Bukchon Hanok
Bukchon Hanok - obok pałacu Gyeongbok mieści się Narodowe Muzeum Folku Korei, które również warto jest zwiedzić | fot.: Fotolia

Korea Południowa – dlaczego warto tam się wybrać?

Korea Południowa jako gospodarz ostatnich zimowych Igrzysk Olimpijskich miała okazję pokazać się całemu światu nie tylko z dobrze przygotowanych aren zmagań sportowych, ale też jako kraj gotowy przyjąć turystów. Co prawda, już od kilku lat jest to jeden z najczęściej polecanych nowych kierunków podróży, zniechęca jednak fakt, że bezpośredni lot z Warszawy jest stosunkowo drogi, a tanie loty z przesiadkami mogą trwać nawet dwie doby. Dlaczego jednak warto podjąć wysiłek i pojechać do Korei Południowej?

Jak tam dotrzeć?

W zasadzie do Korei Południowej przede wszystkim się leci. Jednak pasjonaci podróży koleją transsyberyjską będą mogli z powodzeniem odbyć część podróży pociągiem. Dla tych, które cenią sobie komfort, jedynym wyjściem jest bezpośredni lot z Warszawy do Seulu, na pokładzie np. Dreamlinera. Różni przewoźnicy oferują takie loty w cenie trochę ponad 2,5 tys. zł., ale jest to koszt za loty trwające nawet do 35 godzin. Da się jednak znaleźć krótsze, nieco ponad 10-godzinne wyprawy. W Europie jest jeszcze kilka portów lotniczych obsługujących loty do Seulu, ale wybierając tanie loty, które można znaleźć za nawet 800 złotych, trzeba liczyć się z podróżą trwającą nawet do 49 godzin.

Seul – co warto zwiedzić?

Seul to miasto wielu kontrastów. Z jednej strony najbogatsze miasto w Korei Południowej z wieloma budynkami korporacyjnymi, przeszklonymi galeriami handlowymi, nierzadko czynnymi 24 h na dobę czy nowoczesnymi samochodami i  nowoczesną komunikację miejską. Ale z drugiej strony Seul to miasto, w którym można zobaczyć tradycję Korei, gdzie znajdziemy piękne i wiekowe pałace czy po prostu uliczki historyczne. Można nawet zwiedzić tradycyjną wioskę koreańską.

Pałac Gyeongbok – rezydencja królewska znajdująca się w północnej części Seulu | fot.: Fotolia

Do najpopularniejszych obiektów zabytkowych można z pewnością zaliczyć Pałac Gyeongbokgung, który został zbudowany w 1395 roku, ale niestety w wyniku pożaru popadł w ruinę. Odnowiono go dopiero w 1867 roku za panowania dynastii Joseon. Jednak i w XX wieku został zniszczony, a odrestaurowany został dopiero w 2009 roku (i to częściowo). Obok pałacu mieści się Narodowe Muzeum Folku Korei, które również warto jest zwiedzić.

Bulwary Cheonggyecheon
Bulwary Cheonggyecheon | fot.: Fotolia

Bardziej nowoczesną atrakcją są Bulwary Cheonggyecheon, po których można spacerować, a czasem trafić na organizowany koncert czy spektakl. Co ciekawe 6 km rzeka i bulwar zbudowany dookoła niej są sztuczne! Całość została zbudowana w 2005 roku w wyniku przebudowy drogi. Wieczorem między 20 a 22 można podziwiać pokaz laserowy.

Wyspa Jeju

wyspa Jeju
Jeju może zaoferować piękne plaże, krajobrazy i niespotykane widoki | fot.: Fotolia

Osobom zainteresowanym kosmetykami na pewno przyjdzie na myśl seria koreańskich kosmetyków z pyłem wulkanicznym Jeju. Skojarzenie jest bardzo dobre, ponieważ bierze się go do produkcji kosmetyków właśnie z tej powulkanicznej wyspy. Jednakże oprócz tego wartościowego składnika wyspa może zaoferować piękne plaże, krajobrazy i niespotykane widoki. Na wyspie można też spotkać haenyeo, czyli kobiety specjalizujące się w wyławianiu owoców morza, które mają swoje własne muzeum. Na terenie całej wyspy można znaleźć miejsca wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

koreańskie kobiety łowią owoce morza
Na wyspie można też spotkać haenyeo, czyli kobiety specjalizujące się w wyławianiu owoców morza, które mają swoje własne muzeum | fot.: Fotolia

Do Korei warto się wybrać nie tylko w poszukiwaniu miejsca do odpoczynku, zwiedzania czy zakupów, ale też po to, aby zobaczyć całkiem inną dla nas, europejczyków kulturę i spróbować jakże różnego jedzenia.

O koreańskich przysmakach przeczytać można w artykule:

Nie tylko kimchi, czyli kilka słów o kuchni koreańskiej

Ukochany przez Koreańczyków smak kapusty kiszonej z dodatkiem ostrej papryki świetnie komponuje się z wieloma daniami | fot.: Fotolia

 

NMI

Sprawdź także

pielęgnacja z różnych stron świata

Rytuały pielęgnacyjne z różnych kultur: czego możemy się nauczyć?

Każda kultura ma swoje unikalne podejście do pielęgnacji ciała i ducha. Te tradycje, które często …