Przed podpisaniem umowy z tour operatorem, należy dokładnie ją przeczytać | fot.: Fotolia

Koszmar zmarnowanego urlopu

Wykupujemy wycieczkę w biurze podróży. Niecierpliwie wyczekujemy wyjazdu, ale… organizator nagle zmienia warunki umowy. Nie musimy na nie przystać. Możemy również oczekiwać rekompensaty za stres i rozczarowanie.

Po podpisaniu umowy z biurem podróży czekamy na wyjazd i nie spodziewamy się już żadnych modyfikacji ani niespodzianek. Tymczasem w przypadku zmiany kursu walut oraz wzrostu kosztów transportu lub lokalnych podatków organizator ma prawo podwyższyć cenę wycieczki, ale nie później niż na 21 dni przed wyjazdem i tylko jeżeli zostało to przewidziane w kontrakcie.

Modyfikacji może ulec także program podróży.

Nie oznacza to, że musimy przystać na nową ofertę. Jeśli nie jest ona dla nas satysfakcjonująca, mamy możliwość odstąpienia od umowy bez konieczności płacenia kary. Należy nam się wówczas zwrot wszystkich opłat, których dokonaliśmy w biurze podróży – mówi serwisowi infoWire.pl Bartosz Kempa, radca prawny z Kancelarii Prawnej Kempa i Wspólnicy.

W przypadku zmiany w ofercie możemy też zgodzić się na wykonanie usługi zastępczej, np. odbycie zamiennej wycieczki na zadowalających nas zasadach. Standard tej usługi powinien być taki sam lub wyższy, a my nie mamy obowiązku za nią dopłacać. Jeżeli natomiast zaakceptujemy niższą jakość, wolno nam domagać się zwrotu części poniesionych kosztów.

Zmiany i zamieszanie przed podróżą mogą spowodować u nas stres i obawy, że wakacyjny wyjazd będzie nieudany. Aby się przed tym ustrzec i nie dopuścić do zmarnowania naszego urlopu, należy uważnie czytać umowy przed podpisaniem, negocjować z biurem podróży ich treść i dopytywać o wszystkie szczegóły. Unikajmy pojęć niedookreślonych w kontraktach, takich jak „cicha okolica” czy „blisko morza”. Do umowy zajrzyjmy także wtedy, gdy nasz urlop okaże się jednak niewypałem z winy organizatora wyjazdu. Powinna znajdować się tam instrukcja, co robić, jeśli biuro podróży nie wywiązało się ze swoich zobowiązań.

@infoWire

Sprawdź także

czy Egipt jest bezpieczny

Polacy wracają do Egiptu

Polscy turyści wracają do Egiptu. Jeszcze kilka lat temu co roku wyjeżdżało tam 600 tys. …