Kiedy słyszymy, że ktoś z naszych znajomych wyjeżdża w góry zwykle chodzi mu o wakacje w Zakopanem lub okolicach. Tatry są zdecydowanie najpopularniejszym celem wycieczek w południowej Polsce. Z tego powodu codziennie na Morskie Oko lub Kasprowy Wierch uderza prawdziwa fala turystów – ciężko poczuć klimat gór i cieszyć się pięknem otaczającej nas przyrody, kiedy wokół nas rozlega się hałas i gwar rozmów setek ludzi. Turysta, który preferuje ciszę i spokój, powinien wybrać inne góry – niższe, ale równie piękne Beskidy.
Podstawowe informacje o Beskidach
Beskidy to określenie zbiorcze na wiele różnych pasm Karpat na terenie województwa śląskiego, małopolskiego oraz podkarpackiego. Górskie szczyty są niższe od tych tatrzańskich, wyglądają raczej jak łagodne pagórki, a nie jak skaliste szpikulce. Najczęściej są porośnięte pięknymi lasami, tylko na najwyższych beskidzkich partiach możemy zaobserwować wysokogórską sosnę kosodrzewinę oraz otwarte hale, gdzie miejscowi wypasali niegdyś swoje owieczki. Mimo tego, że góry te nie wznoszą się na imponujące wysokości nad poziomem morza – nie można odmówić im pięknych widoków, które zapierają dech w piersiach i powodują, że kto raz wszedł na beskidzkie szlaki z pewnością będzie chciał na nie powrócić przy pierwszej lepszej nadarzającej się okazji. Niebieski odcień nieba połączony z zielenią porastających Beskidy, nie uszkodzonych jeszcze przez człowieka lasów daje niesamowity obraz, który może bez problemu rywalizować z tatrzańskimi widokami.
Wycieczki w Beskidy
Najwyższym wzniesieniem i prawdziwą chlubą Beskidów jest Babia Góra (1725 m.n.p.m.). Ogromny masyw znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Po naszej stronie najpopularniejszą miejscowością, z której wychodzą szlaki na ową górę jest Zawoja w powiecie suskim, nazywana też najdłuższą wsią w Polsce. Na terenie Babiej Góry funkcjonuje park narodowy, dlatego porastające ją lasy nie są w żaden sposób zmienione przez człowieka – nie ma tam żadnych wyciągów narciarskich, które niszczyłyby dziewiczą przyrodę, która zachowała się w tym magicznym miejscu. Podejście pod Babią Górę nie należy do najłatwiejszych, szczególnie dla ludzi, którzy zazwyczaj nie spędzają aktywnie wolnego czasu, ale dostarcza niesamowitych widoków i sporej satysfakcji, kiedy osiągnie się już wymarzony szczyt. Warto dodać, że na ową górę istnieje również podejście tak strome, że trzeba używać do wspinaczki specjalnego sprzętu alpinistycznego, co z pewnością jest dobrą informacją dla fanów tego rodzaju rozrywek.
Babia Góra jest oczywiście tylko jedną z wielu możliwych wycieczek w ramach Beskidów. Dosyć trudną, ale dostarczającą sporo emocji może być również wycieczka na Pilsko, z położonego przy granicy ze Słowacją Korbielowa. Jest to druga co do wielkości góra Beskidu. W odróżnieniu od Babiej Góry nie jest objęta całkowitą i ścisłą ochroną, dlatego istnieją tam narciarskie trasy, z których można korzystać w sezonie zimowym. Warto również wspomnieć o wyrastającym na stolicę regionu Szczyrku, z którego wychodzą szlaki na najwyższą górę Beskidu Śląskiego – Skrzyczne.
MNA