Oswoić owsiankę

Fot.: Fotolia

Jedni nie wyobrażają sobie bez niej zdrowego śniadania, inni – narzekają na smak i wspominają traumy z dzieciństwa. Owsianka bezapelacyjnie jest jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie dnia, wymaga jednak kilku eksperymentów aby znaleźć ulubioną wersję (słodką lub wytrawną).

Płatki owsiane zjedzone na pierwszy posiłek zapewnią naszemu organizmowi węglowodany złożone, które będą się uwalniały stopniowo w ciągu dnia. Poza tym są doskonałym źródłem błonnika, który oczyszcza przewód pokarmowy, usprawnia pracę jelit i daje uczucie sytości. Płatkom owsianym przypisuje się zdolność obniżania poziomu cholesterolu we krwi. Zawierają także witaminy: E (zwaną witaminą urody), PP, B1, B6 (wspomagające pamięć i intelekt), magnez (przeciwdziałający zmęczeniu), selen (pierwiastek wspomagający odporność) i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Owsianka z powodzeniem zastąpi popularne (i przetworzone) płatki, w przeciwieństwie do nich nie zawiera dodatku cukru czy sztucznych składników. Pod jednym warunkiem: wybierzmy zwykłe bądź górskie płatki owsiane do jej przygotowania. Błyskawiczne nie mają już tylu wartości odżywczych, a te przygotowane w saszetkach na jeden posiłek, zawierają często cukier, mleko w proszku, aromaty czy sól. Będą też stosunkowo drogie i nie dadzą uczucia sytości. Dlatego i zdrowiej, i taniej będzie przygotować owsiankę w domu.

Płatki z owsa możemy gotować, a także zalać wrzątkiem i odczekać aż zmiękną. Przygotujemy je z wodą lub mlekiem, możemy je także „przemycić” do innych śniadaniowych potraw. Oto nasze propozycje na pyszne i zdrowe śniadanie z ich wykorzystaniem:

Na początek bogata i kaloryczna wersja owsianki: 5 łyżek płatków (ilość na standardową porcję dla jednej osoby) gotujemy w 1 szklance mleka przez 5 minut. Następnie dodajemy ulubione bakalie (orzechy, migdały, suszone owoce) i łyżkę miodu.

Obecnie polecamy wykorzystanie łatwo dostępnych owoców, które (o ile ich dodatkowo nie posłodzimy) prawie wcale nie tuczą:
5 łyżek płatków owsianych zalewamy wrzątkiem do wysokości płatków i odczekujemy aż zmiękną. Dodajemy owoce sezonowe, które obfitują w naturalną słodycz (sprawdzą się maliny, truskawki, borówki, nektarynki) lub kilka suszonych owoców (daktyle, morele, żurawina) i orzechów (migdały, orzechy włoskie) albo dżem (polecamy te słodzone fruktozą).

Nasza rada: Latem możemy przygotować sobie mrożone musy owocowe, które wykorzystamy do śniadania po sezonie. Wystarczy zmiksować dowolne owoce i następnie zamrozić je w niewielkich, jednorazowych porcjach.

Zimą możemy wykonać także sezonową owsiankę z jabłkami i żurawiną:
5 łyżek płatków gotujemy w połowie szklanki wody razem z pokrojonym drobno jabłkiem, łyżką żurawiny oraz cynamonem do smaku.

Aby złagodzić smak płatków na wodzie, warto dodać odrobinę mleka albo łyżeczkę oleju kokosowego, który nada ciekawy, aksamitny smak. Mleko krowie możemy zastąpić ulubionym mlekiem roślinnym (sojowe, ryżowe, kokosowe), zwróćmy jednak uwagę na etykiety i wybierajmy te produkty, które mają najprostszy skład. Sprawdzi się także jogurt naturalny.

Innym sposobem na zdrowe śniadanie jest koktajl z płatkami owsianymi. Do blendera możemy więc wrzucić 2-5 łyżek płatków, ulubione owoce i szklankę jogurtu naturalnego. Miksujemy i gotowe.

Dla lubiących słodycze, a także np. dla sportowców jest koktajl z bananami i masłem orzechowym. Płatki miksujemy z 1 bananem, szklanką mleka i łyżką niesolonego masła orzechowego.

Omlet z warzywami
Płatki owsiane można dodać także do omletu. Fot.: Fotolia

A co dla tych, którzy wolą wytrawne śniadania?
Ciekawym rozwiązaniem może się okazać omlet. Bazę stanowi 5 łyżek płatków i 3 jajka, które mielimy w blenderze na gładka masę. Taki omlet smażymy na patelni i możemy zjeść z surówką z ulubionych warzyw (w wersji na słodko – z dżemem słodzonym fruktozą). Innym sposobem jest dodanie do jajeczno–owsianej masy pomidorów, papryki i cebuli i usmażenie całości na złoty kolor.

Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań ulubionych połączeń – owsianka może być naprawdę pyszna. Pamiętajmy jednak o zasadzie złotego umiaru. Zależnie od użytych dodatków, porcja daje od 250 do 500 kalorii – kilka kanapek będzie miało podobną wartość energetyczną. Jeśli jednak płatki zalejemy miodem lub zasypiemy cukrem, dodamy masło albo dużo suszonych owoców i orzechów, zdrowy posiłek zamieni się w bombę kaloryczną.

 

 

Sprawdź także

kolorowe pasty warzywne

Doskonały pomysł na zdrowe śniadanie i kolację!

Znudziły Ci się zwyczajne kanapki z serami lub wędliną? Szukasz pomysłu na pyszne i zdrowe …