Klasyką gier logicznych jest detektywistyczna Cluedo
Klasyką gier logicznych jest detektywistyczna Cluedo - gracze wcielają się tu w gości uczestniczących w przyjęciu, podczas którego porwano jego gospodarza | fot.: stock.adobe.com

Gry planszowe w postaci komiksów, wykreślanek, gry print&play i paragrafówki – czym się charakteryzują?

Z roku na rok gry planszowe cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki dużej różnorodności przyciągają do siebie zarówno dojrzałych, jak i młodszych odbiorców. Znajdziemy wśród nich nie tylko klasyczne szachy oraz chińczyka, ale też niezwykle rozbudowane produkcje strategiczne czy tzw. role-playing game (odgrywanie ról). Do łask wracają również łamigłówki oraz paragrafówki. Te ostatnie postaramy się Wam nieco przybliżyć.

Gry logiczne

Kojarzycie zapewne rebusy, wykreślanki, kalambury czy krzyżówki – innymi słowy, różne rodzaje szarad. Ich elementy coraz częściej przenikają do gier planszowych. Bywa, że objawiają się w postaci prostych tabelek, ale zdarzają się też dużo bardziej skomplikowane propozycje.

Klasyką gier logicznych jest detektywistyczna Cluedo – gracze wcielają się tu w gości uczestniczących w przyjęciu, podczas którego porwano jego gospodarza. Zadaniem grających jest wykrycie sprawcy i okoliczności zdarzenia za pomocą zbieranych wskazówek zawartych w kartach. Cluedo doczekała się różnych wersji, na przykład ze świata Harry’ego Pottera.

Dobrym przykładem propozycji logicznej jest interaktywna książka „Dziennik 29„, która jest zbiorem zadań. Należą do nich łamigłówki słowne, matematyczne, a nawet geograficzne. Ćwiczą umysł i motywują do zdobywania wiedzy. Książki z tej serii mogą się też pochwalić fabułą, którą odsłaniamy wraz z każdą rozwiązaną zagadką. Jeśli bardziej zależy Wam na samej historii, to do gustu powinny Wam przypaść…

Gry paragrafowe

Wyobraźcie sobie, że czytając książkę, możecie wpływać na losy jej bohaterów. Kiedy wydaje Wam się, że protagonista postępuje nielogicznie albo niezgodnie ze swoim charakterem – obieracie inną ścieżkę i sprawdzacie, dokąd ona prowadzi. Takie możliwości dają właśnie gry paragrafowe. Nazwa wzięła się od akapitów/paragrafów, do których odsyła nas autor, zależnie od podjętych decyzji. Gry te mają bardzo rozbudowaną fabułę, którą można porównać do gałęzi drzew. Za każdym razem, kiedy posuwamy naprzód akcję, odsyłani jesteśmy do kolejnego akapitu i tak aż do końca. A potem możemy zacząć jeszcze raz i sprawdzić inne rozwiązania. Zatem wątki rozgałęziają się. Kiedyś gry paragrafowe występowały głównie w formacie imitującym książkę, ale teraz znajdziemy też komiksy tego typu.

Pochodną tego gatunku są dwie ciekawe produkcje. Pierwszą z nich jest planszówka kooperacyjna „Detektyw”, w której uczestnicy muszą podejmować decyzje i mierzyć się z ich konsekwencjami. Ryzykują przy tym pominięcie poszlak, a nawet brak możliwości rozwiązania sprawy. Natomiast drugą jest interaktywny film z 2018 roku, czyli „Czarne Lustro: Bandersnatch„, w którym widzowie mogą podsuwać rozwiązania głównemu bohaterowi. Produkcja jest dostępna na Netfliksie.

„Ściąganie” gier planszowych

Każdy fan planszówek zdaje sobie sprawę z tego, że jego hobby nie należy do najtańszych. W sklepach znajdziemy oczywiście tytuły za 10-20 zł, ale te najbardziej rozbudowane mogą być nawet 10 razy droższe. I tu pojawia się ciekawe rozwiązanie, czyli print&play. To nic innego, jak gry, które wystarczy pobrać z Internetu, wydrukować i już można przystąpić do rozgrywki. Takie produkcje zwykle mają niższą ceną, a nawet udostępniane są bezpłatnie. Często w takiej formie dystrybuowane są mniejsze dodatki, nowe zbiory reguł albo fanowskie rozwiązania.

Warto wspomnieć, że autorami jednej z największych, darmowych gier print&play są Polacy. Opracowali oni A4 Quest, rozbudowaną grę przygodową. By się z nią zapoznać, wystarczy jedynie drukarka oraz kilka zwykłych kostek. Reszta zależy już od naszej wyobraźni.

KKA

Sprawdź także

Chłopcy grający w piłkę nożną

5 pomysłów na Dzień Dziecka w domu

Zastanawiasz się, jakie atrakcje na Dzień Dziecka możesz przygotować, by cała rodzina świetnie się bawiła? …