jak hodować tuje
Tuje, aby mogły zdrowo się rozwijać, potrzebują odpowiednich warunków glebowych | fot.: stock.adobe.com

Pięknie rozwijające się tuje – jak dbać o te rośliny?

Tuje, zwłaszcza gatunki szmaragd oraz braband cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Można wykorzystać je w aranżacji ogrodu na wiele sposobów. Aby jednak zachwycały wyglądem świeżej, zdrowej zieleni, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Warto zatem przyjrzeć się temu, w jaki sposób troszczyć się o te na pozór niezbyt wymagające rośliny. 

Odpowiednie warunki do rozwoju to podstawa 

Tuje, aby mogły zdrowo się rozwijać, potrzebują odpowiednich warunków glebowych. Bardzo ważne jest to, aby ziemia, w której zamierzamy zasadzić tuje, była jak najdokładniej oczyszczona z chwastów oraz ich systemów korzeniowych. Warto zatem poświęcić trochę czasu na właściwe przygotowanie gleby. Nie mniej istotne jest to, aby tujom zapewnić podłoże przepuszczalne i dość żyzne. Najlepiej, jeżeli będzie ono posiadało lekko kwaśne pH. Nie można zapomnieć o tym, że tuje są wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli mieszkamy w mieście, lepiej nie sadzić ich w pobliżu wyjątkowo ruchliwej drogi. Na wsi nie powinny im jednak dokuczać takie problemy, jak chociażby smog. Ze względu na to, że tuje posiadają płytki system korzeniowy, warto rozważyć przysypanie ich korą. 

Podlewanie i regularne nawożenie 

Ze względu na wspomniany już płytki system korzeniowy tuj, należy zatroszczyć się o systematyczne ich podlewanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku dopiero co posadzonych drzewek. Jeśli mamy sporo roślin, najwygodniejsze może okazać się podlewanie ich przy pomocy węża ogrodowego. Możemy także wykorzystać klasyczną konewkę. Raz na jakiś czas, tuje mogą także wymagać nawożenia. Najlepsze będą nawozy wieloskładnikowe, dedykowane właśnie tujom. Najlepiej nawozić rośliny dwa-trzy razy w ciągu roku. 

Staranne przycinanie oraz ochrona przed chorobami 

Tuje mogą wymagać także przycinania. Należy jednak robić to w sposób umiejętny, najlepiej nie częściej niż trzy razy do roku. Rodzaj cięcia, które należy wykonać będzie uzależniony między innymi od tego, z jakim konkretnie gatunkiem mamy do czynienia. Poza tym, wiele zależy od efektu, jaki chcemy finalnie uzyskać. Wyjątkowo dokładnego przycinania wymagać będą tuje przeznaczone na żywopłoty. Niezmiernie istotna jest także ochrona przed chorobami oraz szkodnikami. Warto rozważyć stosowanie naturalnych oprysków z pokrzywy, zwłaszcza jeżeli rośliny są młode. Należy pamiętać o tym, że profilaktyka jest o wiele skuteczniejsza niż ewentualna walka z zagrożeniem. Jeśli chcemy zmniejszyć podatność roślin na choroby, zapewnijmy tujom odpowiedni rodzaj gleby oraz stanowisko półcieniste bądź słoneczne. Tuje nie najlepiej znoszą bowiem cień. Przeszkadzają im również silnie wiejące, porywiste wiatry. 

Aby tuje prezentowały się atrakcyjnie pod względem wizualnym, należy zatroszczyć się o odpowiednie podłoże oraz stanowisko. Warto także dbać o systematyczne podlewanie roślin, zwłaszcza na wczesnym etapie ich rozwoju. Dobrze byłoby też mieć na uwadze regularne nawożenie. Dzięki wymienionym zabiegom pielęgnacyjnym, nasze tuje będą cieszyć oczy pięknym kolorem i gęstym pokrojem.

AUB

Sprawdź także

Bratki

Bratki – jak je uprawiać w swoim ogrodzie?

Bratki to jedne z pierwszych kwiatów, które pojawiają się wiosną i mogą zdobić ogrody oraz …