Życie pokazuje, że nie tylko kuchnia japońska cieszy się dużym zainteresowaniem. Podobnie ma się rzecz w ogrodnictwie. Moda na japońskie ogrody stale rośnie i nie powinno to dziwić. Wschodnia inspiracja zachwyca miniaturowymi krajobrazami, niezwykle symetrycznym odwzorowaniem natury, pięknem barw oraz tajemniczym orientalnym klimatem. W tej przyrodniczej symfonii człowiek staje się współtwórcą niepowtarzalnego uroku i harmonii.
Sekret tkwi w szczegółach
Przy planowaniu ogrodu japońskiego warto zwracać uwagę na szczegóły. To właśnie od nich zależy finalny wygląd naszego zielonego zakątka. Należy dążyć do tego, aby ogród by zbliżony do natury. Powinien wtapiać się w naturalny krajobraz. Umieszczone w nim rośliny należy odpowiednio skomponować i przycinać, ale nie do tego stopnia, by wyglądały, jakby ktoś zasadził je przed chwilą. Dlatego trzeba je ciąć, przesadzać i prześwietlać z dużym namysłem.
Trzy warianty japońskiego klimatu
Ogrody japońskie dzielimy głównie na trzy typy. Pierwszy, to ogród z niewielkimi wzniesieniami, utworzony z odpowiednio ustawionych kamieni lub odłamków skalnych, czyli tsukiyama. Drugi – karesansui – to teren zielony, w którym woda jest wyrażona symbolicznie przez żwir i piasek. Trzeci wariant, to hiraniwa. Charakteryzuje się płaskim rozległym terenem, w którym dominuje grabiony żwirek, imitujący dynamiczne fale. Duże kamienie dają efekt wysp. A mostki przystanie i przybrzeżne drogi dopełniają obrazu tej symbolicznej wodnej krainy. Poza tym mamy tu strefy herbaciane z pawilonami, spacerowe alejki oraz strumyki i stawy.
Bogata symbolika cechą orientalnego krajobrazu
Przy tworzeniu japońskiego ogrodu należy pamiętać, że jego każdy element nie jest przypadkowy i posiada swoją symbolikę. Kamienie są metaforą niezmienności i wieczności. Dlatego powinny mieć podobne ułożenie i kształty, jak to ma miejsce w naturze. Nieodłącznym elementem japońskiej przyrody jest woda, która symbolizuje życie. Ponadto wprowadza dynamikę, urozmaicając spokojne otoczenie. Rośliny zimozielone, to metafora długowieczności. Dlatego głównym kolorem japońskiego ogrodu jest zieleń. Kolorowe rośliny stanowią tylko dodatek wystroju krajobrazu.
Rośliny do japońskiego ogrodu
Do orientalnego ogrodu pasują skarłowaciałe rośliny, które dzięki odpowiedniemu przycinaniu i formowaniu przybierają fantazyjne kształty. Sprzyja to tworzeniu terenu o starym i naturalnym wyglądzie. Do roślin, które świetnie nadają się do tego typu zabiegów, można zaliczyć miłorząb chiński, magnolię, ozdobne wiśnie, klon japoński i palmowy, sosnę czarną, drobnokwiatową oraz japońską. Z krzewów sadzimy jaśminowiec, glicynię, różaneczniki, azalię japońską i ostrokrzew. Z bylin najczęściej są wybierane astry, kosaćce, peonie, liliowce i tawułki. Oprócz nich warto posadzić chryzantemę ogrodową, dalię i zawilce.
Japoński ogród, to nie tylko rośliny
Japoński ogród, oprócz roślin powinien posiadać elementy, po których będzie można z łatwością go rozpoznać. Chodzi o kamienne latarnie lub rzeźby. Pawilony lub altany. Kamienie lub skały ułożone w naturalny sposób. Poza tym woda naturalna lub imitujący ją żwirek. A także nadwodne mostki lub kładki.
BGU