Warzywa to:
- a) dodatek do obiadu
- b) coś, co musimy jeść dla naszego zdrowia
- c) coś nudnego.
Stop! Jeśli Twoja odpowiedź mieści się w jednej z powyższych, pora zmienić sposób patrzenia na warzywa. Przedstawiamy Wam kolorowy teatrzyk pt.; „Warzywa dobrze nadziane”!
Odsłona 1: Cukinia
A w roli głównej smukła, zielona cukinia – krewna ogórka – która jest w Polsce jednym z bardziej znanych i lubianych warzyw. Jest niskokaloryczna (15kcal/100g), bogata w witaminę A, C i z grupy B, a także fosforu, wapnia i żelaza. Ma działanie alkalizujące i ułatwiające odchudzanie. Jak ją jeść? Na surowo, w postaci surówek, ale też jako zupy, placki, kotlety i leczo. My przedstawiamy „Cukinię dobrze nadzianą” w dramatycznej odsłonie jako Kryzysowa narzeczona i w formie bajki dla dzieci małych i dużych jako Kolorowa łódź podwodna.
Kryzysowa narzeczona
Czyli szybko i tanio – po studencku, na koniec miesiąca lub gdy cenimy sobie 2w1: smak i oszczędność czasu. Koniecznie z kuskusem, który jest pożywnym i szybkim w przygotowaniu składnikiem. Źródłem białka jest tutaj niedroga i pożywna soczewica.
Składniki:
- cukinia – 2 sztuki
- kasza kuskus – 50g
- pieczarki – 200g
- cebula – 1 sztuka
- soczewica czerwona (ew. zielona) – 50g
- czosnek – 2 ząbki
- rozmaryn
- oregano
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Kuskus zalej wrzątkiem, posól. Soczewicę ugotuj (zielona gotuje się dłużej, dlatego możesz ją wcześniej namoczyć). Cukinię przekrój na pół, wybierz łyżką miękki środek. Cebulę, pieczarki, czosnek i wydrążony środek z cukinii dopraw i podsmaż na niewielkiej ilości oleju. Wymieszaj z kuskusem, soczewicą i nadziewaj cukinie. Piecz w piekarniku w 180 stopniach kilkanaście minut, do uzyskania miękkości.
Kolorowa łódź podwodna
Danie idealne dla naszych najmłodszych lub osób, które cenią sobie estetyczne doznania na talerzu i wiedzą, że kolorowe posiłki to zdrowe posiłki!
Składniki:
- cukinia – 2 spore sztuki
- czerwona papryka – 1 sztuka
- zielona papryka – 1 sztuka
- ryż – 50g
- czerwona fasola – pół puszki
- tofu – kostka
- czosnek – 1 lub 2 ząbki
- kurkuma
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Fasolę dzień wcześniej namocz i ugotuj. Ryż ugotuj w osolonej wodzie, po czym dopraw sporą ilością kurkumy (ma właściwości antynowotworowe i nadaje daniom piękny, złoty kolor). Paprykę pokrój w drobną kostkę i podduś na niewielkiej ilości oleju aż do miękkości, wymieszaj z ryżem, pokrojonym tofu, fasolą i dopraw. Nadziewaj cukinie i grilluj lub zapiecz w piekarniku.
Odsłona 2: Papryka
Prawdziwa gwiazda w krajach śródziemnomorskich, ale i w Polsce jedna z bardziej popularnych gwiazd na stole. Wyjątkowo bogata – zwłaszcza jej czerwona odmiana – w witaminę C, beta-karoten, potas i wapń. Wspomaga procesy trawienia i działa antybakteryjnie. U nas premiera „Papryki dobrze nadzianej” w kultowej odsłonie Sami swoi dla tradycjonalistów i dramatycznej walce Witamina C kontratakuje jako wzmocnienie w jesiennym przeziębieniu.
Sami swoi
Twoi domownicy lub goście to zwolennicy tradycyjnych dań typu schabowy z kapustą? Na pewno zasmakuje im najbardziej klasyczna odsłona nadziewanych warzyw, czyli papryki z ryżem! By uzyskać tak lubiany przez Polaków aromat wędzonki, polecamy koniecznie zastosować spore ilości papryki wędzonej w proszku.
Składniki:
- papryka – 4 sztuki
- ryż -75 g szklanki
- pieczarki – 150 g
- zielony groszek – 100 gr
- cebula – 1 sztuka
- papryka wędzona w proszku
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Ryż ugotuj. Cebulę i pieczarki podsmaż na niewielkiej ilości oleju, pod koniec dodaj groszek, dopraw sporą ilością papryki wędzonej w proszku. Nadziewaj paprykę i piecz w piekarniku w żaroodpornym naczyniu pod przykryciem, z niewielkim dodatkiem wody.
Witamina C kontratakuje
Zamiast łykać witaminy w tabletkach, w okresie przeziębień przygotuj danie-petardę, pełną witaminy C, białka i działającej rozgrzewająco kaszy jaglanej. Z nim żadna słota ani śnieg Ci niestraszne!
Składniki:
- papryka – 4 sztuki
- kasza jaglana – 50 gram
- brokuł – 1 sztuka
- zielona pietruszka – 1 pęczek
- Ciecierzyca – 1 puszka
- sok z cytryny
- olej
- czosnek
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną sparz wrzątkiem, ugotuj do miękkości. Brokuł zblanszuj i pokrój na drobne kawałki. Wymieszaj z ciecierzycą, posiekaną pietruszką. Przygotuj sos: 2 łyżki oliwy zmieszaj z sokiem z 1 cytryny, dopraw solą, pieprzem, wmieszaj w kaszę z warzywami. Nadziewaj papryki i piecz w piekarniku w żaroodpornym naczyniu.
Odsłona 3: Bakłażan
Włoski gwiazdor rodem z Indii, niczym gwiazda Hollywood budzi zachwyt i podziw otoczenia. Jego majestat sprawia, że często nie wiemy w jakiej formie ugościć go na naszym stole – a warto.
Wypróbuj odsłonę „Bakłażana dobrze nadzianego” z klasycznym Obiadem u Tiffany’ego lub wciąż klasyczną, ale bardziej dynamiczną wersję z Licencją na bakłażana.
Obiad u Tiffany’ego
Prosto, szybko, elegancko i klasycznie. Koniecznie z bakłażanem, który przy dość pospolicie wyglądających i znanych cukinii i papryce wciąż jest mało stosowanym warzywem w polskiej kuchni.
Składniki:
- bakłażan – 2 sztuki
- mozzarella – 2 kule, ok. 200g
- pomidory – 2-3 sztuki
- zioła prowansalskie
- pestki dyni – 2 łyżki
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Bakłażana umyj, przekrój na pół, posól i po 20 minutach opłucz. Natrzyj mieszanką oliwy, soli, pieprzu i ziół prowansalskich. Grilluj przez około 5 minut z każdej strony, odstaw. Na każdej polówce ułóż plasterki pomidora, przypraw ziołami prowansalskimi, na to ułóż plastry mozzarelli, posyp uprażonymi na suchej patelni pestkami dyni i grilluj aż bakłażan będzie miękki. Podawaj z zieleniną.
Licencja na bakłażana
Bakłażan, niczym James Bond, kusi swoim nieodpartym urokiem. Przyciąga mężczyzn i kobiety, którzy cenią sobie najwyższą jakość i klasykę podawaną na nowo.
Składniki:
- bakłażan – 2 sztuki
- kuskus – 100g
- kurki – 400g
- cebula – 1 sztuka
- śmietana – 200 ml
- oliwa
- rozmaryn
- sól, pieprz
Przygotowanie:
Bakłażan umyj, wydrąż środek, natłuść oliwą, przypraw i upiecz 10 minut w piekarniku. W tym czasie zalej kuskus wrzątkiem. Cebulę zeszklij na łyżce oliwy, dodaj kurki (większe grzyby pokrój, mniejsze kawałki możesz zostawić w całości). Przypraw solą, pieprzem, rozmarynem, dodaj śmietanę. Wyjmij bakłażany, na dnie warzyw umieść kuskus, na to grzyby i zapiekaj kilkanaście minut. Podawaj jako samodzielne danie z surówką.
Tipy dla reżysera
Jak sprawić, by posiłek był pełnowartościowy?
Jeśli dotąd przygotowywanie tego typu dań nie było w Twojej kuchni codziennością, możesz czuć się niepewnie co do tego, jak skomponować tego typu posiłek, by był smaczny, pełnowartościowy i sprawił, że nie jesteśmy głodni po 30 minutach. Dlatego specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy ten wzór!
Węglowodany złożone + źródło białka + kolorowe warzywa + zdrowe tłuszcze = SPD
Krótka ściąga:
węglowodany złożone – składnik dostarczający energii, przede wszystkim kasze (jaglana, jęczmienna, gryczana), ryż, kuskus, quinoa
źródło białka – produkty bogate w białko (roślinne lub zwierzęce) warzywa strączkowe, jajka, mięso
kolorowe warzywa – dowolne ulubione warzywa, od pomidorów i ogórków, przez buraki i marchewkę po wszelką zieleninę
zdrowe tłuszcze – pestki, orzechy, awokado lub oleje roślinne
SPP – smaczny pożywne danie
Grillować, piec czy dusić?
To zależy… Od efektu, jaki chcesz uzyskać i warunków, jakie masz. Jest ciepła pogoda – grilluj na zewnątrz, Twoje warzywa będą chrupiące i oprawione w estetyczny pasiasty wzór. Jest zimno, chcesz coś na rozgrzanie? Upiecz w piekarniku! Jedyne czym dysponujesz to kuchenka? Jeśli tylko masz garnek i pokrywkę, spokojnie możesz udusić nadziane warzywa, a nawet przygotować je na parze! Radzimy przetestować wszystkie opcje – zdziwisz się, jak sposób obróbki wpłynie na te same składniki!
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby lekko zmodyfikować przepisy na nadziane warzywa i dodać do nich swoje ulubione składniki, aby kulinarny teatrzyk stał się jeszcze ciekawszy!
Materiał partnera zewnętrznego