Nie od dziś wiadomo, że statyw jest jednym z obowiązkowych narzędzi, jakimi powinien umieć posługiwać się fotograf. Bardzo często okazuje się, że do wykonania zdjęć nieporuszonych i nierozmytych jest wręcz niezbędny. Niestety jego zasadniczą wadą bywa waga i rozmiar. Solidny statyw potrafi być ciężki i nieporęczny, a przecież nie każdy z nas chce nosić dodatkowe kilka kilogramów przytroczonych do – i tak już obciążonego – plecaka. Zobaczmy, do wykonywania jakich zdjęć nada się statyw.
Przede wszystkim – fotografia nocna
Te same miejsca, które oglądamy za dnia, w nocy wyglądają zupełnie inaczej. Bardziej tajemniczo i niesamowicie. Łatwo jednak o niekontrolowane poruszenia. Jeżeli rozstawimy aparat na statywie będziemy mogli spokojnie czekać na właściwe ujęcie i nacisnąć spust migawki. Jeżeli wydłużymy czas naświetlania, oświetlenie jadących samochodów sprawi, że na zdjęciu zobaczymy jasne, świetliste smugi, które malują w powietrzu obrazy.
Fotografia krajobrazu
Statyw przyda się także podczas fotografowania pejzaży. Wprawdzie nie da nam gwarancji doskonałej fotografii, ale jeżeli ustawimy samowyzwalacz na kilka sekund albo mamy wężyk spustu migawki, ograniczymy do minimum niechciane drgania. Dodatkowo wykorzystanie statywu może stanowić dla nas inspirację do ustawienia bardziej pomysłowego kadru. Możemy spokojnie zastanowić się nad linią horyzontu, dobrać pierwsze i drugie tło, a także jego elementy. Zmiana wysokości statywu pozwoli w łatwy sposób ocenić widoczny obraz z różnej wysokości. Jedyny minus stosowania statywu w terenie jest taki, że aby wykorzystać go np. wysoko w górach, musimy go ze sobą nieść przez całą drogę.
Reklama dźwignią handlu
Podstawą reklamy jest między innymi dobrze wykonane zdjęcie. Przede wszystkim zaś, zdjęcie ostre. Abyśmy byli pewni, że robione przez nas zdjęcia produktów są powtarzalne, dobrze jest właśnie skorzystać ze statywu. Jeżeli tylko ustawimy odpowiedni kadr, w spokoju można zmieniać ustawienia bez obawy o poruszenie aparatu tak długo, aż uzyskamy oczekiwany efekt.
Fotografia portretowa
Dzięki statywowi wykonamy idealnie ostre zdjęcia osób w każdych okolicznościach bez względu na to, czy jesteśmy w plenerze przy ognisku czy na rodzinnej Wigilii. Możemy nawet pokusić się o robienie autoportretów. Wystarczy włączyć funkcję samowyzwalacza na kilka sekund, ustawić się i… sprawdzić gotowy efekt, ewentualnie wprowadzić dalsze korekty.
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie statywu
Jeżeli szukamy statywu do wykorzystania w terenie, ważne, by miał gumowane nóżki oraz nisko osadzony środek ciężkości. Inaczej ryzykujemy, że nasz cenny aparat roztrzaska się o ziemię.
Ważny jest także materiał, z którego została wykonana konstrukcja. Najdroższe są oczywiście statywy wykonane z karbonu i sztucznych polimerów – są niezwykle lekkie i wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Nieco tańsze są aluminiowe, ale odbija się to negatywnie na wadze sprzętu. Zadbajmy także o ruchomą głowicę na której montujemy aparat. Oferuje to znacznie więcej możliwości jeżeli chodzi o ustawienie położenia aparatu w przestrzeni.
Statyw przyda nam się w wielu sytuacjach. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać sprzęt odpowiadający naszym potrzebom. Dzięki temu zyskamy dodatkowe możliwości przy fotografowaniu, bez nadmiernego obciążania naszego fotograficznego bagażu. Ciekawe statywy znaleźć zaś można na przykład na stronie https://notopstryk.pl/pl/c/Statywy-i-glowice-fotograficzne/421
OLI