W Polsce jest pełno zamków, twierdz i fortyfikacji – większość z nich jest zachowana w dobrym stanie. Warto jest wybrać się na wycieczkę i zwiedzić chociaż część z nich. Które polskie twierdze są najbardziej warte zwiedzenia?
Twierdze na południu Polski
- Twierdza Srebrna Góra – jest to jedna z największych twierdz w Europie oraz jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Twierdza została wybudowana w latach 1765 – 1777 i stanowiła najnowocześniejszą fortyfikację swoich czasów. Składa się z głównego fortu Donżon położonego po jednej stronie przełęczy oraz nieco skromniejszego fortu Ostroga po drugiej stronie przełęczy.
- Twierdza Przemyśl – cieszy się popularnością wśród miłośników historii oraz jest jednym z najważniejszych zabytków Przemyśla. Twierdza była budowana od 1854 roku do wybuchu I wojny światowej. Forty, które wchodzą w jej skład, są porozrzucane w mieście i okolicznych wioskach. Aby ułatwić zwiedzenie wszystkiego, utworzono Forteczną Trasę Rowerową, która pozwala zobaczenie pozostałości niegdyś wspaniałej twierdzy. Za udokumentowanie ukończenia tej trasy można otrzymać medal Obrońcy Twierdzy Przemyśl.
- Twierdza Kraków – zwiedzając miasto królów, nie można zapomnieć o Twierdzy Kraków, która jest jednym z ważnych zabytków. Już w 1850 roku zaczęto jej budowę, wykorzystując struktury obronne zbudowane przez Tadeusza Kościuszkę. Pomimo, że obecnie wiele obiektów twierdzy uległo zniszczeniu, nadal możemy podziwiać niektóre z nich, takie jak Fort Skała, Fort Kleparz, Fort Krzesławice czy Fort Kościuszko.
Twierdze centralnej Polski
- Twierdza Modlin – budowa cytadeli zaczęła się w 1805 roku na polecenie Napoleona, który chciał ufortyfikować Księstwo Warszawskie. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na to, że jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz w Polsce oraz najdłuższą budowlą w Europie. Jej długość wynosi 2250 metrów długości – w jednym czasie mogło ją zamieszkiwać około 20 tysięcy osób, natomiast w czasie oblężenia mogła zapewnić schronienie nawet 100 tysiącom ludzi.
- Cytadela w Warszawie – zbudowana w latach 1832–1834, po upadku powstania listopadowego była ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Obecnie na terenie Cytadeli znajdują się Muzeum Katyńskie oraz Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Twierdze na północy Polski
- Twierdza Boyen – została wybudowana w latach 1843-1855 – jej zadaniem była ochrona wschodniej granicy Prus. Na jej przykładzie możemy więc zobaczyć pruskie założenia fortyfikacyjne z XIX wieku. Po wojnie przez jakiś czas była wykorzystywana jako szpital. Dzisiaj możemy w niej oglądać wystawy militariów, laboratorium, warsztat zbrojmistrza oraz ekspozycje wozów i powozów.
- Twierdza Grudziądz – została wybudowana, by ochronić strategiczny most na Wiśle w wypadku działań Rosji. Jej centralny punkt – Cytadela – zaczęła być budowana już w 1776 roku na rozkaz króla Prus Fryderyka II. Inne umocnienia powstały na przełomie XIX i XX wieku. Pomimo, że twierdza była oblegana kilka razy (w 1807 roku przez aż 11 miesięcy!), zachowała się w dobrym stanie.
ZWĄ