Narodziny oraz rozwój fotografii jeszcze dobitniej potwierdziły słuszność powiedzenia, że jeden obraz może być wart więcej niż tysiąc słów. Bo choć należy ona do młodszych rodzajów twórczej aktywności człowieka, to jednak szybko znalazła należne jej miejsce w panteonie dziedzin sztuki. I oczywiście zyskała wiele innych, praktycznych oraz ważnych dla współczesnego świata zastosowań. Na czym polega magia fotografii? Dlaczego warto dać się jej porwać i przede wszystkim – jak ją okiełznać?
Zaklinanie czasu – istota dziedziny fotografii
Dokumentem, pamiątką, opowieścią, reklamą lub dziełem sztuki. Wszystkim tym – naraz lub osobno – może stać się jedno zdjęcie. Zdjęcie, które „zaklina czas”, pozwala uwięzić w obrazie niepowtarzalność danej chwili. Dlatego fotografia szybko przyjęła rolę dokumentalną, przyczyniając się do stworzenia wielu bezcennych świadectw z minionych stuleci. Jednak zdjęcia nie tylko zachowują pamięć o przeszłości. Również aktywnie uczestniczą w teraźniejszości, sugestywnie komentując bieżące wydarzenia. A nieraz kryją w sobie cenną treść, która zadaje istotne pytania o przyszłość. Fotografia ukazuje pełniejszy wymiar fragmentów otaczającego nas świata. Dostarcza wiedzy o nich, pozwala je lepiej zrozumieć, niejako przez to stwarzając na nowo. Dlatego w tej dziedzinie sztuki liczy się nie tylko rejestrowanie rzeczywistości. Magia fotografii płynie z jej zdolności mówienia o tym, co niewypowiedziane, siły wyrazu, która jest w stanie kreować i nadawać znaczenia.
Jakie znasz oblicza współczesnej fotografii?
Często robimy zdjęcia aby uwiecznić wyjątkowe chwile, spędzane z bliskimi. Lubimy potem wracać do nich i wspominać te momenty, „przenosić się w czasie” i patrzeć, jakie zmiany zaszły w nas albo w naszym otoczeniu. Ale oczywiście fotografia to nie tylko rodzinne albumy i graficzne pamiętniki. Współcześnie dziedzina ta służy rozmaitym celom, często w odmiennych obszarach życia zawodowego. Dlatego obecnie możemy mówić o fotografii prasowej, naukowej, dokumentalnej i reportażowej, a także artystycznej, komercyjnej czy też modowej, dziecięcej lub ślubnej. Wszystkie te odmiany mają własne założenia, zadania oraz ścieżki ich realizacji. I jak nie trudno się domyślić – wymagają odpowiedniego warsztatu i doświadczeń, które pozwolą przekuć okazyjne robienie zdjęć w pasję, sztukę czy drogę zawodową.
Od szybkiego selfie do profesjonalnej fotografii
Obecne czasy zdecydowanie sprzyjają obcowaniu ze światem fotografii. Dynamiczny rozwój technologii dały nam możliwość posiadania aparatu fotograficznego stale przy sobie (także za sprawą powszechnie używanych smartfonów) oraz szybkiego i łatwego robienia zdjęć niemalże w każdych warunkach. Dzięki tym urządzeniom wykonywanie zwykłych obrazów nie wymaga szczególnych umiejętności. Co innego jednak, gdy zależy nam na tworzeniu wyjątkowych obrazów, a fotografia staje się pomysłem na życie zawodowe lub artystyczne. Wtedy najłatwiej przekonać się, że uzyskiwane efekty jedynie w niedużym stopniu zależą od wykorzystywanych technologii. Innymi słowy, nawet najnowocześniejszy aparat, wraz z dodatkowymi akcesoriami, nie wystarczy, jeśli zabraknie odpowiedniego przygotowania.
Wykonywanie profesjonalnych zdjęć wymaga poznania zasad, jakimi rządzi się fotografia, rozumienia poszczególnych odmian tej dziedziny czy orientowania się, jakie wcześniej i obecnie przyjmuje ona postacie. Musimy wiedzieć, jak w ogóle działa aparat, czym różni się technologia analogowa od cyfrowej, a także co decyduje o jakości zrealizowanych portretów, plenerów czy zdjęć makro. I oczywiście dużo ćwiczyć, by analizować wyniki prac oraz rozwijać swój warsztat. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie we własnych poszukiwaniach, zawsze możemy zdecydować się na profesjonalny kurs fotografii: https://www.akademianikona.pl/kursy/. Dzięki niemu w przystępny i uporządkowany sposób zyskamy wiedzę na temat tworzenia i edycji zdjęć dokumentalnych, reklamowych czy artystycznych, a przede wszystkim nauczymy się stosować je w praktyce. To zaś może być pierwszy krok na drodze okiełznania magii fotografii – magii pozwalającej tworzyć wspaniałe, pełne emocji obrazy, które nie tylko odtwarzają, ale wręcz kreują rzeczywistość.
OLI