Masło orzechowe to bardzo wartościowy smakołyk. Choć wielu uważa je za bombę kaloryczną, to istnieje wielu dietetyków, którzy uważają je za istotny element diet odchudzających. Przede wszystkim masło orzechowe stanowi ciekawe, ale i zdrowe urozmaicenie codziennego jadłospisu.
Czy masło orzechowe odchudza? Właściwości masła orzechowego
W opozycji do popularnych kremów czekoladowych – na pewno wypada dużo lepiej. Wszystko za sprawą orzechów, których spożycie jest wręcz zalecane. Orzechy są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych, które nie tylko wpływają korzystnie na nasz układ krążenia, ale i pomagają spalić tkankę tłuszczową. To prawda! Masło orzechowe zapobiega odkładaniu się tłuszczu w talii i przyspiesza jego spalanie. Poza tym popularne masło orzechowe zawiera potas, witaminę E, błonnik i magnez, przez co jest „paliwem” dla mózgu wzmacniając koncentrację i wspomagając proces zapamiętywania.
Domowe masło orzechowe – przepisy
Choć popularne masło orzechowe produkuje się z mniej wartościowych orzeszków ziemnych, nie znaczy to, że sami nie możemy przygotować wersji alternatywnej z bardziej wartościowych orzechów jak: laskowe, włoskie czy nerkowca. W zasadzie jedyne czego potrzebujemy to paczki orzeszków oraz dobrego blendera.
Przepis na tradycyjne masło orzechowe
Składniki (na mały słoik – ok 150 g):
- 1 szklanka orzeszków ziemnych
- szczypta soli
Przygotowanie:
Składniki wsypać do blendera i miksować aż do uzyskania kremowej konsystencji. Przy słabszej mocy blendera zaleca się robić przerwy, by sprzęt się nie przegrzał. Co jakiś czas należy łyżką zdejmować orzeszki przyklejone do ścianek pojemnika, by całość równomiernie zblendować.
Inne opcje na masło orzechowe z orzeszków ziemnych to:
- Miodowe – dodajemy 1 łyżkę miodu.
- Kakaowe – dodajemy 1 lub 2 łyżeczki kakao oraz łyżkę cukru
- Kokosowe – dodajemy 2 łyżki wiórków kokosowych
- O smaku dowolnej przyprawy – dodajemy szczyptę cynamonu, nasiona wanilii albo sok z cytryny.
Gotowe masło przechowujemy około miesiąca, a w przypadku rozwarstwienia orzechów i tłuszczu- należy zmieszać ponownie masę.
Przepis na masło pistacjowe
Składniki:
- 500 g pistacji
- 3 łyżki oleju kokosowego (płynnego)
- łyżka syropu klonowego (opcjonalnie miodu)
Przygotowanie:
Pistacje należy uprzednio brać z łupin, a następnie moczyć w wodzie około godziny. Po tym czasie obieramy pistacje ze skórek. Ostatnim etapem jest zblendowanie pistacji z olejem kokosowym oraz słodem.
Przepis na masło migdałowe
Składniki:
- 2 szklanki migdałów
- 2-3 łyżki syropu klonowego (opcjonalnie miodu)
- łyżka oleju kokosowego
- szczypta soli
- opcjonalnie szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Migdały należy podprażyć w piekarniku w 150 stopniach przez około 25 minut (można także kupić już uprażone migdały). Uprażone migdały miksujemy na najwyższych obrotach ze wszystkimi składnikami. Przerywając blendowanie zaleca się przemieszać jeszcze, by całość dokładnie się połaczyła.
Podobna zasada dotyczy się przyrządzania masła z orzechów laskowych – należy je uprzednio uprażyć, by wydobyć z nich smak. Do orzechów laskowych idealnie pasuje kakao, które w połączeniu z olejem kokosowym oraz odrobiną wanilii tworzy zdrowszą wersję popularnej nutelli.
ILE