Malta wymieniana jest jako jeden z czołowych europejskich krajów wartych odwiedzenia. Jest to niewielki kraj obszarem porównywalny do Wrocławia. Powierzchnia Malty to 316 kilometrów kwadratowych, natomiast Wrocław ma powierzchnię 292,9 kilometrów kwadratowych. Nie bez powodu przedstawiłem porównanie z Wrocławiem, ponieważ w 2016 roku było to miasto wybrane na Europejską Stolicę Kultury. W roku 2018 Europejską Stolicą Kultury została ogłoszona Valetta, stolica Malty.
Valletta położona jest pomiędzy dwoma zatokami Grand Harbour i Marsamxett Harbour. Jest to najdalej wysunięta na południe europejska stolica. Powierzchnia Valletty zajmuje zaledwie 0,8 km2. Stolicę Malty zamieszkuje niecałe siedem tysięcy osób. Zespół miejski Valletty został wpisany w 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto to jest często określane mianem Muzeum na wolnym powietrzu. Jest w tym dużo prawdy, ponieważ wystarczy przejść przez główną bramę miejską, aby poczuć wyjątkowy klimat tego miasta.
Do głównych atrakcji turystycznych Valletty należą takie miejsca jak:
-
- Konkatedra św. Jana – Jest to wybudowany w latach 1573-77 kościół Zakonu Joannitów. Na zewnątrz katedra nie robi oszałamiającego wrażenia, zaprojektował ją architekt militarny i taki ma charakter na zewnątrz. Natomiast wewnątrz katedry można podziwiać niezliczoną ilość dzieł sztuki. Podłoga w budynku pokryta jest inkrustowanymi, marmurowymi płytami nagrobnymi. W katedrze można obejrzeć najsłynniejszy maltański obraz „Ścięcie Jana Chrzciciela”, autorstwa włoskiego malarza Michelangelo Merisi da Caravaggio.
- Górne ogrody Barrakka – Valletta jako miasto obronne nigdy nie miała zbyt dużo ziemi, dlatego od początku powstania cieszyły się popularnością. Ogrody pierwotnie były wykorzystywane do wypoczynku rycerzy, dla zwiedzających zostały udostępnione od 1800 roku. W ogrodach znajdują się punkty widokowe, z głównego punktu widokowego można podziwiać południową stronę miasta z pięknym widokiem na Grand Harbour. Z ogrodów rozpościera się również widok na Trzy Miasta – Birgu, Senglea, Cospicua.
- Pałac Casa Rocca Piccola – To prywatny dom maltańskiej arystokracji udostępniony do zwiedzania turystom. Został zbudowany w XVI wieku przez rycerza Zakonu Maltańskiego. Obecnie jest własnością rodziny markiza de Piro. W pałacu Casa Rocca Piccola znajduje się 50 pokoi, większość z nich jest udostępniona do zwiedzania. Oprócz pokoi można zwiedzić prywatną kaplicę i sieć korytarzy podziemnych, tuneli, które zostały wycięte w skałach. Jeden z tuneli prowadzi do jaskini, która była schronieniem podczas bombardowań w czasie II wojny światowej.
- Narodowe Muzeum Archeologiczne – Znajduje się ono w zabytkowym budynku Gospody de Provence. W muzeum obejrzeć można kolekcję ceramiki, kamiennych narzędzi, rzeźby i innych przedmiotów związanych z historią wyspy. Do najcenniejszych eksponatów należą: bezgłowa Wenus z Malty oraz terakotowa rzeźba zwana „Śpiącą Boginią”. To miejsce, gdzie można odbyć niesamowitą podróż w czasie.
- Dawne Stanowiska Dowodzenia Lascaris – W tym miejscu można poczuć się jakby żywcem przeniesionym w czasy II wojny światowej. W tym miejscu podejmowane były najważniejsze decyzje obronne. We wnętrzu skalnego bastionu znajduje się kilkanaście pomieszczeń, zachowało się w nich wiele elementów z czasów II wojny światowej.
Stolica Malty to miasto dla tych, którzy lubią słońce, ciekawe wydarzenia związane z kulturą i zwiedzanie zabytków. Nazwa miasta pochodzi od jej założyciela wielkiego Mistrza Joannitów Jean’a Parisot’a de La Valette. Obecnie Valletta to niezwykłej urody miasteczko, które wraz z miasteczkami St Julian’s i Silema tworzy aglomerację. Miasteczka te o każdej porze roku są pełne turystów, odwiedzają je również osoby uczące się języka angielskiego. Język ten jest obok języka maltańskiego językiem urzędowym i słychać go w każdym miejscu. Skąd na Malcie wziął się język angielski? Na Malcie przez 160 lat panowały rządy brytyjskie ustanowione Traktatem Wersalskim. Tak długi okres czasu spowodował, że język angielski na Malcie zagościł na dobre. Na wyspach wciąż widoczne są wpływy angielskie takie jak ruch lewostronny, czy charakterystyczne czerwone angielskie budki telefoniczne. Język angielski miał znaczny wpływ na maltańską kulturę i język. Szacuje się, że w języku maltańskim jest około 20 procent zapożyczeń z języka angielskiego.
Według specjalistów jedną z najlepszych form nauki języka obcego jest przebywanie w środowisku, gdzie, na co dzień język ten jest używany. Typowa angielska pogoda niezbyt zachęca do częstych odwiedzin, ciekawym urozmaiceniem może być więc podróż na Maltę połączona z nauką języka angielskiego. Jedną ze szkół języka angielskiego, których na Malcie łącznie jest ok 50, jest wyróżniona międzynarodowym certyfikatem EAQUALS Maltalingua. Szkoła znajduje się w jednej z najlepszych lokalizacji – nad przepiękną zatoką Balluta Bay, na granicy miast St Julian’s i Sliema. Szkoła jest nowoczesna i oferuje bardzo dobre warunki do nauki języka angielskiego. Na terenie szkoły znajduje się między innymi basen, klimatyzowane sale do nauki, sala komputerowa, a także ogród na dachu z miejscami do wypoczynku. Nauczyciele uczący w szkole Maltalingua to tylko native speaker, 90% pochodzący z angielskich wysp. Międzynarodowe środowisko wśród kursantów sprzyja kontaktom i lepszemu przyswajaniu języka. Duży nacisk kładziony jest na integrację, zarówno w szkole jak i poza jej murami. Maltalingua oferuje różnorodne opcje zakwaterowania – nowoczesne Apartamenty Szkolne z klimatyzowanymi pokojami, hotele, lub życzliwe i posiadające wieloletnie doświadczenie, rodziny goszczące.
Pobyt na Malcie niezależnie od tego czy typowo turystyczny, czy połączony z nauką angielskiego , nie może obyć się bez wielu atrakcji, które turystom oferuje Malta. Jedną z nich jest nurkowanie. Chociaż sezon na nurkowanie na Malcie trwa od marca do listopada, to nurkujące osoby można tam spotkać w ciągu całego roku. Wody otaczające Maltę są niezwykle czyste i sprzyjające temu, aby uprawiać tego rodzaju aktywność. Przez nurkujących cenione jest bogactwo oraz duża różnorodność podwodnego świata w tych rejonach. Dla miłośników podziwiania skalistych brzegów też przewidziano atrakcję.
Na Malcie bez problemu można wypożyczyć łódkę, rower wodny, lub wykupić rejs. Jeśli na Maltę wybierasz się z dziećmi to obowiązkowym punktem powinna być słynna wioska Popeye Village uwielbiana przez najmłodszych. Wioska ta została zbudowana w 1980 roku na potrzeby filmu, obecnie jest to wielki Park rozrywki dla całych rodzin. Malta nazywana jest także często maleńkim Hollywood w Europie. Niezwykle malownicze plenery i duża różnorodność sprawiają, że realizując filmy, najznakomitsi reżyserzy wybierają Maltę. Zabytki i krajobrazy Malty były planem filmowym między innymi w takich znanych produkcjach jak: „Troja” z Bradem Pittem z 2004 roku, czy „Gladiator” z Russelem Crowem. Malta jest krajem który warto odwiedzić, poznać i pokochać.
Materiał partnera zewnętrznego