Parki Narodowe w Polsce
Świętokrzyski Park Narodowy, szlak z Nowej Słupi na Łysą Górę, ścieżki edukacyjne na terenie parku Łysogóry | PHOTO: ALBIN MARCINIAK / EAST NEWS stock.adobe.com

Góry Świętokrzyskie – pomysł na magiczną wyprawę

Góry Świętokrzyskie to wciąż nie dość znany i mało doceniany przez turystów region, który ma przecież do zaoferowania szereg atrakcji zarówno dla wytrwałych miłośników górskich wędrówek, jak i dla całych rodzin z dziećmi. Wizyta w Górach Świętokrzyskich to świetna przygoda, którą z powodzeniem przeżyjemy w trakcie intensywnego weekendu, jak również podczas długich, tygodniowych wakacji. Na jakie ciekawe pomysły na wyprawy powinniśmy zwrócić swoją uwagę? 

Wędrówka szlakami Gór Świętokrzyskich

Pierwsze, co nasuwa nam się na myśl, rozpoczynając planowanie aktywności w Górach Świętokrzyskich to… oczywiście wędrówka po nich. Wprawdzie wiele osób nie docenia uroków Gór Świętokrzyskich, głównie ze względu na ich wysokość (a raczej „niskość”), to jednak każda wędrówka będzie stanowiła doskonałą przygodę. Góry Świętokrzyskie charakteryzują się bardzo specyficznym ukształtowaniem oraz magiczną historią związaną z utrzymującym się tu w średniowieczu kultem pogańskim.

Klasztor i bazylika Świętego Krzyża na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich
Łysa Góra stanowiła w okresie wczesnego średniowiecza prawdopodobnie ośrodek kultu związanego z religią Słowian. Potem na jej szczycie stanął Klasztor i bazylika Świętego Krzyża| fot.: stock.adobe.com

Co więcej, podczas błąkania się po nich z pewnością zauważymy wiele gatunków fauny i flory, których dotychczas nie spotkaliśmy w żadnych innych górach. Góry Świętokrzyskie dzięki swojej kompaktowości umożliwiają nam zaplanowanie kilku wycieczek. Większość tras rozpoczyna się w Świętej Katarzynie – to tam oprócz startu naszej wędrówki możemy podziwiać Zespół Klasztorny oraz kaplicę podpisaną przez samego Stefana Żeromskiego.

Jedną z najbardziej reprezentacyjnych tras jest ta wiodąca nas aż na najwyższy szczyt masywu, Łysicę, która ulokowana jest na wysokości 612 metrów n.p.m. Trasa ta dodatkowo urozmaici nam wędrówkę ciekawymi widokami, które możemy podziwiać na przełęczy Św. Mikołaja czy w Nowej Słupi

pogański wał kultowy łysa góra
Pozostałością kultu pogańskiego jest wał kultowy, otaczający partię szczytową Łysej Góry | fot.: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20091

Główny Szlak Świętokrzyski 

To propozycja dla tych wszystkich, którzy pragną osiągnąć tytuł piechura pokonującego jeden z głównych Polskich szlaków górskich. Do takich należy oznakowany na czerwono Główny Szlak Świętokrzyski. W Polsce dotychczas wytyczono zaledwie trzy główne szlaki, biegnące przez Beskidy, Sudety i właśnie Góry Świętokrzyskie. Trasa o długości około 105 kilometrów pozwoli nam zapoznać się z wszystkimi najważniejszymi obiektami, szczytami i atrakcjami przyrodniczymi regionu. Wiedzie nas przez wszystkie kluczowe punkty w regionie, a więc: Jeleniowski Park Krajobrazowy, Świętokrzyski Park Narodowy, poprzez Łysiec (inaczej: Łysą Górę czy Święty Krzyż), Łysicę i Radostową, dobiegając do lasów suchedniowskich i oblęgorskich.

Jaskinia Raj, cudowne zjawisko natury
Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa położona w Chęcinach | fot.: stock.adobe.com

Na trasie będziemy mieli możliwość zwiedzania między innymi słynnej Jaskini Raj – przez wielu uważaną za najpiękniejszą jaskinię w naszym kraju. Oprócz wszystkich tych atrakcji dla zdobywców GSŚ czeka ogromna satysfakcja z przebytej drogi oraz wiele wspomnień. 

Gołoborze, Panorama
Największe gołoborza w Polsce występują w Górach Świętokrzyskich | fot.: stock.adobe.com

Po drodze na Łysicę możemy podziwiać niesamowite gołoborze, a więc formacje zbudowane z bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałe ponad 500 mln lat temu. 

Kapliczka i źródełko Św. Franciszka w Świętej Katarzynie - Kielce, Łysica - Polska
Kapliczka i źródełko Św. Franciszka w Świętej Katarzynie – Kielce, Łysica | fot.: stock.adobe.com

Zamki Gór Świętokrzyskich

Gdy będziemy chcieli odpocząć od trudów górskiej wędrówki, dla całej rodziny do dyspozycji pozostają ciekawe ruiny zamków rozlokowanych w pobliskim regionie. Przykładem może być Zamek królewski w Chęcinach. Już z daleka możemy zauważyć charakterystyczne ruiny położone na malowniczym wzgórzu zamkowym. Zamek wzniesiony prawdopodobnie w czasach panowania Władysława Łokietka stanowi prawdziwą wizytówkę Gór Świętokrzyskich.

Chęciny Zamek Królewski
Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny | fot.: stock.adobe.com

To jednak nie wszystko, co możemy zwiedzić. Warto wstąpić również do pozostałości rezydencji, która ulokowana jest w Ujeździe, a także zamek Krzyżtopór, który swoje prawdziwe oblicze ukazuje dopiero podczas klimatycznego zwiedzania nocnego. Możemy być pewni, że takie zwiedzanie będzie doskonałą przygodą dla naszych pociech.

ŁNA