Uwielbiasz mięso? Równie mocno kochasz zupy? Teraz możesz połączyć je w jedną doskonałą całość! Zupa gulaszowa, bo o niej mowa, jest wyjątkowo smaczną, wyrazistą i sycącą potrawą, która przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi mięs i zup. Przygotowanie tego pysznego dania jest bardzo proste i stosunkowo szybkie. Składniki zdobędziesz bez najmniejszego trudu. Już teraz odkryj niebanalne smaki, nie bój się poszerzać kulinarnych horyzontów, zafunduj swoim zmysłom prawdziwą ucztę! Skąd pochodzi zupa gulaszowa? Jak ją przygotować? W czym tkwi sekret jej niezwykłego smaku? Sprawdź już teraz!
Odkryj wyrazistą kuchnię węgierską
Kuchnia węgierska słynie z wielu wspaniałych dań – wyjątkowo sycących i wyrazistych. Zarówno uwielbiane przez wielu Polaków leczo czy gulasz mają właśnie węgierski rodowód. Zupa gulaszowa także stanowi jedną z najbardziej popularnych, tradycyjnych potraw kuchni węgierskiej. Od „zwykłego” gulaszu, jaki często przygotowywany jest w polskich domach, odróżnia ją przede wszystkim bogactwo składników, które nadają daniu zdecydowanego smaku i aromatu. Każdy prawdziwy miłośnik gulaszu koniecznie powinien wypróbować przepis na zupę gulaszową (świetny przepis możesz znaleźć TUTAJ). Pomimo tego, że cechuje się wieloma dodatkami, które muszą być dorzucone w odpowiednich proporcjach i kolejności, tak naprawdę jest bardzo łatwa w przyrządzeniu i nie wymaga dużych umiejętności kulinarnych.
Zupa gulaszowa jest potrawą, którą tradycyjnie przyrządzali pasterze. Robili to na świeżym powietrzu, w żeliwnym kociołku umieszczonym nad ogniskiem. Co ciekawe i nieco mylące, węgierski gulyás to właśnie zupa gulaszowa, która nie jest tym samym co „polski” gulasz. Co odróżnia zupę gulaszową od gulaszu (po węgiersku pörkölt), który może poszczycić się mianem węgierskiego dania narodowego? Przede wszystkim nie jest ona tak gęsta. Poza tym zawiera o wiele więcej składników. Tradycyjny gulasz węgierski przygotowuje się z mięsa, podsmażonej na słoninie cebulki i papryki (początkowo, zanim papryka dotarła do Europy, gulasz przygotowywany był tylko z mięsa i cebuli).
Czego nie może zabraknąć w zupie gulaszowej?
Podstawą zupy gulaszowej jest oczywiście mięso – najlepiej wołowe, dobrej jakości. Podobnie jak w przypadku gulaszu, cebulkę do zupy (w dość dużej ilości, nawet około pół kilograma) należy podsmażyć na słoninie lub smalcu. Następnie do cebulki dodawane są przyprawy – przede wszystkim słodka i ostra papryka, ta ostania wedle uznania. Całość musisz nieco podsmażyć, ciągle mieszając, aby papryka się nie przypaliła. Niepowtarzalnego smaku i aromatu nadają potrawie kolejne przyprawy, takie jak wyrazisty czosnek, kmin rzymski, liść laurowy, sól i pieprz. Jednocześnie z nimi dodaj do bazy pod zupę takie składniki jak pomidory i ajvar.
Czym jest ajvar? To zazwyczaj lekko pikantna pasta z warzyw i przypraw (głównie papryka, bakłażan, chili). Najlepszy, oryginalny ajvar produkowany jest w Serbii. Równie dużym uznaniem cieszy się ajvar chorwacki, robiony przez firmę Podravka, który bez problemu możesz zdobyć w Polsce. Po dokładnym wymieszaniu i podgotowaniu składników dodaj mięso, podlej je odrobiną letniej wody i gotuj przez około godzinę. Ponownie dolej wody, ale nie za dużo – zupa powinna być gęsta. Na koniec dodaj pokrojoną w kostkę paprykę szpiczastą oraz posiekaną natkę pietruszki.
Jak serwować zupę gulaszową? Może być ona jedzona bez żadnych innych dodatków, ponieważ jest wyjątkowo pożywna i sycąca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podawać ją z chlebem. Dodatkowo, już na talerzu, możesz przystroić ją odrobiną jogurtu naturalnego lub śmietany. Smacznego!
Materiał partnera zewnętrznego