Riese project - Osowka
Kompleks Riese miał być miejscem gdzie pracowano nad cudowną bronią Hitlera - Wunderwaffe | fot.: stock.adobe.com

Riese i tunele zamku Książ – odkryj tajemnice Dolnego Śląska

Zamek Książ, a raczej tunele wydrążone pod nim to miejsce, które budzi wiele emocji. W związku z tym, że sąsiaduje z kompleksem Riese w Górach Sowich powstało na ich temat mnóstwo łączących je teorii. Czy obiekty te łączą się i w jakim celu tak naprawdę je zbudowano? Służyły jako potężne skarbce na zrabowane przez nazistów bogactwa czy może miały coś wspólnego z tajnymi pracami nad największą bronią jaką miała dysponować niemiecka armia. To jedna z największych historycznych zagadek Dolnego Śląska.

Riese –  Olbrzym

Pod obco brzmiąco nazwą tkwi podziemne miasto, cały kompleks korytarzy i pomieszczeń rozciągający się w strategicznych miejscach Gór Sowich. Centralnym punktem był dzisiejszy Walim. Prawdopodobnie miał służyć wraz z Zamkiem Książ jako kwatera główna Adolfa Hitlera i kilku Naczelnych Dowództw. Cały projekt korzystał z najlepszej ówczesnej technologii inżynierskiej i zakładał budżet około 150 mln marek. Prace rozpoczęły się jesienią 1943 roku równoległe w ośmiu punktach, całość obejmowała kilkadziesiąt kilometrów kwadratowych. W budowie brało udział kilka tysięcy jeńców wojennych, byli niewystarczającą siłą i pół roku później budowę przejęła niemiecka organizacja Todt. Znana z innych strategicznych dla Hitlera budowli. Z powodu zaangażowania jej stwierdzono później, że teoria o kwaterze głównej była najbardziej prawdopodobna. Do dzisiaj nie zachowały się jednak żadne źródła, które potwierdzałyby lub zaprzeczały tej teorii. Istnieje kilka innych hipotez wykorzystania podziemnego miasta. Jedna z nich mówi, że ze względu na intensywne bombardowania aliantów, Niemcy postanowili przenieść swoją produkcję zbrojną pod ziemię. Kompleks Riese miał być miejscem gdzie pracowano nad cudowną bronią Hitlera – Wunderwaffe. Miała przeważyć szale zwycięstwa na niemiecką stronę. Prawdopodobna też staje się teoria o konstruowaniu nowej broni atomowej, a to ze względu na bliskość kopalni uranu. Nigdy nie skończono tego projektu. W 1945 roku, kiedy zbliżały się wojska radzieckie, roboty zakończono i wywieziono część maszyn oraz materiałów budowlanych.

Książ zamek książ
Praktycznie od początku II wojny światowej, Zamek Książ cieszył się zainteresowaniem nazistów | fot.: stock.adobe.com

Zamek Książ – Riese

Praktycznie od początku II wojny światowej, Zamek Książ cieszył się zainteresowaniem nazistów. Najpierw miała powstać tam szkoła dla podoficerów Luftwaffe, później mieściła się tu siedziba oddziału niemieckich kolei państwowych. Najciekawsza część wojennej historii Zamku zaczyna się w 1944, kiedy przejmuje go organizacja Todt. Znana nam już z realizacji hitlerowskich kwater. Eksmitowano wszystkich mieszkańców, w tym słynną księżną Daisy. Rozpoczęto szeroko zakrojone prace, mające na celu dostosowanie zamku do wojskowych potrzeb. Pod zamkiem wydrążono potężne tunele, które według niektórych teorii łączą się z tymi wykutymi w górach. Dowodów na to jednak brak. W linii prostej oba miejsca dzieli od siebie 20 km. Możliwe więc, że takie połączenie nawet jeżeli było planowane to nigdy nie powstało. Jedną z najbardziej poruszających wyobraźnię turystów i poszukiwaczy przygód legendą zamku, jest ta o złotym pociągu. Kilka lat temu dowiedział się o nim cały świat. Od 2018 roku część podziemi zamku jest udostępniona dla turystów. Niektórzy próbują swojego szczęścia.

Podziemne miasto budowane z takim rozmachem zawsze będzie budziło ciekawość. Czy kiedyś uda się odkryć wszystkie jego tajemnice? Jedna z opowieści mówi, że przez wiele lat po wojnie na tych terenach pozostali Niemcy, którzy mieli strzec tajemnic Riese. Jeżeli taka jest prawda to udało im się doskonale, w większości dysponujemy tylko hipotezami, ale dzięki temu zwiedzanie jest o niebo ciekawsze.

NWI

Sprawdź także

Zamek w Niedzicy, Polska

Najbardziej malownicze zamki w Polsce

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, ile perełek architektonicznych znajduje się w Polsce. Kraj nad …