Matcha jest japońskim napojem i oznacza „herbatę w proszku”. To jeden z gatunków zielonych herbat. Jej niewątpliwe właściwości prozdrowotne sprawiają, że cieszy się ona uznaniem w coraz szerszych kręgach. Jak ona działa? Dla kogo jest przeznaczona?
Czym charakteryzuje się matcha?
Jej wyjątkowość rozpoczyna się od samego sposobu uprawy. Już na dwa tygodnie przed zbiorem, krzewy osłania się przed słońcem, przez co spowalnia się ich wzrost. Liście tracą naturalny kolor, przy okazji wytwarzając aminokwasy. To wszystko sprawia, że herbata staje się słodsza a jej aromat wzmocniony. Zbiory zostają poddane suszeniu i ścieraniu na proszek.
Produkcja odbywa się na polach, na które cień rzucają specjalne bambusowe konstrukcje. Krzewy nie są narażane na promienie słoneczne, przez co uzyskują specyficzne właściwości. Na takich plantacjach prowadzi się zbiory tenchy. Tak pobrane liście nie ulegają zwijaniu, ale są później ścierane na proszek w specjalnych żarnach. Jak praktycznie każda japońska ceremonia, także parzenie herbaty, ma unikalną procedurę parzenia i podawania.
Właściwości prozdrowotne
Dlaczego matcha jest tak chętnie spożywana? Przede wszystkim ze względu na jej właściwości. Picie japońskiej herbaty pomaga w:
- odprężeniu się – wydłużenie parzenia uwalnia L-teaninę, która działa uspokajająco i stabilizująco. Pijący czuje się zrelaksowany a jednocześnie nie traci koncentracji,
- pobudzeniu – matcha jest stosowana jako zamiennik kawy, gdyż ilość kofeiny w obu tych napojach jest praktycznie taka sama. Jej przewaga nad czarnym napojem polega na stopniowym dodawaniu energii, przez co nie doświadcza się nagłego spadku sił,
- poprawie procesów poznawczych – także dzięki L-teaniny. W organizmie utrzymywany jest odpowiedni poziom dopaminy i serotoniny, które wpływają na samopoczucie czy kreatywność. Uczestniczą one w procesach układu nerwowego, czyli wpływają na przykład na jakość snu czy koncentrację,
- wzmocnieniu odporności – do układu immunologicznego przedostaje się spora dawka katechiny. Posiada ona właściwości antybakteryjne i antywirusowe. W herbacie znajduje się spora dawka witaminy A i C a także takich składników jak potas, żelazo i wapń,
- obniżeniu cholesterolu – regularne spożywanie matchy obniża poziom złego cholesterolu LDL. Zauważa się natomiast wzrost cholesterolu HDL.
Matcha nie służy jedynie do picia. Stosuje się ją jako przyprawę, szczególnie do potraw słodkich i słonych. Nadaje jedzeniu kolor, ale też wzbogaca w wartości odżywcze.
Zielony kolor herbaty zapewniony jest przez chlorofil. Dlatego herbata może być stosowana jako preparat wzmacniający kondycję skóry. Specjalna maseczka składa się z odpowiednich proporcji matchy, miodu, awokado i płatków owsianych. Wszystkie składniki, dokładnie wymieszane, nakłada się na skórę a po 10 minutach spłukuje.
Początkujący powinni wiedzieć, że matchę pije się w ściśle określonych ilościach a herbata, pochodząca z niesprawdzonego źródła, może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Z drugiej jednak strony tradycyjna matcha może zawierać nieco podwyższony poziom ołowiu, przez co najlepiej pić tylko jedną filiżankę dziennie.
ADU