Jeśli na pulpicie twojego komputera znajdują się dziesiątki folderów ze zdjęciami, a z pudełek po butach wysypuje się tyle samo odbitek, oznacza to, że najwyższy czas na generalne porządki. Potrzebne będą ci do tego jedynie trochę czasu, cierpliwości i albumy na fotografie. Podpowiadamy, jak okiełznać chaos w zdjęciach, posegregować je i uporządkować.
Krok 1 – zgraj wszystkie zdjęcia
Robisz zdjęcia zarówno aparatem fotograficznym, smartfonem, jak i zdarza ci się do tego wykorzystywać także tablet? W takim razie, zanim zabierzesz się za porządkowanie fotografii, przejrzyj, co znajduje się w pamięci wszystkich tych urządzeń.
Nie wszyscy regularnie zgrywają zdjęcia na komputer. Dlatego, jeśli postanowisz uporać się z bałaganem na pulpicie, najpierw przenieś na niego wszystkie zrobione przez siebie fotografie. Dzięki temu nie będziesz musiał zaczynać pracy niemal od początku, kiedy po jakimś czasie przypadkowo znajdziesz w telefonie zdjęcia z ubiegłorocznych świąt, urodzin czy wakacji.
Krok 2 – zrób kopię zapasową
Aby zapanować nad tysiącami zdjęć, będziesz musiał przejrzeć wszystkie fotografie. Niektóre z nich trafią do specjalnie opisanych folderów, a inne usuniesz. Ponadto podczas wykonywania operacji na komputerze nietrudno o niefortunny ruch myszką – może to grozić usunięciem ważnych dla ciebie fotografii. Właśnie dlatego warto stworzyć kopię zapasową wszystkich zdjęć, jakie aktualnie znajdują się na komputerze.
Możesz zapisać je w chmurze lub wykorzystać pamięć zewnętrzną. Do stworzenia kopii zapasowej przyda ci się pendrive, dysk zewnętrzny i płyta CD. Pamiętaj jednak, że zgubieniem tych nośników danych oznacza również utratę zdjęć i stwarza ryzyko, że trafią one w niepowołane ręce.
Krok 3 – posegreguj foldery ze zdjęciami
Stwórz model, według którego będziesz segregował zdjęcia. Możesz archiwizować zdjęcia np. chronologicznie lub tematycznie. Jeśli zdecydujesz się na tę pierwszą opcję, utwórz foldery opatrzone informacją o dacie. Postępuj według schematu rok-miesiąc-dzień. Główny folder opisz rokiem, w którym były wykonane fotografie, a podfoldery oznacz nazwami miesięcy lub szczegółowymi datami.
Natomiast wybierając segregację tematyczną, podziel zdjęcia na te z wakacji, ze świąt, z rodzinnych uroczystości. Postaraj się, aby foldery były starannie, szczegółowo opisane – dzięki temu nie będziesz miał problemu ze znalezieniem konkretnej fotografii.
Krok 4 – wybierz zdjęcia do wywołania i kup albumy
Pamiętaj, że mimo rozwoju technologii i wykorzystywania ekranów o wyśrubowanych parametrach, nic nie równa się wywołanej fotografii. Dlatego podczas porządkowania zdjęć wybierz te z nich, które są dla ciebie szczególnie ważne, zapisz je w osobnym folderze i przy najbliższej okazji wywołaj w sprawdzonym laboratorium.
Zaopatrz się też w kilka albumów – to zdecydowanie lepszy sposób na przechowywanie fotografii niż trzymanie ich w pudełkach. Wybierz takie egzemplarze, które będą dopasowane do formatu odbitek i w których będzie znajdowało się miejsca na opisanie fotografii. Możesz postawić np. na albumy w tradycyjnej, książkowej formie lub takie z kółkami, przypominające skoroszyt. Ciekawym pomysłem jest wybór egzemplarzy z czarnymi kartkami – fotografie prezentują się nich bardzo efektownie.
Przemyśl także opcję zamówienia albumu z voucherem na wywołanie zdjęć – takie rozwiązanie będzie korzystne finansowo. Pamiętaj też, że aby odbitki były wyjątkową pamiątką, warto wywołać je na dobrej jakości papierze. Sprawdzi się zwłaszcza papier typu półmat, na którym odciski palców będą zdecydowanie mniej widoczne.
Zdjęcia dają wiele radości i przywołują przyjemne wspomnienia. Dlatego, jeśli zależy ci na tym, aby były one pamiątką na długie lata, nie zginęły wśród innych danych na dysku, uporządkuj je, wywołaj i umieść w eleganckim albumie.
Materiał partnera