Można zaryzykować stwierdzenie, iż większość z nas nie wie czym jest turecka sztuka malowania na wodzie. Tymczasem mogła ona powstać już w VI wieku w Azji Środkowej, a więc bardzo dawno temu. Dobrze byłoby więc czegoś się o tej sztuce dowiedzieć. Przede wszystkim, warto mieć świadomość tego, na czym w praktyce polega turecka sztuka malowania na wodzie.
Ebru czyli sztuka malowania na wodzie
Sztuka malowania na wodzie jest dość mocno rozpowszechniona w Turcji. Bardzo często określa się ją mianem Ebru. Bardzo powszechnie wykorzystuje się motywy roślinne. Co ciekawe, turecka sztuka malowania na wodzie została wpisana na listę dziedzictwa UNESCO, oczywiście tego niematerialnego. Jeżeli chodzi zaś o nazwę Ebru, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że powstała ona od jednego z dwóch perskich słów: „ab-ru” bądź „ebri„. Pierwsze z nich oznacza powierzchnię wody, natomiast pod drugim pojęciem kryje się chmura. Wiele osób zgodnie twierdzi, że malowanie na wodzie nie tylko relaksuje, ale i uspokaja. Dzięki temu, rozrywka ta jest polecana osobom, które borykają się z nadmiernym napięciem emocjonalnym. Z malowania na wodzie będą zadowolone także osoby, które mają artystyczną duszę. Takim osobom może udać się stworzyć naprawdę przepiękne obrazy, nawet jeśli malują na wodzie po raz pierwszy.
Jak właściwie wygląda malowanie na wodzie?
Malowanie na wodzie nie jest szczególnie skomplikowane. Każdy z nas może więc zainteresować się tą sztuką w praktyce. Niezbędne będzie nam na pewno naczynie z wodą oraz z zagęstnikiem. Do tej roli można z powodzeniem wykorzystać sproszkowany karagen. Nieodzowne będą także pigmenty (bez problemu znajdziemy je w internecie wpisując w wyszukiwarce np. „farby do ebru” albo „farby do malowania na wodzie„) oraz oczywiście żółć zwierzęca. To właśnie one umożliwiają rozprzestrzenianie się farb po powierzchni wody. Jeżeli interesuje nas sztuka malowania na wodzie, warto wyposażyć się również w dobry jakościowo pędzel. Najlepiej sprawdzą się pędzelki wykonane z włosia końskiego. Przydatne będą także specjalne szpikulce, przy pomocy których można będzie punktowo nakładać farbę oraz tworzyć ciekawe wzory. Malownicze obrazy powstaną tak naprawdę dzięki strzepaniu konkretnej farby z pędzla. Jeżeli chcemy, możemy zdecydować się na udział w profesjonalnych warsztatach malowania na wodzie. Dzięki temu, będziemy wiedzieć, jak dokładnie zabrać się do tej czynności. Kiedy nabierzemy wprawy, będziemy mogli bez obaw malować w domu. Warto poszukiwać także inspiracji na różnego rodzaju blogach. Aby malowanie było jeszcze przyjemniejsze, możemy włączyć odprężającą zmysły muzykę. Malowaniu na wodzie warto poświęcić sporo czasu. Nie róbmy tego w pośpiechu, bo nie pozwoli nam to na ćwiczenie uważności.
Turecka sztuka malowania na wodzie, określana mianem Ebru nie jest zbyt popularna w Polsce, a szkoda. Jest to bowiem bardzo ciekawy sposób wyrażania siebie. Dzięki malowaniu na wodzie można stworzyć naprawdę przepiękne obrazy, a przy okazji uspokoić się i odprężyć. Nie zapomnijmy jednak o zakupieniu podstawowych akcesoriów, bez których malowanie na wodzie nie będzie po prostu możliwe.
AUN