Zimowa dieta nie należy do najlżejszych. Z upodobaniem sięgamy po słodkie przekąski, a nasze obiady to prawdziwe bomby kalorii, które podstępnie odkładają się w naszym ciele, tworząc nadprogramowe kilogramy. Jeśli do tego dołożyć święta i karnawał możemy być pewne, że w niedługim czasie nasze ulubione spodnie staną się nieco przyciasne, a waga z pewnością przyprawi nas o ból głowy. Jednak, zamiast zacząć głodować czy sięgać po inne drastyczne diety, wystarczy sięgnąć po odchudzone, ale sycące dania.
Idealnymi są zupy kremy np. krem z pora czy słodka zupa z papryki i pomidorów. Miłośnicy ostrzejszych smaków z pewnością polubią zaś ostrą wersję kapuśniaku. Zapraszamy po przepisy na 3 dietetyczne zupy, które idealnie rozprawią się ze zbyt ciężką, zimową dietą i perfekcyjnie przygotują nas do wiosny.
Lekka zupa krem z pora
Oczyszczające działanie pora czyni go jednym z tych warzyw, które nie może umknąć naszej uwadze. Zazwyczaj jest on wyłącznie dodatkiem do zup albo składnikiem sałatek i surówek. My proponujemy niskokaloryczny krem z pora, który w zadziwiający sposób daje uczucie sytości na długo, a przy tym zaskakuje swoim wyrazistym, acz delikatnym smakiem.
Składniki:
- 3-4 białe części pora,
- 1 cebula dymka,
- 2 ząbki czosnku,
- spory korzeń pietruszki,
- ćwiartka korzenia selera,
- 4 ziemniaki,
- bulion warzywny,
- 1 szklanka mleka,
- 1 łyżka masła lub oliwy,
- przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa, imbir.
Przygotowanie:
Białą część porów myjemy i kroimy w drobną kosteczkę. Bulion zagotowujemy i dodajemy por. Warzywa – pietruszkę, seler i ziemniaki – kroimy w kostkę i dorzucamy do wywaru. Gotujemy przez około 30 minut. W tym czasie czosnek i cebulę siekamy i podsmażamy na łyżce masła lub oliwy i dodajemy do całości pod koniec gotowania. Zieloną część cebuli dymki kroimy. Zupę miksujemy, przyprawiamy i dodajemy szklankę mleka. Jeszcze raz zagotowujemy. Krem podajemy posypany zieloną cebulką.
Zupa krem z porów na bazie jogurtu
Miłośnikom kuchni pozbawionej bulionów warzywnych polecamy krem z porów i marchwi, którego bazą jest jogurt grecki. Do jego przygotowania potrzebujemy:
- 3 białe części pora,
- 2 marchewki,
- 300 ml jogurtu greckiego,
- 700 ml wody,
- 1 łyżeczka brązowego cukru lub melasy buraczanej,
- przyprawy: sól, pieprz, gałka muszkatołowa.
Przygotowanie:
Posiekany por i pokrojoną w kostkę marchewkę gotujemy przez pół godziny w osolonej wodzie. Całość miksujemy, dodając jogurt i przyprawy.
Charakterna zupa z kapusty
Kapusta jest składnikiem najsłynniejszej diety kapuścianej, aczkolwiek trzeba przyznać, że powszechnie znana zupa prezydencka nie należy do najsmaczniejszych. Proponujemy Wam więc zupę z kapusty, która okazuje się idealną kompozycją kapusty, doskonałych przypraw i ostrej papryczki.
Składniki :
- 1 mała główka kapusty lub pół dużej,
- korzeń pietruszki,
- 3 łodygi selera naciowego,
- 3 ząbki czosnku,
- mała papryczka chilli (opcjonalnie płatki chilli lub sos),
- 2 cebule,
- 6 dużych ziemniaków,
- pęczek koperku,
- łyżka suszonego lubczyku,
- łyżka sosu pomidorowego,
- przyprawy: liść laurowy, ziele angielskie, pieprz czarny w ziarnach, sól,
- łyżka oleju z chilli.
Przygotowanie:
Olej rozgrzewamy w garnku na zupę. Wrzucamy posiekaną cebulę i czosnek, krótko podsmażamy, dodajemy pokrojone w kostkę warzywa (oprócz kapusty i koperku). Jeśli lubimy naprawdę ostre smaki, papryczkę można drobno pokroić i dodać do całości, aczkolwiek z powodzeniem możemy ją przekroić w pół i dodać w całości do wywaru. Kapustę siekamy i dodajemy na samym końcu, a całość zalewamy wodą do przykrycia warzyw. Dodajemy przyprawy, lubczyk rozcieramy w dłoniach. Zupę gotujemy przez pół godziny. Tuż przed podaniem posypujemy siekanym koperkiem.
Pikantna zupa pomidorowo- paprykowa
Pomidory i papryka to idealny mariaż o każdej porze roku. Fantastyczne połączenie, którego nigdy dość daje cudowną nutę słodyczy, którą można przełamać subtelną ostrością.
Składniki :
- 2 puszki pomidorów pelati bez skóry,
- 2 czerwone papryki słodkie (idealnie, jeśli kupimy hiszpańskie),
- 2 żółte papryki,
- sos chilli,
- ząbek czosnku,
- 1 łyżeczka miodu,
- 300 ml bulionu warzywnego,
- przyprawy: sól, pieprz, ulubione zioła,
- opcjonalnie: ser kozi lub bryndza.
Przygotowanie:
Paprykę (oprócz chilli) pieczemy przez kwadrans w mocno rozgrzanym piekarniku, pamiętając o jej obracaniu. Skórka papryki powinna zaopatrzyć się w czarne plamy. Upieczoną przekrawamy wzdłuż i obieramy ze skórki, a następnie kroimy w kostkę. Pomidory z papryką blendujemy, dodajemy bulion, pozbawioną ziarenek papryczkę chilli, rozgnieciony czosnek i gotujemy przez około 10-15 minut. Na koniec doprawiamy solą, szczyptą cukru lub łyżeczką miodu i ziołami roztartymi w dłoniach.
Materiał partnera zewnętrznego