słodkie wino
To, co odróżnia wino deserowe od wytrwanych to całkiem spora ilość tzw. cukru resztkowego | fot.: materiał partnera

Słodkie wino? Nie tylko na deser!

Porto, Sauternes, Riesling, a może Tokaj? Wina deserowe to niezwykle zróżnicowana, a jednak wciąż niedoceniana kategoria trunków. Warto jednak dać jej szansę, bo kieliszek dobrego słodkiego wina może dostarczyć nam całkiem nowych, smakowych doznań. Kluczowa jest wiedza, od czego powinniśmy zacząć.

To, co odróżnia wino deserowe od wytrwanych to całkiem spora ilość tzw. cukru resztkowego. Aby jego poziom był odpowiedni, winiarze zatrzymują proces fermentacji, zanim cały cukier przekształci się w alkohol, używają bardzo dojrzałych winogron, suszą owoce winorośli na słońcu, aby odparować wodę lub też filtrują wino po osiągnięciu pożądanego poziomu słodkości, co pozwala usunąć drożdże i zatrzymać fermentację.

W ten właśnie sposób powstaje wino deserowe, które możemy podzielić na kilka głównych grup, do których należy Moscato z południowych Włoch, przypisywany Kalifornii White Zinfandel, niemiecki Riesling, Porto, czyli portugalskie wino wzmacniane i w końcu Sauternes z Bordeaux.

Deserowe wina musujące

Tę kategorię win cechuje pewien paradoks – smakują mniej słodko, niż są w rzeczywistości. Wszystko za sprawą wysokiego nasycenia dwutlenkiem węgla i wysokiej kwasowości. Ponadto, niektóre odmiany winogron wykorzystywane do produkcji wina musującego, mają słodszy zapach niż inne. To sprawia, że nasz mózg myśli, że są one również słodsze w smaku. Na przykład, Demi-Sec (aka „Semi Secco”) Moscato smakuje bardziej słodko niż Demi-Sec Champagne, mimo że oba mają taką samą ilość cukru.

Szukając słodkich win deserowych, szampanów i innych musujących win, warto zwrócić uwagę na te słowa na etykiecie:

·       Demi-Sec* (francuskie „off-dry”, czyli niezbyt wytrwane)

·       Amabile (lekko słodki po włosku)

·       Semi Secco* („off-dry” w języku włoskim)

·       Doux („słodkie” po francusku)

·       Dolce / Dulce („słodkie” po włosku / hiszpańsku)

·       Moelleux („słodkie” dla niektórych win francuskich)

Lekko słodkie wina deserowe

Są orzeźwiająco słodkie i eksplodują aromatem owoców. Wiele z nich dobrze komponuje się z pikantnymi potrawami z kuchni azjatyckiej oraz oczywiście – deserami, najlepiej tymi owocowymi, na bazie wanilii.

Lekko słodkie wina deserowe najlepiej smakują jak najbliżej daty rocznika, z wyjątkiem rzadkich przykładów, takich jak niemiecki Riesling, który starzeje się całkiem dobrze. Najbardziej popularne trunki z tej kategorii, oprócz wspomnianego już Rieslinga, to Gewürztraminer, Chenin Blanc czy Viognier.

Cięższe, słodkie wina deserowe

Są produkowane z najwyższej jakości winogron i mogą leżakować nawet ponad 50 lat, ponieważ ich słodycz i wysoka kwasowość pozwalają zachować świeży smak.

Aby skosztować wino z tego kategorii, warto sięgnąć po butelkę Sauternes, Barsac, Cadillac lub Monbazillac, czy węgierskiego Tokaja.

Słodkie wina wzmacniane

Zwane też winami likierowymi. W procesie produkcji dodaje się do nich mocniejszego alkoholu, często dla powstrzymania procesu fermentacji. Co ważne, większość win wzmacnianych ma wyższą zawartość alkoholu (około 17%-20%) i dłuższą datę przydatności do spożycia po otwarciu butelki. Najpopularniejsze rodzaje win wzmacnianych to Porto, Sherry, Madeira oraz Vin Doux Naturel.

słodkie wina
Najpopularniejsze rodzaje win wzmacnianych to Porto, Sherry, Madeira | fot.: materiał partnera

Jak serwować słodkie wino?

Jeśli mamy zamiar otworzyć któreś z lekkich win słodkich, powinniśmy najpierw schłodzić je do temperatury 6-8°C. Z kolei te cięższe powinny mieć wyższą temperaturę 8-12°C. Wina deserowe najlepiej podawać w zwężających się ku górze kieliszkach.

Smacznego!

Materiał partnera

Sprawdź także

cabernet sauvignon

Cabernet sauvignon – czy to odmiana bliska ideału?

Odporna na choroby, dająca potencjał leżakowania, plastyczna i obfitująca w aromaty. Cabernet sauvignon to jedna …