Żółty kwiat dziewanna Verbascum, kwiat łąkowy, żółty kwiat przyciąga owady, zapylanie
Dziewanna najczęściej spotykana jest na dzikich polach, ale nierzadko możemy spotkać ją na skrajach lasów czy przy ruchliwych drogach | fot.: stock.adobe.com

Posadź w ogrodzie dziewannę

Większość ludzi kojarzy dziewannę jako dziko rosnącą roślinę z pól i łąk. Jednak coraz częściej sprowadzana jest do przydomowych ogródków jako ozdoba mająca wiele zastosowań. Dużym plusem jest fakt, że dziewanna nie potrzebuje specjalnych warunków, aby się rozwijać. Jakie wymagania musimy spełnić, aby móc ją uprawiać?

Dziewanna w ogrodzie — wymagania

Dziewanna najczęściej spotykana jest na dzikich polach, ale nierzadko możemy spotkać ją na skrajach lasów czy przy ruchliwych drogach. Świadczy to o jej zdolności w przystosowywaniu się do trudnych warunków. Mimo wszystko, jak każda roślina, ta również ma swoje preferencje. Jakie warunki będą dla niej najlepsze? Oto kilka z nich:

  • dobrze nasłonecznione miejsce
  • sucha gleba
  • przepuszczalne i próchnicze środowisko
  • miejsce wyciszone, bez wiatru

Jeśli zapewnimy dziewannie powyższe warunki, z pewnością wyrośnie w najbardziej okazałej postaci dla swojej odmiany.

Dziewanna — niesamowite właściwości

Wiele osób posiada dziewannę w ogrodzie z racji na jej estetyczny wygląd oraz łatwość w uprawie. Jednak warto podkreślić, że to roślina posiadająca niezwykłe właściwości lecznicze.

Jeśli chodzi o części roślin wykorzystywane do ziołolecznictwa, są to głównie kwiaty wraz z pylnikami. Mają bardzo przyjemny słodko-miodowy smak, a przez to ich spożywanie może być bardzo przyjemne. Jednak roślinę warto wysuszyć zaraz po zebraniu, ponieważ w przeciwnym razie kwiaty zmienią kolor z żółtego na brunatny.

Jeśli chodzi o działanie lecznicze, kwiaty wykazują przede wszystkim działanie wykrztuśne oraz delikatnie znieczula, łagodząc podrażnienia. Dziewanna jest również wykorzystywana jako naturalny środek do uregulowania cyklu miesiączkowego u kobiet. Ze względu na swoje działanie wyciszające, uspokaja w chwilach stresu. Działa rozluźniającouśmierzając wszelkiego rodzaju bóle. Sprawdza się również podczas kolek oraz innych dolegliwości układu pokarmowego. 

Jak korzystać z właściwości dziewanny?

Posiadając dziewannę w ogrodzie, z łatwością możemy wysuszyć ją, stosując się do określonych zasad. Koniecznie trzeba poczekać, aż kwiaty w pełni rozkwitną, następnie zebrać je i niezwłocznie zacząć proces suszenia. Jeśli będziemy zwlekać, roślina pochłonie wodę z otoczenia oraz zmieni kolor. Należy również pamiętać, aby nie suszyć rośliny bezpośrednio na słońcu. 

Zastosowanie:

  • napar — złagodzi stany zapalne, oraz inne dolegliwości górnych dróg oddechowych. Świetnie sprawdzi się w przypadku suchego kaszlu oraz bólu gardła. Herbatę ziołową z dziewanny można pić podczas biegunki, kolek lub problemów żołądkowych, ponieważ skutecznie leczy te dolegliwości.
  • okład — świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju rany, skaleczenia, oparzenia czy inne dolegliwości skórne. Właściwości łagodzące pomogą również w przypadku zmian skórnych spowodowanych alergią.
  • krople — bardzo dobrze sprawdzą się jako dodatek do kąpieli. Wyciszą po stresującym dniu oraz zrelaksują przed snem. Oczyszczą powierzchnię skóry ze szkodliwych bakterii, a także uśmierzą bóle stawów. 

Dziewanna to niesamowita roślina o wielu właściwościach. Należy jednak pamiętać, aby zachować ostrożność podczas jej stosowania. Nie powinna być wykorzystywana przez kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci do 12 roku życia. 

BSZ

Sprawdź także

lilia wodna

Lilia wodna – charakterystyka i pielęgnacja

Lilie wodne to rośliny, które wywołują uśmiech na twarzy. Zobaczone w oczkach wodnych czy stawach …