Parzenie kawy w dripie
Możemy naszą kawę przygotować na wiele różnych sposobów, za każdym razem otrzymując napój o nieco innym aromacie i smaku | fot.:Fotolia

Drip – zaparz kawę… alternatywnie!

Każdy koneser kawy potrafi określić swój ulubiony rodzaj, smak i aromat kawy. Każdy z nich ma również swój ulubiony sposób jej zaparzania. Od kawy po turecku, przez french press i coraz bardziej modne ostatnimi czasy aeropresy, aż po tradycyjne kawiarki.

Możemy naszą kawę przygotować na wiele różnych sposobów, za każdym razem otrzymując napój o nieco innym aromacie i smaku. Jednym ze sposobów parzenia kawy, zdobywającym obecnie dużą popularność, jest tak zwany drip. Kawa przygotowana w dripie może mieć bardzo głęboki smak i aromat, pod warunkiem, że poznamy kilka kluczowych sekretów jej parzenia.

Wybór i przygotowanie dripu

Dripy, czyli mające kształt odwróconego stożka dzbanki do zaparzania kawy, są wykonywane z metalu, porcelany, szkła i tworzyw sztucznych. To, z czego jest wykonany drip, ma niewielki wpływ na smak przygotowywanej kawy, ale bariści najczęściej polecają te wykonane ze szkła lub porcelany, gdyż to one zachowują stabilną temperaturę przez cały czas zaparzania. Dripy z metalu i tworzyw sztucznych są natomiast dobrym wyjściem dla tych osób, które często podróżują i chcą się cieszyć domowym smakiem kawy także w podróży, więc zabierają ze sobą zarówno ulubiona kawę, jak i akcesoria do jej przygotowania.

Drip - zaparz kawę alternatywnie
To, z czego jest wykonany drip, ma niewielki wpływ na smak przygotowywanej kawy, ale bariści najczęściej polecają te wykonane ze szkła lub porcelany. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dripy produkowane są w dwóch rozmiarach i sprzedawane zazwyczaj ze specjalnym dzbankiem o odpowiednim obwodzie, aby obydwie części zestawu do siebie pasowały i aby drip ustawiony na dzbanku się nie przesuwał. Mniejsze dripy pozwalają na przygotowanie jednej bądź dwóch filiżanek naparu, a te większe – od jednej do czterech. W zależności od rozmiaru dripa, należy również dobrać odpowiednie, stożkowe filtry, wykonane z papieru. Do dripa postawionego na dzbanku wkładamy filtr i przelewamy go dokładnie gorącą wodą. Dzięki temu kawa nie będzie miała papierowego posmaku, a sam filtr nie wchłonie zbyt dużej ilości naszego naparu.

Dobór kawy

Na 100 ml naparu należy zazwyczaj przeznaczyć 6g kawy. Warto ją dokładnie odmierzyć za pomocą wagi kuchennej, gdyż w ten sposób będziemy otrzymywać za każdym razem ten sam sprawdzony smak i aromat naparu. Specjaliści z Akademii Baristy polecają do zaparzania w dripie takie kawy, jak Colombia, Kenya i mieszanka Absolute Aroma, dostępne w bogatej ofercie Mkfresh.pl. Jeśli zdecydujemy się na użycie kawy ziarnistej, wsypujemy odmierzoną ilość kawy do młynka i ustawiamy średni stopień mielenia. Jeśli kawa będzie zmielona zbyt grubo, otrzymamy napar o mało wyraźnym smaku, gdyż woda przepłynie przez nią zbyt szybko. Z kolei zbyt drobno zmielona kawa może za bardzo uwypuklić smak goryczki.

Zaparzanie kawy w dripie

Wsypujemy zmieloną kawę do dripa i zalewamy ją niewielką ilością wody o temperaturze 90-95 stopni Celsjusza, a następnie czekamy ok. 30 sekund. Kawę możemy zalewać wodą bezpośrednio z czajnika elektrycznego, ale bariści polecają użycie specjalnej konewki z wąskim dzióbkiem, aby mieć większą kontrolę nad strumieniem wody i móc zalewać kawę spiralnymi ruchami. Po zakończeniu wstępnego zaparzania, wlewamy powoli resztę wody do dripa i pozwalamy jej przepłynąć przez kawę.

Proces ten nie powinien trwać dłużej niż 4 minuty. Wówczas zachowamy odpowiedni smak i temperaturę kawy. Możemy w razie potrzeby zamieszać delikatnie kawę w dripie. Kiedy już cały napar spłynie do dzbanka, przelewamy go do ogrzanej wcześniej filiżanki i… cieszymy się jego intensywnym smakiem i aromatem. Więcej praktycznych informacji na temat zaparzania kawy w dripie znajdziemy w sekcji porady i przepisy na stronie mkfresh.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Kawa a zdrowa skóra

Kawa w kosmetyce i kosmetologii, czyli wpływ kawy na skórę

W świecie kosmetologii, kawa wykracza poza swoją tradycyjną rolę jako energetyzującego napoju, odkrywając swoje bogactwo …