Biwakowanie to sposób spędzania czasu, który uwielbia wiele osób. Dlaczego? Pozwala na przyjemny odpoczynek na łonie natury w rozmaitych, pięknych miejscach. Niektórzy decydują się na rozbicie namiotu na dedykowanych polach, inni wędrują po różnych szlakach, dokąd ich oczy poniosą.
Bez względu na preferowaną formę aktywności, wakacje pod namiotem wymagają konkretnych przygotowań. Zdecydowanie różnią się od wyjazdu all inclusive, dlatego sporo przedmiotów musimy zabrać ze sobą, jeżeli zależy nam na jak największym komforcie.
Co jest potrzebne, gdy chcemy spędzić urlop pod namiotem? Jeśli chcecie się dowiedzieć, przeczytajcie dzisiejszy artykuł i poznajcie naszą listę 10 przedmiotów, które trzeba zabrać na biwak.
1. Śpiwór, materac i poduszki
Spanie pod namiotem może być przyjemne, zwłaszcza gdy zadbamy o właściwe wyposażenie miejsca do odpoczynku. Oczywiście sam namiot jest ważny. Jednak, nie da się wygodnie w nim spać, jeżeli nie zabierzemy śpiwora.
Modele śpiworów bywają różne, a ich wybór najczęściej zależy od prywatnych preferencji użytkownika. Można zdecydować się na śpiwór typu mumia lub śpiwór typu kołdra. Każdy z nich ma swoje zalety – oba zapewniają też ciepło i komfort podczas snu.
Oprócz przykrycia potrzeba także materaca – to od jego miękkości zależy, czy obudzimy się rano wypoczęci, czy z bólem kręgosłupa, który skutecznie utrudni rozkoszowanie się urlopem.
Nie zapomnijmy także o właściwej poduszce – gwarantuje odpowiednie ułożenie odcinka szyjnego oraz pozwala śnić naprawdę przyjemne sny.
2. Ciepła odzież
Wakacje w namiocie z założenia odznaczają się nieco spartańskimi warunkami. Jesteśmy zdani na kaprysy pogody i raczej nie możemy liczyć na systemy grzewcze, gdy temperatura zacznie nagle spadać.
Dlatego, gdy planujemy urlop pod namiotem, trzeba zabrać grubsze ubrania. Ciepłe spodnie, bluza i skarpetki przydają się zwłaszcza podczas chłodnych wieczorów oraz o rześkich porankach, gdy słońce dopiero wstaje, a przyroda budzi się do życia.
3. Woreczki na odzież
Zmiany temperatury to nie jedyne, co może nas spotkać pod namiotem. Sporym problemem bywają także opady deszczu. Warto zabezpieczyć przed nimi wszystkie sprzęty, żywność oraz odzież. Przydają się do tego woreczki foliowe lub specjalne worki z tworzyw sztucznych.
Wkłada się do nich wszystkie wartościowe przedmioty – ani wilgoć, ani przypadkowe zalanie wodą nie będą im już straszne.
4. Kosmetyczka
Na polach namiotowych mamy stały dostęp do części sanitarnej. Ciepły prysznic o poranku to coś, co pozwala poczuć się lepiej, nawet po szczególnie chłodnej nocy.
Trzeba zatem zabrać ze sobą wszystkie podstawowe kosmetyki, potrzebne do codziennych zabiegów higieniczno-pielęgnacyjnych. Nie zapomnijmy także o kremach z filtrem. Gdy słońce przygrzewa, a my spędzamy cały dzień w plenerze, poparzenia skóry pojawiają się niestety bardzo często.
5. Preparaty przeciwko ugryzieniom owadów
Ugryzienia komarów potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy urlop. Niestety, biwakując pod namiotem, jesteśmy nieustannie narażeni na kontakt z rozmaitymi insektami.
Należy zatem regularnie stosować repelentów, które odstraszają nieproszonych gości. Można używać kremów na skórę lub aerozolu do rozpylenia na ubraniach. Czasami sprawdzają się także świece i spiralki.
Oprócz nich trzeba jednak zabrać pod namiot także preparaty, które wspomagają leczenie objawów ukąszenia owadów. W sklepach bez trudu znajdziemy szereg maści antyhistaminowych, takich jak Fenistil żel.
Jeżeli jednak nie możemy używać środków farmakologicznych, warto zastosować Bite Away. Jest to certyfikowane urządzenie medyczne. Działa w oparciu o terapię skoncentrowanym ciepłem, nagrzewając się do 51 stopni Celsjusza. Urządzenie przykłada się do miejsca ugryzienia na 3 lub 6 sekund (w zależności od wybranego trybu). Temperatura aktywuje procesy lecznicze w skórze, niemal natychmiast przynosząc ulgę. Rozwiązanie to może być bez przeszkód stosowane przez dzieci oraz kobiety w ciąży.
Więcej informacji na temat naturalnej terapii skoncentrowanym ciepłem można znaleźć tutaj.
6. Lekarstwa
Gdy biwakujemy pod namiotem, na łonie natury, często znajdujemy się w pewnym oddaleniu od ośrodków miejskich. Dlatego też warto zawsze mieć przy sobie apteczkę z podstawowymi lekami, które mogą się przydać podczas odpoczynku w plenerze.
Co powinno się w niej znaleźć? Na pewno warto mieć plastry, opatrunki oraz środki dezynfekujące – nigdy przecież nie wiemy, kiedy mogą pojawić się rozmaite urazy. Oprócz tego należy zabrać także maści na oparzenia (np. panthenol), leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe.
7. Żywność
Nie da się biwakować bez wcześniejszego przygotowania zapasów żywności. Jeśli nie mamy lodówki turystycznej, powinniśmy zabrać ze sobą wyłącznie produkty, które bez trudu przetrwają spartańskie warunki w plenerze.
Należy przygotować odpowiednią ilość trwałej żywności oraz zapasy wody lub innych napojów, które wystarczą dla wszystkich uczestników wyjazdu.
8. Naczynia do przechowywania i gotowania
Jeśli planujemy gotować podczas wyjazdu pod namiot, będziemy potrzebować rozmaitych narzędzi – garnków, talerzy, szklanek i sztućców.
Do przechowywania żywności przydają się szczelnie zamykane pojemniki wielokrotnego użytku. Dzięki nim produkty dłużej utrzymują świeżość, nie psują się oraz nie przejmują innych, niepożądanych zapachów.
9. Kuchenka turystyczna
Nic nie ugotujemy w plenerze, jeżeli nie zabierzemy ze sobą pod namiot kuchenki turystycznej.
Dzięki temu praktycznemu i niewielkiemu urządzeniu w każdych warunkach mamy zawsze dostęp do gorącej wody oraz jesteśmy w stanie przyrządzić gorący posiłek, tak potrzebny na przykład podczas chłodnych wieczorów w plenerze.
Kuchenka turystyczna stanowi jeden z najpraktyczniejszych sprzętów do biwakowania.
10. Latarka
Spędzanie dni i nocy na łonie natury bywa wyzwaniem. Jeśli chcemy, aby nasz wyjazd pod namiot był bezpieczny, warto zabrać ze sobą latarkę. Dzięki niej bez trudu będziemy przemieszczać się wokół namiotu nawet po zmroku, bez obaw o bolesny upadek i kontuzję.
Nieco światła pozwala zatem jeszcze bardziej cieszyć się wyjazdem oraz korzystać z uroków natury również wieczorową porą.
Materiał partnera zewnętrznego