Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie, że nagle mogłoby zabraknąć możliwości zjedzenia posiłku w miejscu z dobrym jakościowo street foodem. Jak to zwykle bywa to, co najprostsze i najczęściej najsmaczniejsze zostaje wymyślone z potrzeby w myśl przysłowia, że to właśnie ona jest matką wynalazków.
Trochę Historii
Nie inaczej rzecz ma się z historią food trucków, której początki sięgają XIX wieku, kiedy zakończyła się wojna secesyjna, a na skutek zniszczeń, jakie spowodowała w infrastrukturze drogowej nie małym wyzwanie okazało się dostarczenie jednego z głównych składników amerykańskiej diety, jaką jest wołowina. Dzięki Charlesowi Goodnightowi będącemu wtedy w Teksasie, który postanowił wykorzystać dawny wojskowy furgon, wyposażając go, we wszystkie kuchenne sprzęty umożliwiające przygotowanie ciepłego posiłku dla kowbojów podróżujących na znaczne odległości. Swoją cegiełkę w rozwój gastro barów dołożył Walter Scott, gdzie sprzedawał kanapki i kawę w mieście Providence dziennikarzom. Swoją największą popularność bary na kółkach przeżywały w XX wieku, a to za sprawą coraz bardziej rozbudowujących się przedmieść dużych miast, jak również kryzysu gospodarczego, którego początek sięga 2008 roku. Gastro busy pojawił się z czasem na ulicach Belgii, Niemiec.
Gastro busy w Polsce
Jak wszystko, co nowe także i food trucki pojawiły się w Polsce w latach 90 XX wieku, kiedy znacznie wzrasta popularność szybkich, prostych dań, które można zjeść w drodze na przystanek, czy idąc podziemiami, jak zapiekanki zwłaszcza z dodatkiem pieczarek, hot dogi, frytki, hamburgery, ale także kurczaki z rożna. Po 2000 roku menu, jakie mogły zaproponować restaurację na kółkach poszerzyło się o burgery, lody tortille, mini pizzę, czy dość wtedy jeszcze egzotyczne jedzenie meksykańskie. Następne dziesięć lat to jeszcze większa oferta w menu mobilnej restauracji o smaki kuchni węgierskiej, azjatyckiej, jak również narodową i lokalną.
Kultowe food trucki na świecie
Le Réfectoire – Paryż, Francja
To truck, który znajdziemy w Paryżu. Tradycyjne burgery zaczerpnięte z kuchni amerykańskiej połączono tu z najwyższej jakości produktami. Kuchnia oferuje też wrapy czy pyszne kanapki z warzywami.
P.A. & Gargantua Grilled Cheese – Montreal, Kanada
To jedna z kultowych miejscówek w Kanadzie. Specjalnością zakładu jest grillowany ser.
De Pieper Mobiel – Amsterdam, Holandia
Na ulicach Amsterdamu stacjonuje food truck w kształcie ziemniaka. Na jego pokładzie znajdziemy oczywiście pyszne frytki.
The Bowler – Londyn, Wielka Brytania
Pyszne mięsne klopsiki z mięsa od wyselekcjonowanych dostawców ściągają miłośników jedzenia ulicznego z całego Londynu.
Pekadito’s – Barcelona, Hiszpania
Znajdziecie tu najdoskonalsze tapas z owocami morza.
Die Dollen Knollen-Puffermanufaktur – Berlin, Niemcy
Oczywiście w Niemczech także znajdziemy doskonałe food trucki, a jednym z najsłynniejszych z nich jest wspomniany wyżej gastrobus oferujący tradycyjny kartoffelpuffer – danie z ziemniaka i jajek.
Mumbai Rolling Kitchen – Airoli, Bombaj, Indie
Daniem flagowym tego hinduskiego food trucka jest Mumbai Shahi Wrap wypełniony kurczakiem tandoori, cebulą, pomidorami, pikantnym omletem i sosem miętowym.
That BBQ Joint food truck – Brisbane, Australia
Burgery wypełnione najdoskonalszym mięsem w stylu barbeque. Oprócz nich (jeśli już znajdziecie się w Australii), warto odwiedzić także:
Thai Street food truck – Brisbane, Australia
Czyli doskonałe jedzenie w stylu tajskim. Niech Was nie zwiedzie skromny wygląd food trucka – w godzinach lunchu trudno tam zjeść.
Nowe wyzwania
Aby sprostać coraz większej konkurencji i pozyskać nowych klientów właściciele food trucków powinni dbać nie tylko o rozszerzanie tego, co mogą im zaproponować przez coraz bardziej oryginalne smaki, ale także dbając o wysoką jakość składników, z których są one robione nie pomijając także kwestii ekologicznych wykorzystywanej do tego celu żywności. Obok dużej różnorodności posiłków, jakie możemy znaleźć w mobilnej restauracji dla smakoszy mięsa jest też i coś dobrego dla przedstawicieli wegetarian, którzy stanowią coraz liczniejszą grupę klientów.
Sposób na promocję
Ciekawym i cieszącym się coraz większym zainteresowaniem i jednocześnie dobrym sposobem na promocję tego typu żywności są festiwale food trucków, które można wykorzystać na różnego rodzaju imprezach takich, jak dożynki, dni poszczególnych miast, festyn z okazji dnia dziecka. Chętnych z pewnością nie zabraknie.
Historia food trucków zaczęła się od trudności z transportem na większe odległości wołowiny, co związane było z uszkodzeniem infrastruktury kolejowej po zakończeniu wojny secesyjnej. Jednak z pomocą przyszła ludzka pomysłowość, na wykorzystanie wojskowego furgonu przez Charlesa Goodnightowina, który wyposażył go we wszystko, co było potrzebne do przygotowania ciepłego posiłku, z którego mogli się cieszyć teksańscy kowboje. Oprócz ciepłego posiłku kawą i kanapkami dzięki Walterowi Scottowi mogli się cieszyć dziennikarze z Providence.
Food trucki to dobra, szybka i tania alternatywa, aby wrzucić coś na ząb w podróży, czy czekając właśnie na przystanku baz idąc na spotkanie z przyjaciółmi. Dlatego warto sięgać po jedzenie serwowane przez właścicieli food trucków. Samczego.
MGÓ