Z całych jabłek możemy przygotować ocet jabłkowy, dlatego nie martwmy się, jeśli nie mamy co robić z resztkami skórek i rdzeni. Jabłka ekologiczne są idealnego do takiego octu, szczególnie jeśli będziemy używać skórek.
Korzyści ze stosowania octu jabłkowego
Ocet jabłkowy ma wiele zdrowych zastosowań. Powstaje przez fermentację i zawiera dużo fosforu, magnezu, potasu i wapnia. Pozwala szybko pokonać problemy z trawieniem i zgagę. Oprócz wielu korzyści, gdy jest stosowany wewnętrznie, może być też zbawienny dla skóry. Dodawany do kąpieli, pomaga przywrócić właściwe pH skóry. Pomaga zabić bakterie i grzyby na skórze, w tym egzemę, łupież i inne schorzenia skóry. Ze względu na świetne właściwości równoważące pH i łupież. Jest doskonałym produktem do płukania włosów, które zastępuję odżywkę i można go stosować po umyciu naturalnym szamponem. Większość octów jabłkowych, które znajdziemy w supermarkecie jest wysoce filtrowanych. Warto jednak stworzyć własny ocet, wtedy wiemy, że jest pozbawiony niepotrzebnych dodatków, w pełni naturalny i doskonale aromatyczny.
Jak zrobić ocet jabłkowy?
Zanim zaczniemy przygotowywać sami ocet jabłkowy, musimy wykonać kilka podstawowych kroków.
Co przygotować?
- Czysty słoiczek, możemy użyć dowolnego słoika,
- organiczne ścinki jabłek, wystarczające, aby wypełnić 3/4 słoika,
- organiczny cukier trzcinowy (około 15 gramów),
- filtrowana woda (około 2 szklanki),
- waga fermentacyjna lub mały szklany słoik,
- gaza lub filtr do kawy,
- gumka recepturka.
Czas przygotowania wynosi 5 minut, ale ogólny czas to już kilka tygodni. 2-3 tygodnie trwa tu fermentacja alkoholowa, kolejne 2-4 tygodnie to fermentacja octowa.
Co robić po kolei?
- Wyczyśćmy dokładnie słoik i pozostawmy go do wyschnięcia.
- Napełnijmy słoik kawałkami jabłek. Jeśli używamy całych jabłek, z grubsza posiekajmy je przed umieszczeniem w słoiku.
- Rozpuśćmy jedną łyżkę stołową cukru trzcinowego na 1 szklankę wody.
- Wlejmy cukrową wodę przez jabłka, aż całkowicie się zanurzą. W razie potrzeby dodajmy trochę dodatkowej wody, aby upewnić się, że jabłka zostały całkowicie pokryte.
- Odważmy jabłka wagą fermentacyjną lub małym szklanym słojem. Wszystkie jabłka wystawione na działanie powietrza mogą pleśnieć.
- Przykryj eterem lub filtrem do kawy i zabezpieczmy gumową opaską.
- Przechowujmy w ciemnym miejscu i temperaturze pokojowej. Na przykład możemy go włożyć do szafki do kuchni.
- Pozostawmy go na około 3 tygodnie. Sprawdzajmy co kilka dni, aby upewnić się, że jabłka pozostają pod wodą, aby nie powstała pleśń.
- Po 3 tygodniach nadal będzie pachnieć dość słodko. Odcedźmy kawałki jabłek i przenieśmy płyn do słoika. Kompostujmy odpadki.
- Odłóżmy znów słoik w ciemne miejsce na kolejne 3-4 tygodnie, mieszając co kilka dni.
- Kiedy ocet osiągnie właściwą cierpkość, możemy go przelać do innego słoika i korzystać.
- Jeśli na górze mikstury wytworzy się gęsta, lejąca maź (tzw. macierz octowa), delikatnie ją zbierzmy i przechowujmy w osobnym słoiku w lodówce. Przyda się nam do przyspieszenia kolejnych fermentacji.
Do czego można stosować?
Ocet jabłkowy jest podstawą w kuchni, ale ma też kilka innych imponujących korzyści zdrowotnych. Możemy służyć do celów kosmetycznych, obowiązków domowych i gotowania. Ocet jabłkowy można wykorzystywać do czyszczenia, mycia włosów, konserwowania żywności i poprawy funkcji skóry. Może być stosowany w różnego rodzaju przepisów, w tym sosach sałatkowych, zupach, sosach, gorących napojach i wielu innych rzeczach.
JKA