Francja nieodłącznie kojarzy się ze wspaniałym winem, a regiony, takie jak Szampania czy okolice Bordeaux to miejsca, które zna praktycznie każdy. Jednak to właśnie Burgundia jest absolutnym czempionem w dwóch kategoriach: win najwyższej jakości i gigantycznych cen za butelkę.
Długa historia winiarstwa w Burgundii
Aby dokładnie opisać bogactwo win produkowanych w Burgundii wraz z ich szczegółową klasyfikacją, na dobrą sprawę należałoby stworzyć solidną encyklopedię. Zróżnicowanie tego niewielkiego regionu jest wręcz niesamowite. Na bardzo wąskim obszarze pomiędzy miastami Dijon na północy a Lyon na południu znajduje ogromna ilość winnic, a każda z nich produkuje wino o odmiennej charakterystyce!
Aby odpowiedzieć na pytanie, co wpłynęło na takie rozdrobnienie, warto spojrzeć na historię Burgundii: już w średniowieczu ziemia składająca się obecnie na region winiarski została precyzyjnie rozparcelowana pomiędzy burżuazję a katolicki zakon cystersów. Obie grupy – bogacze i mnisi – aktywnie uprawiali tam winorośl, korzystając z niezwykle sprzyjających, ale jednocześnie zróżnicowanych warunków klimatycznych i geologicznych. Dobrze nasłonecznione zbocza i lekka, wapienna gleba sprawiały, że produkowane w Burgundii wino od początku cieszyło się estymą, a jednocześnie znacząco różniło się w zależności od winnicy, w której uprawiane były owoce. Podział na poszczególne parcele przetrwał w większości do dziś, a sam region uznawany jest za „krainę terroir”.
Burgundia i jej główne subregiony winiarskie
Burgundia nie ma w sobie nic z monotonii. To wyjątkowe miejsce na winiarskiej mapie Francji dzieli się na kilka subregionów, a każdy z nich ma w sobie wiele odrębnych apelacji AOC (appellation d’origine contrôlée). Burgundzkie wina dzielą się na 4 stopnie jakości – od wybitnych grand cru i doskonałych premier cru, przez apelacje village aż po znajdujące się najniżej na drabince wina regionalne.
Patrząc na mapę i wyliczając od północy, burgundzki region winiarski dzieli się na następujące części: Côte d’Auxerre, gdzie z odmiany chardonnay produkowane jest znane wino Chablis, słynne na całym świecie Złote Zbocza (Côte d’Or) dzielące się odpowiednio na Côte de Nuits i Côte de Beaune, następnie Côte de Chalonnaise, dalej na południe Mâconnais, gdzie wina mają ceny dostępne już dla „zwykłych śmiertelników” oraz (według niektórych klasyfikacji) Beaujolais, najlepiej znane z młodych, czerwonych win z odmiany gamay.
Wina z Côte d’Or – źródło burgundzkiej sławy
Jeżeli postawiono by przed Wami zadanie znalezienia najlepszego wina na świecie, a cena nie grałaby roli – okolice miejscowości Nuits-St-Georges i Beaune powinny być miejscem, do którego koniecznie należałoby pojechać. Właśnie tam znajdują się dwa subregiony, które składają się na Côte d’Or. Położone bardziej na północy Côte de Nuits jest domem dla 24 apelacji najwyższej jakości – grand cru. Wytwarzane tam wina to w większości duże, czerwone trunki z odmiany pinot noir, których ceny sięgają kilku lub kilkunastu tysięcy dolarów za butelkę – jak na przykład najsławniejsze Romaneé-Conti.
Południowy sąsiad – Côte de Beaune – słynie z nieco lżejszych alkoholi, wytwarza się tam także więcej wina białego z odmiany Chardonnay – aż 7 z 8 winnic poziomu grand cru produkuje tego typu trunki, które są niekwestionowanymi liderami w swojej klasie.
Burgundia to jednak nie tylko Złote Zbocza
Myśląc o burgundzkim winie, najczęściej przychodzi nam do głowy wspomniane wyżej Côte d’Or. Nie zapominajmy jednak o innych subregionach – chociażby położonym na północy : Côte d’Auxerre czy południowym Côte de Chalonnaise czy Mâconnais.
Doskonałe warunki uprawy winorośli w Burgundii gwarantują nam świetne przeżycia, nawet gdy nie mamy „akurat” tysięcy złotych do wydania na wino. Świetny, kultowy, biały Chablis z okolic Auxerre, wybitny cremant z Rully czy wysokiej jakości wina z apelacji Pouilly-Fuissé to zawsze świetny wybór!
Materiał partnera zewnętrznego