instrumenty perkusyjne
Gdybyśmy zdecydowali się na to, by zdefiniować blocki perkusyjne, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to tzw. "przeszkadzajki" | fot.: stock.adobe.com

Blocki perkusyjne – w jaki sposób dokonać ich wyboru?

Zestawy perkusyjne cieszą się dużą popularnością. Doskonale wiemy, jak wygląda cały instrument, jednakże nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jakie poszczególne elementy możemy wyróżnić. Co to są blocki perkusyjne? Na jaki ich materiał należy się zdecydować? Czy wysokość wydawanego dźwięku ma znaczenie? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Co to są blocki perkusyjne?

Gdybyśmy zdecydowali się na to, by zdefiniować blocki perkusyjne, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to tzw. „przeszkadzajki”. Umożliwiają one dopasowanie gry w zależności od tego, z jakim gatunkiem muzycznym mamy do czynienia. W naszym kraju blocki często nazywane są pudełkami akustycznymi, co jest bezpośrednio zawiązane z tym, że wyglądają jak niewielkich rozmiarów pudełka. Wyróżnić możemy „przeszkadzajki” wykonane z drewna lub z tworzyw sztucznych. Warto wspomnieć o tym, że grać na nich mogą również osoby początkujące, które nie mogą pochwalić się ogromnym doświadczeniem w tym zakresie.

Blocki perkusyjne- na jaki materiał należy się zdecydować?

Skoro wiemy już, że blocki mają bezpośredni wpływ na osiąganie ciekawych efektów w muzyce, warto teraz zainteresować się kwestą tego, w jaki sposób dokonać ich wyboru. Ważna jest kwestia odpowiedniego materiału. Z reguły są one wykonane z drewna lub tworzyw sztucznych. Ma to wpływ na nieco inną barwę dźwięków. Po uderzeniu drewna pałką usłyszymy zupełnie inne tony, niż w przypadku uderzenia plastiku. Warto również zadawać sobie sprawę z tego, że poszczególne modele blocków także się od siebie różnią. Wpływ na efekt dźwięku może mieć ilość i rodzaj zastosowanego lakieru. Nie bez znaczenia jest kwestia faktury instrumentu. Współczesne blocki mogą być bowiem całkowicie gładkie, ewentualnie pokryte żłobieniami- ma to bezpośredni wpływ na brzmienie danego instrumentu.

Czy wysokość wydawanego dźwięku ma znaczenie?

Kolejną ważną kwestią jest wysokość wydawanego dźwięku. Może się ona różnić w zależności od tego, z jakim kształtem i wielkością pudełka akustycznego mamy do czynienia. Właśnie dlatego warto przed zakupem wybrać się do sklepu muzycznego, aby zapoznać się z brzmieniem. Nie ma bowiem niczego gorszego niż dźwięk, który nawet w najmniejszym stopniu nie pasuje do danej kompozycji. W razie potrzeby możemy zakpić kilka blocków- dobierzemy wysokość dźwięku w zależności od indywidualnych preferencji.