Nalewka z orzecha włoskiego to prosty do przygotowania trunek, który poza wyjątkowym smakiem zaskakuje także szeregiem właściwości prozdrowotnych. Do jej przyrządzenia wykorzystuje się orzechy włoskie, które muszą zostać zebrane w odpowiednim czasie wzrostu.
Dzięki temu zabiegowi można wydobyć z nich substancje działające leczniczo, skuteczne m.in. w kłopotach żołądkowych. Jak przygotować leczniczą nalewkę? Oto prosty i szybki przepis na ten wyjątkowy rodzaj nalewki.
Nalewka z orzecha włoskiego – przepis w wersji wytrawnej
Składniki:
- ok. 1,5 kg zielonych orzechów włoskich zebranych na przełomie czerwca i lipca (powinny być jeszcze miękkie)
- 1 szk. przegotowanej wody
- 1 szk. spirytusu
- duży słój z zakrętką
Zebrane orzechy myjemy, osuszamy i kroimy na ósemki (można je też zmiażdżyć, aby wydobyć z nich jak najwięcej olejków eterycznych). Tak przygotowane przekładamy do starannie umytego i wyparzonego słoja. Zalewamy zalewą z wody i spirytusu w proporcji 1:1 (orzechy powinny być całkowicie zakryte). Następnie zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy.
Tak przygotowana nalewka z orzecha włoskiego powinna stać w zacienionym miejscu przez min. 3 miesiące. Po tym czasie nalewkę należy przelać do innego naczynia, oddzielając od niej miąższ z orzechów, i odstawić na okres kolejnych 3 – 6 miesięcy. Nalewka z zielonych orzechów wspiera trawienie i pomaga na problemy z układem pokarmowym.
Nalewka z orzecha włoskiego – przepis w wersji korzennej
Składniki:
- ok. 1,5 kg zielonych orzechów włoskich zebranych na przełomie czerwca i lipca (powinny być jeszcze miękkie)
- 1 szk. przegotowanej wody
- 1 szk. spirytusu
- 1 szk. brązowego cukru
- duży słój z zakrętką
- sparzona skórka z cytryny i pomarańczy pozbawiona białej części
- 2 laski cynamonu
- 10 goździków
- 4 gwiazdki anyżu
Zielone orzechy myjemy, osuszamy i kroimy na ósemki. Przekładamy do słoja. Dodajemy przyprawy korzenne (ich ilość w zależności od indywidualnych upodobań możemy dowolnie modyfikować) oraz startą skórkę z pomarańczy i cytryny. Całość zasypujemy cukrem i dokładnie mieszamy. Odstawiamy na ok. 4 godziny w ciemne i chłodne miejsce (słoika nie zakręcamy). Po upływie wyznaczonego czasu orzechy wraz z przyprawami mieszamy i zalewamy wodą połączoną ze spirytusem w proporcji 1:1, tak aby zalewa je przykryła. Słoik szczelnie zakręcamy i nim potrząsamy, aby składniki nalewki się wymieszały.
Tak przygotowana nalewka z orzechów powinna stać w zaciemnionym miejscu przez ok. 3 miesiące. Po upływie tego czasu miąższ z orzechów odsączamy, a nalewkę odstawiamy na 3 – 6 miesięcy.
Nalewka z orzechów, zwłaszcza przygotowana w wersji pozbawionej cukru i przypraw, może być stosowana jako alternatywa dla kropli żołądkowych, gdyż doskonale łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że nalewka z orzecha w żadnym wypadku nie może stanowić alternatywy dla tradycyjnych metod leczenia zalecanych przez lekarza i ze względu na dużą zawartość alkoholu może być stosowana wyłącznie przez osoby dorosłe.
Materiał partnera