Za aksamitnym orzechowo-czekoladowym kremem przepada chyba każdy łasuch, i to niezależnie od wieku. Pomimo niezaprzeczalnych walorów smakowych, słodki słoiczek trudno jednak uznać za synonim zdrowego deseru, choć właśnie tak każą nam postrzegać go reklamy. Jeśli przepadacie za Nutellą, ale odstrasza Was skład cukrowo-tłuszczowego smarowidła, wypróbujcie nasze propozycje!
Wegańska „nutella” z awokado
Awokado, coraz popularniejsze w polskich sklepach, jest cennym źródłem wapnia i potasu, a właściwie prawdziwym zastrzykiem zdrowia, który dostarcza nam również szeregu witamin: K, PP, silnych przeciwutleniaczy A, C i E oraz cennych witamin z grupy B. Jego dobroczynne działanie zawdzięczamy również kwasowi oleinowemu, który wprawdzie czyni awokado najbardziej kalorycznym owocem (160 kcal w 100 g), ale w zamian za to obniża zły cholesterol, zapobiega chorobom serca i układu krążenia oraz nowotworom piersi i prostaty.Dla porównania – rafinowany olej roślinny obecny w sklepowej Nutelli (10,9 g nasyconych kwasów tłuszczowych w 100 g produktu) pozbawiony jest wszelkich wartościowych związków, a do tego tworzy niebezpieczny duet z cukrem, który stanowi ponad 57% gotowej masy. Jedynymi wartymi uwagi składnikami są tu orzechy i kakao, ale jak na zdrowy rodzinny smakołyk ich obecność jest co najmniej skromna: stanowią kolejno 13 i 6,6% kremu. Nie brzmi zachęcająco? Pora na domową wersję alternatywną!
Przepis na „nutellę” z awokado
składniki
- 1 dojrzałe awokado
- 1 łyżka ciemnego kakao
- czubata łyżeczka miodu, syropu z agawy lub syropu klonowego
- 70 g mielonych orzechów laskowych, ziemnych lub migdałów (jeśli nie lubicie idealnie gładkich kremów, mogą być też drobno posiekane)
przygotowanie
Awokado obrać, wyjąć pestkę, pokroić na mniejsze kawałki. Wrzucić do blendera z resztą składników, zmiksować na gładką masę. Przełożyć do słoika, przechowywać w lodówce do 7 dni.
„Nutella” z kaszą jaglaną
Dietetyczny zamiennik popularnego kremu może powstać również na bazie kaszy jaglanej, która w słodkim wydaniu cieszy się szczególną sympatią dzieci. I bardzo dobrze, bo – podobnie jak awokado – ma liczne wartości odżywcze i zasługuje na miejsce w codziennej diecie. Wytwarzana z nasion prosa uprawianego już od neolitu, jest jedną z najstarszych i najzdrowszych kasz. Ma mało skrobi i nie zawiera glutenu, dzięki czemu jest lekkostrawna i odpowiednia dla alergików. Zawiera przy tym dużo łatwo przyswajalnego białka, żelaza, miedzi oraz witamin z grupy B. Działa antywirusowo, dzięki obecności lecytyny poprawia pamięć i koncentrację, jest także źródłem cennej krzemionki, która wzmacnia włosy i paznokcie oraz poprawia elastyczność skóry.
„Nutella” z kaszą jaglaną jest nieco bardziej pracochłonna, ma bardziej kleistą, budyniową konsystencję, ale – podobnie jak deser z awokado – bez najmniejszych wyrzutów sumienia można nią smarować śniadaniowe pieczywo i naleśniki albo… ukradkiem wyjadać łyżeczką.
Przepis na jaglaną „nutellę”
składniki
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- szklanka wody
- szczypta soli
- 100 ml mleka
- 2 łyżki masła orzechowego
- ½ tabliczki gorzkiej czekolady (min. 70% kakao)
- 2 łyżki ciemnego kakao
- 2-3 płaskie łyżki mielonych migdałów, orzechów laskowych lub ziemnych
- 2 łyżki miodu (lub do smaku)
przygotowanie
Kaszę przelać wrzątkiem na sitku, następnie wrzucić do gotującej się wody, osolić i gotować pod przykryciem, aż kasza wchłonie wodę (ok. 7 min). Ostudzoną kaszę przełożyć do miseczki, zalać mlekiem, dodać masło, kakao i miód, zblendować na gładką masę. Na koniec dodać rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladę, ponownie zblendować na gładko. Przełożyć do słoika, przechowywać w lodówce do 4 dni.
FAQ
Czy alternatywne wersje „nutelli” są odpowiednie dla diabetyków?
Choć alternatywne wersje „nutelli” mogą zawierać mniej cukru niż komercyjne wersje, zawartość słodzących składników jak miód czy syrop klonowy wciąż wymaga uwagi osób z cukrzycą. Zaleca się konsultację z dietetykiem, aby dostosować przepis do indywidualnych potrzeb żywieniowych.
Czy można zamienić orzechy w przepisach na alternatywną „nutellę” na inne składniki dla osób z alergią?
Tak, osoby z alergią na orzechy mogą zastąpić je innymi składnikami, jak np. nasiona słonecznika lub pestki dyni, które po uprażeniu i zmieleniu mogą służyć jako alternatywa. Zawsze jednak warto upewnić się, że zastępcze składniki są bezpieczne dla danej osoby z alergią.
Jak długo można przechowywać domową „nutellę” w lodówce?
Domową „nutellę” z awokado można przechowywać w lodówce do 7 dni, natomiast wersję z kaszą jaglaną najlepiej spożyć w ciągu 4 dni. Ważne, aby przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby zachować świeżość i zapobiec przenikaniu zapachów z lodówki.
Redo