Niewiele jest materiałów do szycia o tak wszechstronnym zastosowaniu jak jersey. Jego nazwa pochodzi od będącej pod brytyjskimi zarządami wyspy na Kanale La Manche – Jersey. W naszym kraju często używa się spolszczonej nazwy – dżersej. Potocznie jersey bywa określany jako tkanina, w rzeczywistości jest to jednak dzianina. Dzianina powstaje z jednej nitki, którą układa się w rządki albo kolumienki, dzięki czemu powstają oczka. Podobnie jak przy robieniu na drutach. Podstawą tej dzianiny są przede wszystkim naturalne włókna wełniane lub bawełniane. Można również spotkać jersey wykonany z włókien syntetycznych (np. z poliestru). Jersey to dzianina, która posiada swoją historię. Pierwotnie wykorzystywano ją do produkcji bielizny oraz obrusów. Jednak z biegiem lat zrozumiano, że jersey to materiał uniwersalny, który śmiało może być wykorzystywany również w szyciu odzieży.
Jersey równa się wytrzymałość
Jeśli zauważymy, że jersey na początku był wykorzystywany w szyciu bielizny i odzieży dla rybaków, to od razu wiadomo, że mamy do czynienia z dzianiną trudną do zniszczenia.
Jersey równa się wygoda
Jersey to materiał rozciągliwy, ale jednocześnie zachowujący swoją formę. Jest przyjemny w dotyku i zapewnia komfort noszenia. Posiada właściwości higroskopijne i nie elektryzuje się. W dodatku nie gniecie się, co za tym idzie, pozwala nam odpocząć od prasowania. Nie musimy się również bać, że pogniecie się np. w czasie podróży.
Jersey równa się elegancja
Duży wpływ na popularność jerseyu miała Coco Chanel. W zasadzie zaczęła używać go do szycia ubrań głównie dlatego, że nie miała dostępu do innych dzianin. Jednak gdy zaczęła tworzyć swoje dzianinowe kolekcje, to już nie było odwrotu. Jersey stał się jednocześnie symbolem elegancji, szyku i dobrego gustu, ale także wygody. Szyła z niego sukienki, kostiumy, sweterki, co ciekawe dużym zainteresowaniem cieszyły się także jerseyowe stroje na plażę od Chanel!
Jersey materiał dla każdego
Istnieją różne odmiany tego materiału. Są to na przykład: lacosta, modal, punto, mercedes, wiskoza. Liczba kolorów i deseni jest przeogromna. Z wyboru zadowolone będą zarówno dzieci, jak i dorośli. Można bowiem wybrać jersey jednokolorowy (w zasadzie w każdym odcieniu, a nawet ombre), jak również jersey wzorzysty (np. w panterkę, z Myszką Miki) oraz jersey z nadrukiem. Na szczęście sklepy oferują możliwość zakupu zestawu próbek, który ułatwi nam decyzję.
Materiały posiadające certyfikat Oeko-Tex Standard 100 zostały przebadane przez organizację zajmującą się testowaniem wyrobów włókienniczych pod względem potencjalnie szkodliwych chemikaliów oraz wpływu produkcji na środowisko. Jest zatem pewność, że są bezpieczne zarówno dla człowieka, jak i dla otaczającej go przyrody.
Materiał partnera zewnętrznego