malownicze pole lawendy
W naturze lawendy rosną na skalistym terenie w niewielkich zagłębieniach wypełnionych jałową glebą | fot.: materiał partnera

Uprawa lawendy: sadzenie i pielęgnacja

Lawenda to półkrzewiasta, silnie aromatyczna roślina wieloletnia pochodząca z basenu Morza Śródziemnego. W cieplejszych regionach jej szare lub zielone liście pozostają na pędach przez cały rok, a roślina doskonale radzi sobie nawet w najtrudniejszych warunkach ogrodowych. Jest to również zioło o wielu zastosowaniach kulinarnych, a także wspaniały dodatek do rabat. Dzięki srebrzysto-zielonym liściom, wzniesionym pędom kwiatowym i zwartej, krzewiastej formie, lawenda jest idealna do tworzenia nieformowanych żywopłotów, obrzeży rabat czy obwódek kwietników.

Kwiaty można ścinać do bukietów, zasuszać i dodawać do potpourri. Ceniona za zapach, właściwości lecznicze i piękny fioletowo-niebieski kolor. Wyciągi z lawendy sadzonki, od wieków były stosowane do perfumowania kosmetyków, kremów, mydeł czy wód toaletowych. Roślina nie jest wybredna i przetrwa nawet niekorzystne warunki. Jej główne wymagania, to dużo słońca, a także dobrze zdrenowana gleba o zasadowym pH.

Sadzenie lawendy:

Młode krzewinki sadzi się wiosną, gdy gleba odpowiednio się już nagrzeje. W zależności od warunków pogodowych może mieć to miejsce od marca do maja. Rośliny uprawiane w doniczkach mogą być sadzone przez cały rok, wyłączając okresy silnych upałów lub mrozu. W przypadku jesiennego sadzenia powinniśmy wybierać starsze, podrośnięte już okazy, które dobrze przetrwają pierwszą zimę w naszym ogrodzie.

Lawenda rozwija się dobrze w większości gleb, od słabych do średnio żyznych. Jeżeli w Twoim ogrodzie występuje gliniasta, zbita ziemia dodaj materii organicznej, aby poprawić jej strukturę. Uważaj na wilgotne miejsca, w których dochodzi do zastoin wody. Sprzyjają one gniciu korzeni roślin. Najlepsza do uprawy tego gatunku jest gleba lekka, przepuszczalna o zasadowym odczynie pH, które mieści się w przedziale 6,5-7,5. Podłoże wokół krzewów można wyściółkować żwirem.

lawenda w ogródku
Przycinanie lawendy, to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych | fot.: materiał partnera

Pomysły na zastosowanie lawendy w ogrodzie

  1. Uprawiaj lawendę wzdłuż chodników i ścieżek ogrodowych, gdzie możesz cieszyć się ich zapachem.
  2. Sadź rośliny w ogrodach ziołowych, gdzie chłodne, szaro-zielone liście będą odbijać się na tle innych, intensywnie zielonych liści ziół.
  3. Twórz aromatyczne żywopłoty lub obramowania wzdłuż płotów i ścian
  4. Potraktuj ją jako naturalny środek odstraszający szkodniki i posadź przy altanie czy tarasie. Zapach lawendy odstrasza muchy, komary, meszki i inne uciążliwe dla domowników owady. Przyciąga za to bajecznie kolorowe motyle, pszczoły i trzmiele.
  5. Najlepsze towarzystwo dla innych, odpornych na suszę roślin tj. rozchodnik, róże, jeżówka czy dalie.

Kiedy ścinać lawendę?

Przycinanie lawendy, to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne przycinanie roślin wpływa na wygląd roślin, ich kształt i formę, a także siłę kwitnienia. Pierwsze przycinanie powinno odbyć się po kwitnieniu. Usuwamy wtedy suche kwiatostany i niewielkie 2-3 cm odcinki znajdujące się pod kwiatostanem. Kolejne cięcie wykonujemy wczesną wiosną, od końca marca do kwietnia. Należy to zrobić w czasie suchego, słonecznego dnia. Przycinamy wtedy krótko wszystkie pędy lawendy, nadając całej roślinie ładny, zaokrąglony kształt. Cięcie pobudza rośliny do tworzenia nowych przyrostów i zapobiega pokładaniu się zdrewniałych pędów na boki. Bardzo stare, kilkunastoletnie krzewy najlepiej jest zastąpić nowymi okazami.

kobieta z lawendą
W naturze lawendy rosną na skalistym terenie w niewielkich zagłębieniach wypełnionych jałową glebą | fot.: materiał partnera

Pielęgnacja: nawożenie i rozmnażanie lawendy

Lawenda potrzebuje niewiele wody, aby przetrwać i często jest przelewana przez troskliwych ogrodników. Podobnie dzieje się, gdy rośliny zostaną przenawożone. W naturze lawendy rosną na skalistym terenie w niewielkich zagłębieniach wypełnionych jałową glebą. Zbyt intensywne nawożenie azotowe może spowodować nadmierny rozrost pędów i liści. W rezultacie lawenda w ogóle nie zakwitnie. Nie oznacza to jednak, że lawendy nie nawozi się zupełnie. Najważniejsze jest to, aby zrobić to dobrze. Najbardziej odpowiedni czas na nawożenie, to wiosna, gdy lawenda rozpoczyna wegetację. Najlepszy sposób to rozłożenie wokół każdego krzewu warstwy 2-3 cm dobrego kompostu. Zapewni to właściwą ilość składników odżywczych na cały rok.

Lawendę możemy rozmnażać na dwa sposoby. W sposób wegetatywny, czyli poprzez sadzonkowanie, jak i generatywny, czyli wysiew nasion. Nasiona przed wysiewem muszą przejść proces stratyfikacji, czyli przechłodzenia w temperaturze 0-5 stopni C przez okres kilku tygodni. Po tym procesie wysiewamy nasiona od marca do kwietnia do skrzynek wypełnionych lekkim substratem. Łatwiejszy sposób polega na ukorzenianiu odciętych sadzonek pędowych. Fragmenty pędów o długości ok. 10 cm, po wcześniejszym usunięciu liści z dolnej części, zanurza się w ukorzeniaczu, a następnie sadzi do doniczek. Rozmnażanie za pomocą sadzonek można przeprowadzić zarówno wiosną, jak i jesienią.

Kiedy kwitnie lawenda?

Lawendy najczęściej kwitną latem, jednak termin kwitnienia i jego długość, w głównej mierze zależy od typu i odmiany krzewu.

Gatunek:Termin kwitnienia:Długość kwitnienia:Popularne odmiany:
Lawenda angielskaczerwiec-sierpień4-8 tygodni‘’Hidcote’’, ‘’Munstead’’, ‘’Vera’’
Lawenda francuskaczerwiec-sierpień4-12 tygodni‘’Ballerina’’, ‘’Anouk’’
Mieszańce hybrydowelipiec-wrzesień4-12 tygodni‘’Provence’’, ‘’Grosso’’
Kiedy kwitnie lawenda? | materiał partnera

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Żółty kwiat dziewanna Verbascum, kwiat łąkowy, żółty kwiat przyciąga owady, zapylanie

Posadź w ogrodzie dziewannę

Większość ludzi kojarzy dziewannę jako dziko rosnącą roślinę z pól i łąk. Jednak coraz częściej …