ser parmezan
Parmezan powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Ważne jest także szczelne opakowanie, najlepiej gdyby ser został zapakowany próżniowo | fot.: materiał partnera

Parmezan – do czego wykorzystać ten włoski ser?

Parmezan to bardzo twardy, słony i mocno pikantny ser z mleka krowiego. Cechuje go krucha i sucha konsystencja, ser zawiera bardzo mało laktozy. Zwykle jest tarty i wsypywany do potraw. Parmezan powstaje na północy Włoch. Pełna nazwa ograna parmigiano reggiano nawiązuje do nazw prowincji, w których był pierwotnie produkowany.

Parmezan jest zastrzeżonym produktem regionalnym, chronionym przez prawo Unii Europejskiej. Może być wytwarzany jedynie we włoskich prowincjach: Bolonia, Regio Emilia, Parma, Modena i Mantua. 

Grana padano a parmezan

Grana Padano to ser przypominający twardością i strukturą parmezan, często wykorzystuje się go w przepisach jako tańszy zamiennik. Musimy jednak być świadomi, że te dwa produkty znacząco się od siebie różnią. Parmezan jest produkowany całkowicie bez dodatków (nawet takich pochodzenia naturalnego), z kolei do fermentacji Grana Padano wykorzystuje się lizozym czy białka z kurzych jaj. Różnicą jest także wiek serów. Parmezan musi mieć minimum rok, a Grana Padano może być sprzedawane już po 9 miesiącach od rozpoczęcia produkcji. Średni wiek Parmiggiano Reggiano wynosi 24 miesiące, w przypadku tańszego zamiennika jest to 15 miesięcy.

Jak wykorzystać parmezan?

Parmezan to uniwersalny dodatek do wielu dań. Dobrze komponuje się z daniami kuchni śródziemnomorskiej. Popularne dania to:

  • Makaron z parmezanem

Parmezan to niezbędny dodatek do prawdziwych spaghetti we włoskim stylu. Tradycyjne Fettuccine Alfredo bazuje jedynie na maśle i Parmiggiano Reggiano. Parmezanem można posypać z wierzchu wszystkie dania na bazie włoskich makaronów, to doskonałe i klasyczne połączenie.

  • Sałatka z parmezanem

Pikantny i słony smak parmezanu nada charakteru warzywnym sałatkom. Ser najlepiej smakuje w połączeniu z warzywami rosnącymi na terenach śródziemnomorskich, na przykład z: bakłażanami, papryką pomidorami, cukinią, cebulą, czosnkiem i oliwkami.

  • Kurczak w parmezanie

Kurczak w parmezanowej panierce to genialny sposób na przyrządzenie drobiu. Filety z piersi wystarczy obtoczyć najpierw w jajku, a potem w mieszance parmezanu z bułką tartą. Na końcu smażymy i gotowe!

Jak przechowywać parmezan?

Parmezan powinien być przechowywany w chłodnym miejscu. Ważne jest także szczelne opakowanie, najlepiej gdyby ser został zapakowany próżniowo. Powinniśmy natomiast unikać plastikowej folii, która może spowodować pojawienie się wilgoci lub pleśni. Kiedy zależy nam na trwałości, dobrze jest kupić parmezan w pełni dojrzały (dwuletni lub starszy), on wytrzyma najdłużej. W zależności od dojrzałości, schłodzenia i sposobu zapakowania, ser wytrzyma od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Więcej ciekawych informacji na temat parmezanu znajdziesz na stronie: https://www.kaufland.pl/asortyment/produkty-spo%c5%bcywcze/produkty-mleczne-i-jajka/ser/sery-twarde-i-poltwarde/parmezan.html.

Materiał partnera