Brama Człuchowska w Chojnicach
Najbardziej charakterystycznym zabytkiem Chojnic jest Brama Człuchowska. Zbudowano ją w XIV wieku | fot.: Fotolia

Dokąd na weekendowy wypad? Poznaj trzy urokliwe polskie miasteczka

Polska obfituje w urokliwe miasteczka, w których można zobaczyć zabytki z różnych epok historycznych, spędzić czas na łonie natury oraz spróbować regionalnych potraw i trunków. Przedstawiamy propozycje kilku malowniczych miejscowości, w których spędzisz niezapomniany weekend, odpoczniesz i zdobędziesz energię na cały następny tydzień. Chojnice, Chełmno, a może Wolin? Wybierz sam!

Chojnice – klucz i brama Pomorza

Chojnice to malownicze, 40-tysięczne miasto położone na Pomorzu Gdańskim w zachodniej części Borów Tucholskich. Przed wiekami kronikarz Jan Długosz nazwał Chojnice „kluczem i bramą Pomorza”. Nie ma się co dziwić – miasto do tej pory stanowi świetny punkt wypadowy na resztę Pomorza. Będąc w Chojnicach, warto przejść się po Starym Mieście, gdzie zachowane są kamieniczki z XVIII i XIX w. Na uwagę zasługują też średniowieczne mury miejskie oraz liczne baszty. Inne zabytki, które warto zobaczyć na terenie Chojnic, to m.in. Bazylika pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Chojnicach z XIV w. oraz Brama Człuchowska, w której mieści się Muzeum Historyczno-Etnograficzne. Miasto położone jest w malowniczej okolicy – spragnieni kontaktu z naturą powinni wyruszyć na wycieczkę do pobliskiego Zaborskiego Parku Krajobrazowego albo spędzić dzień nad oddalonym od kilkanaście kilometrów od Chojnic Jeziorem Charzykowskim. Na miejscu zastaniemy doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i wypożyczymy kajak lub rower wodny, a także skorzystamy z szerokiej oferty gastronomicznej lokalnych restauracji i przytulnych knajpek.

Chełmno, czyli miasto kościołów i zakochanych

Chełmno urokliwe miasteczko
Chełmno należy do najstarszych miast w północnej Polsce | fot.: Fotolia

Położone w województwie kujawsko-pomorskim miasto liczy około 20 tysięcy mieszkańców. Chełmno należy do najstarszych miast w północnej Polsce i słynie z licznych zachowanych zabytków i kościołów w stylu gotyckim. Na miejscu warto odwiedzić zwłaszcza Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który jest jedną z najpiękniejszych polskich budowli wczesnogotyckich. Chełmno to jednak nie tylko miejsce pełne gotyckich zabytków, ale także… miasto zakochanych! W miejscowej farze znajdują się relikwie św. Walentego, czyli patrona zakochanych. Walentyki obchodzone są w tym mieście wyjątkowo hucznie – odbywają się tam liczne koncerty i imprezy, a piekarze przygotowują specjalne bułeczki z lubczykiem.

Wolin: odkryj miasto Słowian i Wikingów

skansen Wolin
W Wolinie, a dokładniej na znajdującej się w jego obrębie wyspie Wolińska Kępa, mieści się skansen, w którym można oglądać rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej zabudowy | fot.: Fotolia

Położony w województwie zachodniopomorskim Wolin liczy zaledwie kilka tysięcy mieszkańców. Niewielkie miasto jest jednak słynne w całej Polsce, przede wszystkich dzięki organizowanemu tu co roku Festiwalowi Słowian i Wikingów. W Wolinie, a dokładniej na znajdującej się w jego obrębie wyspie Wolińska Kępa, mieści się skansen, w którym można oglądać rekonstrukcję wczesnośredniowiecznej zabudowy miasta, wziąć udział w pokazie starych rzemiosł i spróbować posiłków z dawnej kuchni. Będąc w Wolinie, warto zwiedzić też ciekawe zabytki, m.in. kolegiatę św. Mikołaja i neogotycki ratusz oraz odwiedzić Muzeum Regionalne.

Weekend to świetna okazja, by zrobić sobie „mały urlop”, zmienić otoczenie i doładować baterie. Gwarantujemy, że w żadnym z przedstawionych przez nas miasteczek nie będziecie się nudzić!

IJA

Sprawdź także

Albania Berat

Albania – kolejny modny kierunek wyjazdów na wczasy

W opinii wielu osób, Albania dalej jawi się jako kraj trzeciego świata. Niedawno obalony komunizm, pozostałości …