Choroby nowotworowe to w dzisiejszych czasach udręka dużej części populacji. Warto jednak wiedzieć o tym, że istnieje kilka sposobów na to, aby zmniejszyć podatność organizmu na proces rozwoju nowotworów. Oczywiście na pierwszym miejscu mieści się profilaktyka, z odpowiednią dietą na jednym z ważniejszych miejsc, w której nie powinno zabraknąć nie tylko owoców i warzyw, ale również przypraw i ziół. Jeśli chodzi o te ostatnie, to należy wiedzieć o tym, że nie tylko wzbogacają one smak potraw, ale również wykazują wiele zdrowotnych właściwości, ochraniając organizm przed wieloma różnymi chorobami. Po które przyprawy warto sięgnąć, aby wspomóc profilaktykę chorób nowotworowych?
Imbir
Ta rozgrzewająca przyprawa jest bardzo silnym środkiem przeciwzapalnym, dlatego też wiele osób sięga po nią w trakcie rozwijającej się infekcji. Warto również wiedzieć o tym, że spożywając imbir, można nie tylko usprawnić swój metabolizm, ale również zapobiec powstawaniu wrzodów. Przeprowadzone od jakiegoś czasu badania dowodzą ponadto, że substancje znajdujące się w imbirze w skuteczny sposób wspomagają walkę z komórkami rakowymi, zapobiegając równocześnie ich namnażaniu oraz rozprzestrzenianiu się po organizmie.
W jaki jednak sposób należy spożywać imbir? Roślina ta posiada dosyć charakterystyczny smak i aromat, przez co nie należy jej dodawać w zbyt dużych ilościach do potraw, ponieważ może zabić ich smak. Imbir sprawdza się idealnie w daniach kuchni azjatyckiej, jednak warto go również dodać do sałaty lub rozgrzewającej herbaty. Bardzo dobrym pomysłem jest również przygotowanie imbirowego napoju. Wystarczy w tym celu obrać dokładnie imbir, pokroić na plasterki i zalać wrzątkiem pozostawiając przez kilkanaście minut do zaparzenia.
Rozmaryn
Kolejną przyprawą, którą warto włączyć do diety antynowotworowej, jest rozmaryn, który od setek lat stosowany jest przez mieszkańców wybrzeża Morza Śródziemnego ze względu na swoją zdolność do obniżania ryzyka wystąpienia chorób serca. Rozmaryn z uwagi na swoje niezwykłe właściwości zdrowotne sprzyja ograniczeniu rozwoju nowotworów organów wewnętrznych, wśród których wymienić należy przede wszystkim raka wątroby, płuc, a także żołądka. Jednym ze składników rozmarynu są fenole, które hamując inwazję komórek nowotworowych, dają bardzo obiecujące wyniki w leczeniu raka piersi, prostaty, jelita grubego oraz białaczki i czerniaka. Aby jednak leczenie było skuteczne, choroba musi być we wczesnym stadium, gdyż w innym przypadku przyprawa raczej się nie spisze w odpowiedni sposób.
Rozmaryn można dodawać praktycznie do każdego dania, jednak ze względu na swój niebanalny smak sprawdza się idealnie w sałatkach oraz jako dodatek do deserów i orzeźwiających napojów.
Kurkuma
Lecznicze właściwości tej żółto-pomarańczowej przyprawy znane są już od tysięcy lat, jednak dopiero od niedawna stosuje się ją w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego oraz chorób reumatycznych. Z pewnością niewiele osób wie o tym, że kurkumina zawarta w tej przyprawie może ograniczyć podatność organizmu na różnego rodzaju choroby nowotworowe. Licznie przeprowadzone badania potwierdziły, że kurkumina ma zdolność blokowania wzrostu komórek nowotworowych, ponieważ w skuteczny sposób wnika do ich wnętrza, zwalczając je w efektywny sposób. Według najnowszych doniesień kurkumina wspomaga leczenie choroby Alzheimera, a także wirusa HIV. Niestety, przyswajalność korzystnych substancji nie jest zbyt wysoka, aby ją zwiększyć, warto połączyć ją z takimi innymi przyprawami jak papryka i czarny pieprz lub też zmieszać ją z oliwą z oliwek.
KPA