Każdy, kto interesuje się haftowaniem wie, że mulina to jedwabna bądź bawełniana nitka, którą stosuje się do ozdabiania materiałów oraz tworzenia różnych ozdób. Składa się ona z sześciu włókien, ale wyszywać można jedną nitką lub włóknem podwójnym albo wszystkimi sześcioma. Nici bawełniane ładnie błyszczą się, imitując jedwab, a to dzięki poddaniu procesowi merceryzacji. Muliną można haftować na kanwie obrazy, drobne wzory na ubraniach albo wykonywać bransoletki. Uniwersalność muliny oraz jej powszechność sprawia, że cieszy się dużą popularnością wśród osób początkujących, jak również i tych bardzo doświadczonych.
Jak zaplatać bransoletki z muliny oraz inne cudeńka, jakie można z niej wykonać
Początkowe prace z muliną, zazwyczaj nie są łatwe. Z tego względu, aby się nie zrazić, najlepiej jest wybierać łatwiejsze projekty, które szybko wykonamy i w niedługim czasie zobaczymy efekty. Takim łatwym projektem są bransoletki z muliny.
Zaplata się je, wiążąc supełki w kierunku lewym, prawym bądź w oba. Najpierw rozpoczynamy od wyboru koloru muliny i z każdej ucinamy po 3 nici o długości 1 m. Następnie łapiemy za końce nitek z jednej strony i wiążemy na nich supeł, pozostawiając oczywiście na końcu nitki do obrobienia. Za wykonany supeł zahaczamy agrafkę i wpinamy w taki sposób, aby mieć go cały czas pod ręką. Rozdzielamy muliny tak, aby po obu stronach znalazło się po trzy nitki tego samego koloru. W kolejnym kroku wiążemy obie strony. Mając tak przygotowaną bransoletkę, znajdujemy zewnętrzną część i zaczynamy wiązanie supełków na osobnej, sąsiadującej nitce.
W latach dziewięćdziesiątych bransoletki tego typu były bardzo popularne. Niemniej jednak z muliny można również wykonać inne równie ciekawe projekty takie, jak: naszyjniki, kolczyki, bombki świąteczne, cotton balls i wiele innych.
Dlaczego wybór muliny ma duże znaczenie?
To, jaką wybierzemy mulinę do naszej robótki, ma bardzo duże znaczenie. Słabej jakości materiał, będzie tracił kolor, może się mechacić albo farbować. Z tego względu dobrze jest wybierać muliny wysokiej jakości polskiego producenta Ariadna. Profesjonalna mulina nie będzie się plątać w trakcie pracy ani farbować. Przeglądając różne muliny w pasmanterii, zwróćmy uwagę na to, czy jest to produkt gładki, niemechacący się oraz odporny na promieniowania UV, a także na to, czy skręt jest stabilny. Tylko muliny wysokiej jakości sprawią, że nasze robótki będą wyglądać wspaniale, a sama praca nad nimi okaże się czystą przyjemnością.
Materiał partnera