Przygotowanie homara
Homary mogą osiągać wagę nawet 11 kilogramów, jednak poszukując najsmaczniejszego mięsa, warto wybierać nieco mniejsze okazy, które ważą nie więcej niż 2 kilogramy | fot.: Fotolia

Jak kupować i przygotowywać homary?

Owoce morza cieszą się obecnie bardzo dużą popularnością, a najsmaczniejszy z nich wszystkich jest homar, który może być przygotowywany na wiele różnych sposobów. Zaliczany jest do skorupiaków i żyje głównie w wodach Morza Północnego, Śródziemnego, a także w Atlantyku. Mięso homara należy do jednego z najsmaczniejszych i pomimo tego, że nie należy on do najtańszych, to jednak raz na jakiś czas warto się na nie skusić, przygotowując z homara wykwintne danie stanowiące prawdziwą ucztę dla kubków smakowych. Co jednak warto wiedzieć o tym skorupiaku i jakie pyszne danie można z niego przygotować?

Czym charakteryzują się homary?

Homary mogą osiągać wagę nawet 11 kilogramów, jednak poszukując najsmaczniejszego mięsa, warto wybierać nieco mniejsze okazy, które ważą nie więcej niż 2 kilogramy. Pancerz homarów ma kolor ciemnoniebieski, jednak po ugotowaniu zmienia on barwę na czerwoną. Dlaczego jednak skorupiaki te cenione są przez największych smakoszy na świecie? Oczywiście wpływ na to mają wartości odżywcze, ponieważ homar to bogactwo witamin (A, E, z grupy B), kwasu foliowego oraz białka, jednak mięso homara nie zawiera niemal w ogóle tłuszczu i jest niezwykle delikatne w smaku.

Jak kupować homary?

W wielu sklepach można obecnie bez problemu zakupić świeże homary, które w porównaniu do tych mrożonych odznaczają się dużo lepszym smakiem. Największe ilości mięsa znajdują się w ogonie homara, jednak aby cieszyć się jak najbardziej delikatnym mięsem, podczas zakupów najlepiej wybierać jak najmniejsze okazy. Przed zakupem homara warto zwrócić uwagę na to, czy jest on świeży. W tym celu wystarczy chwycić go za pancerz i jeśli porusza on ogonem oraz odnóżami to można go kupić, nie martwiąc się o to, iż nie będzie on nadawać się do spożycia.

Jak przygotowywać homara?

Podczas przygotowywania homara w pierwszej kolejności należy go pozbawić życia, zagotowując w garnku około 5 litrów wody lub bulionu i wkładając do niego homara głową do dołu. Po mniej więcej 2 minutach homara można wyjąć z wody, przygotowując go np. do smażenia lub grillowania, jednak można go dalej gotować, pamiętając jednak o tym, iż na każde 500 g przypada około 12 minut gotowania. Po tym procesie homara należy wyciągnąć z garnka i przygotować do spożycia. W jaki jednak sposób można dostać się do jego mięsa? W pierwszej kolejności należy ukręcić jego szczypce, a następnie przy pomocy noża należy przepołowić go na dwie części, wbijając nóż we wgłębienie, które znajduje się za jego głową. Przed oddzieleniem mięsa od skorupy należy wcześniej pozbyć się zabarwionej na zielono wątroby, wydobywając następnie mięso z wszystkich części pancerza oraz jego odnóży.

Zupa z homara

Składniki:

  • 0,5 litra bulionu drobiowego lub jarzynowego
  • 2 małe cebule
  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki mąki pszennej
  • 2 szklanki mleka
  • Odrobina soli i pieprzu do smaku
  • 400 g ugotowanego mięsa z homara
  • 0,5 łyżeczki sosu Worcestershire

Przygotowanie:

Do średniego garnka należy wlać wcześniej przygotowany bulion, dodając do niego pokrojoną w kostkę cebulę. W drugim garnku należy roztopić masło, do którego należy następnie dodawać mąkę, dokładnie mieszając całość, aby nie powstały grudki. Po upływie około 6 minut od zagotowania bulion należy przelać do masła i mąki dodając przyprawy oraz mięso z homara, przez cały czas mieszając zupę. Garnek przed zagotowaniem należy zdjąć z ognia i powstałą zupę można przelać do głębokiego talerza.

KPA

Sprawdź także

acai bowl

Jak odżywiać się wiosną?

Nasza dieta zmienia się zazwyczaj w zależności od pory roku. Duży wpływ na naszą dietę …