kwitnące wiśnie w Japonii, w tle góra Fuji
Japończycy uznają efemeryczny kwiat wiśni za metaforę życia – równie pięknego, ale też delikatnego i krótkotrwałego | fot.: stock.adobe.com

Czym jest hanami i dlaczego Japonia to „Kraj Kwitnącej Wiśni”?

Jedną z największych atrakcji turystycznych Japonii jest sezon kwitnienia wiśni. Kraj odwiedzają wtedy rzesze turystów z całego świata. Od południowych wybrzeży Kiusiu po leżące daleko na północy Hokkaido, Japonia przybiera kolory biały i różowy.

Czym jest hanami?

Hanami to jedno z najczęściej używanych przez Japończyków na wiosnę słów. Co ono oznacza? Wyraz „hanami” składa się w języku japońskim z dwóch kanji: „kwiat” i „patrzeć”, a więc dosłowne tłumaczenie jest proste. Hanami to „oglądanie kwiatów”.

W praktyce hanami to praktykowany od ponad tysiąca lat zwyczaj podziwiania urody kwiatów. Konkretnie chodzi o kwiaty wiśni, chociaż istnieje odmiana, w której to kwiaty moreli stanowią obiekt zachwytu – jest ona praktykowana głównie przez starszą część społeczeństwa.

Hanami pochodzi z VIII wieku i na początku koncentrowało się nie wokół wiśni, a właśnie kwitnącej nieco wcześniej moreli. Kwitnącą wiśnią zaczęto się interesować w IX, za panowania cesarza Sagi, który urządzał przyjęcia połączone z oglądaniem kwiatów i piciem sake na cesarskim dworze w Kioto.

hanami Japonia nocą kwitnące wiśnie
Wyraz „hanami” składa się w języku japońskim z dwóch kanji: „kwiat” i „patrzeć”, a więc dosłowne tłumaczenie jest proste. Hanami to „oglądanie kwiatów” | fot.: stock.adobe.com

Hanami to jedna z najstarszych japońskich tradycji, ale mimo swojego wieku, dzisiaj jest obchodzone równie entuzjastycznie, co ponad tysiąc lat temu. Jako, że oznacza nadejście wiosny, Japończycy zaczynają się nim ekscytować nawet na trzy tygodnie przed samym zakwitnięciem. W związku z tym, że samo hanami trwa tylko kilka dni, na długo wcześniej powstają specjalne prognozy pogody, które przewidują, kiedy dokładnie w danej okolicy drzewa pokryją się wiosennym różem.

Jak Japończycy obchodzą hanami?

Dla niektórych hanami to tylko spacer po parku, ale większość Japończyków tłumnie gromadzi się na piknikach, gdzie radośnie odpoczywają na świeżym powietrzu, popijając sake i jedząc wcześniej przygotowane przekąski.

Chętnych na leżenie na trawie wśród kwitnących drzew jest tak wielu, że popularną praktyką jest rezerwowanie miejsca poprzez rozłożenie na nim koca nawet na kilka dni przed początkiem świętowania.

Jednak o Japonii mówimy, że jest „Krajem Kwitnącej Wiśni” nie tylko z powodu hanami.

Japonia, kwitnące wiśnie i lampiony
Kwiat wiśni – po japońsku „sakura” – to niezwykle popularny japoński symbol kulturowy | fot.: stock.adobe.com

Jak ważny jest dla Japończyków kwiat wiśni?

Kwiat wiśni – po japońsku „sakura” – to niezwykle popularny japoński symbol kulturowy. Często możemy go zobaczyć na przedmiotach codziennego użytku, na przykład ubraniach albo zastawie stołowej. Gejsze noszą we włosach ozdoby, których jest on motywem przewodnim. O jego pięknie napisał wiersz niejeden japoński poeta.

Japończycy uznają efemeryczny kwiat wiśni za metaforę życia – równie pięknego, ale też delikatnego i krótkotrwałego. Japońscy piloci kamikadze z czasów II wojny światowej ozdabiali nimi swoje samoloty przed wylotem na samobójczą misję. Popularne było wtedy przekonanie, że właśnie w nich odrodzą się duszę zmarłych wojowników.

Wiśnie w Japonii można spotkać nie tylko w parkach. Na pojedyncze drzewa można natknąć się niemal wszędzie. Co jednak ciekawe, ich rola sprowadza się tylko do spraw niematerialnych. Nie można w żaden sposób wykorzystać ich owoców, bo japońskie wiśnie ich po prostu nie dają.

JAD

Sprawdź także

Incheon Airport Maglev

Maglew – jak kolej magnetyczna zmienia transport

Kolej magnetyczna, znana jako maglev (od angielskiego magnetic levitation), to innowacyjny system transportu, w którym …