Chociaż nie są wymagane przez prawo to ciężko bez nich prowadzić firmę. Pieczątki wciąż przydają się do załatwienia wielu formalnych spraw. Jednak nie tylko do tego. Coraz częściej znajdują zastosowanie w identyfikacji wizualnej i grafice. Dlatego sprawdzają się zarówno do identyfikacji biznesu, jak i w produkcji przedmiotów codziennego użytku. W jakich sytuacjach pieczątki przydają się ponadto? Czy lepsze są stemple drewniane, czy plastikowe? Oto porównanie wad i zalet oraz przykłady ich zastosowania.
Sposoby użycia stempli
Pieczątka gotowa do stemplowania to gumka z projektem graficznym, wklejona w uchwyt. Może to być uchwyt automatyczny, kasetka lub drewniany kołek. Każda z nich znajduje zastosowanie w innych sytuacjach. Jednych używa się z powodzeniem w biznesie, innych w reklamie, a duża część z nich uwielbiana jest także przez dzieci, które chętnie wykorzystują je w nauce i zabawie. Kiedy jeszcze stosuje się stemple?
Stempel drewniany
Drewniane stemple mogą kojarzyć się z przeszłością. Jednak z powodzeniem używane są także obecnie i znajdziesz je w ofercie wielu sklepów. Znajdują zastosowanie zwłaszcza w urzędach i biurach księgowych. Twarde, stabilne uchwyty pozwalają na dokładne odbicie treści z gumki na papier czy inny materiał. Doskonale sprawdzają się także w znakowaniu torebek reklamowych i opakowań, a także etykiet i produktów. Dlatego chętnie korzystają z nich sklepy. Zwłaszcza te sprzedające produkty rzemieślnicze i artystyczne. Stemple drewniane chętnie są wykorzystywane nie tylko w marketingu, ale też przy dekorowaniu różnych imprez. Do ich użycia potrzebna jest poduszka tuszowa o odpowiadających stemplowi rozmiarach i butelka z tuszem.
Stempel automatyczny
Tego rodzaju stemple są chętnie używane w biurach i punktach sprzedaży czy obsługi klienta wielu firm. Powszechne zastosowanie i popularność zawdzięczają systemowi działania. Gumka z treścią wklejona jest w uchwyt automatyczny, zamontowany w obudowie z nasączoną poduszką tuszową. Dzięki temu wystarczy otworzyć obudowę, by rozpocząć znakowanie. Z kolei zamknięcie jej, chroni gumkę przed zużywaniem się jej. Pieczątki tego typu często wykorzystywane są także w urzędach do datowania czy podpisywania dokumentów. Jednak ze względu na swoją budowę nie sprawdzają się nanoszeniu grafik na materiały reklamowe, jak robią to stemple drewniane.
Stemple drewniane — zalety
Nie chodzi tu bynajmniej o drewniane stemple budowlane, których używa się jako podpory w budowie stropów. Stempli drewnianych, inaczej niż stempli budowlanych, używa się w codziennym życiu w pracy, nauce i reklamie. Taki stempel pozwala na szybkie nanoszenie estetycznej treści. Na przykład tekstu czy grafiki, naniesionej na gumkę, która zamoczona w poduszce z tuszem pozwala na łatwe naniesienie go na stemplowany materiał. Stemple drewniane mają wiele zalet. Dlatego chętnie używa się ich w wielu dziedzinach.
W odróżnieniu od stempli plastikowych, stemple drewniane mogą mieć wiele różnych rozmiarów. Nawet bardzo dużych, które pozwalają odbijać treść na przykład na torbach czy torebkach reklamowych. Drewniane uchwyty są bardzo stabilne i dokładnie dociskają gumkę do materiału. Jest to niewątpliwie ich ogromna przewaga nad plastikowymi stemplami, których uchwyty są elastyczne i przy dużej powierzchni wyginają się, rozmazując odbijaną treść. Ponadto drewniane stemple mogą mieć przeróżne kształty i łatwiej dopasować je w dłoniach. Dodatkowo ten sam czynnik decyduje jeszcze o innych zaletach.
Rozmyślne kształty stempli drewnianych i ich design sprawia, że są one bardzo estetyczne. Wykonane z drewna o jasnym zwykle odcieniu mogą stać się elegancką ozdobą każdego biurka. Poza tym drewno umożliwia tworzenie dużych tabelarycznych stempli, które świetnie sprawdzają się w księgowości, w szczególności przy sporządzaniu różnych deklaracji. Używanie tego rodzaju pieczątek nadaje czynnościom unikalny charakter. Ponadto ich używanie zwłaszcza w podniosłych wydarzeniach jak śluby czy sprawy notarialne, dodaje im elegancji.
Jak używać stempli drewnianych
Bez względu na ich kształt, działanie stempli drewnianych jest zawsze takie samo. Aby odbić grafikę i treść umieszczoną na gumce wklejonej w uchwyt, należy uprzednio namoczyć ją w gąbce czy też poduszce tuszowej. Poduszka ta musi być dopasowana wielkością do wielkości pieczątki. Innymi słowy, nie może być mniejsza niż ona, aby wygodnie zamoczyć całą jej powierzchnię. Sama gąbka z kolei musi być nasączona dobrej jakości tuszem. Co istotne, tusze występują w wielu różnych kolorach. Ich ilość jest niemal nieograniczona. Dlatego każda z grafik odbijanych stemplem może mieć swój unikalny wygląd. Trzeba tylko pamiętać, że każdy kolor, wymaga osobnej poduszki tuszowej.
Stemple drewniane wracają do łask
Ze względu na ich estetykę i mnogość zastosowania stemple drewniane znowu są chętnie używane w szerokim zakresie w wielu dziedzinach życia. Stemple drewniane możesz spotkać je w wielu instytucjach publicznych, szkołach, kancelariach itd. Jednak czasem zupełnie nieświadomie możesz nosić torbę zakupową, której grafika została naniesiona za pomocą takiej pieczątki. Być może masz je także w domu. Coraz częściej używa się ich we wczesno-szkolnej edukacji. Chętnie bawią się nimi także dzieci.
Materiał partnera