trawnik na zimowe miesiące. Powinien on być przycięty, aby opasy deszczy i śniegu nie sprawiły, że na wiosnę będzie zgnieciony i zepsuty.

W październiku, można posadzić niektóre roślinne wiosenne, przede wszystkim odmiany cebulowe jak np. krokusy, narcyzy, hiacynty itp. Po przezimowaniu, pięknie rozkwitną wiosną. Ponadto, w tym okresie trzeba też nawieść glebę i zrobić ogólne porządki. Warto pograbić liście i usunąć chwasty pozostałe po roślinach jednorocznych. Jesienią powinno się także, bardzo obficie podlać kwiaty, aby miały wystarczającą ilość wody, która pozwoli im przetrwać zimę.

Jesienią powinno się także, zadbać o nawożenie niektórych roślin. Warto wiedzieć, które gatunki potrzebują wzmocnienia przed nadejściem zimy. W skalpach można znaleźć specjalne, jesienne nawozy. Dzięki nim, rośliny jesienią i zimą, będą bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Po zakończeniu lata, dobrze jest także przyciąć pędy niektórych roślin. Dzięki temu, kolejnej wiosny wypuszczą one nowe pędy i będą się pięknie rozwijały.

Zabezpieczenie roślin przed zimnem

Oprócz wszelkich prac, które powinno się wykonać jesienią w ogrodzie, nie można także zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu poszczególnych gatunków roślin. Niektóre odmiany są bardziej czułe na mróz i zimno, dlatego jest to bardzo ważne.

Istnieje wiele możliwości na zabezpieczenie poszczególnych roślin przed zimą. Najtańszym rozwiązaniem jest wykorzystanie suchych liści, jako materiału izolacyjnego. Przy ich pomocy, możliwe jest zabezpieczenie rabaty. Liście, tworzą specjalną wartę ochronną, która nie przepuszcza zimnego powietrza. Jednak, trzeba uważać, ponieważ niektóre rośliny nimi przykryte mogą zgnić. Wszelkie drzewka, krzewy i róże, można zabezpieczyć słomom. Wystarczy delikatnie obłożyć nią gałęzie i pnącza. Ponadto do ochrony roślin, można wykorzystać siatki cieniujące, włókninę, zrębki, korę i trociny.

Szczególną ochronę przed nadchodzącymi mrozami, potrzebują krzewy i drzewa zimozielone, wszelkie pnącza, byliny oraz rośliny w pojemnikach.

Warto poświecić trochę czasu i odpowiednio przygotować swój ogród do zimy, aby wszystkie rośliny przetrwały trudny czas i na wiosnę zakwitły. Dobrze jest także, zadbać o porządek w ogrodzie. Żadne pozostałości,  spadłe liście i skoszone trawy nie powinny być pozostawione na zimę. Wiosną będzie o wiele trudniej doprowadzić ogród do porządku i zadbać o jego piękno, jeśli jesienią nie będzie on odpowiednio zadbany.

AKU

Sprawdź także

jesień kobieta w płaszczu z pomarańczowym liściem

Jesienna metamorfoza. Czas na odnowę skóry po lecie

Sezon jesienno-zimowy to najlepszy moment na zatroszczenie się o wygląd i kondycję skóry. Dlaczego właśnie …