Zdrowy jarmuz
Jarmuż to doskonała alternatywa dla tradycyjnych sałat |fot.: Fotolia

Jedzmy jarmuż – sezon trwa

Poszukiwania warzyw i owoców bogatych w witaminy i składniki odżywcze na szczęście przeniosły się także na nasze rodzime podwórko. Oprócz nasion chia, jagód Acai czy Goi, Polacy chętnie odkrywają zapomniane rośliny, które gościły na talerzach ich dziadków. I które śmiało możemy nazwać super-jedzeniem (angielski termin to superfood). Wśród nich zielone listki dzielnie pręży jarmuż.

Liściaste, ciemnozielone warzywo o charakterystycznej, kędzierzawej strukturze, jest znane właściwie od czasów starożytnych. Szczyt jego popularności przypadał w średniowieczu, potem stopniowo znikał z talerzy bądź był używany jedynie w celach dekoracyjnych. A tymczasem jarmuż to jedno z najbardziej wartościowych warzyw, na które sezon przypada właśnie późną jesienią i zimą. Zawiera bogactwo witamin: A (jest odpowiedzialna za dobry stan włosów, skóry i paznokci), C (buduje odporność organizmu) i K (odpowiada za krzepliwość krwi, stan kości, a nawet chroni przed rakiem), przeciwutleniaczy (niszczących wolne rodniki), sulforafanu (o właściwościach przeciwnowotworowych). Oprócz tego jarmuż jest też źródłem wapnia i żelaza, zawiera błonnik.

Jak przygotować jarmuż?

Jarmuż najlepiej jeść na surowo, albo po krótkim zblanszowaniu. To świetny dodatek do zup, doskonale sprawdza się jako składnik zielonych koktajli (na przykład z bananem, jabłkiem i mlekiem), po posypaniu solą morską, skropieniu olejem i wrzuceniu na kilka minut do piekarnika (temperatura 150 stopni), otrzymamy smaczne chipsy, które możemy zaproponować dzieciom. A jeśli mamy ochotę na pyszną surówkę, jarmuż także będzie jej wdzięcznym składnikiem.

Zielone liście nie powinny zbyt długo leżakować w lodówce, bo stracą kolor i swoje drogocenne właściwości. Jeśli nie uda się go zużyć, możemy spokojnie go zamrozić.

Wiosenna sałatka z jarmużu

składniki:

  • szklanka siekanego jarmużu
  • 2-3 brzoskwinie z syropu (najlepiej z domowych przetworów)
  • 1/3 kostki sera feta
  • 2 łyżki ulubionych ziaren (słonecznik, dynia albo serca konopi)
  • łyżka kiełków
  • oliwa

przygotowanie:

Jarmuż należy połączyć z brzoskwiniami pokrojonymi w kostkę (nie odsączajmy ich zbyt dokładnie z syropu) i odstawić na pół godziny do lodówki, żeby liście zmiękły. Zamiast brzoskwiń z syropu możemy użyć także świeżych owoców albo mango, pomarańczy czy truskawek. Po tym czasie dodajmy pokruszoną fetę i pozostałe składniki. Całość doprawmy oliwą i gotowe.

RED

Sprawdź także

witaminy grupa b

Suplementacja witamin z grupy B – które witaminy pomagają na co?

Witaminy z grupy B to tak naprawdę 11 różnych witamin. Dość łatwo je sobie dostarczać …