W powszechnej opinii wina słodkie nie kojarzą się zbyt dobrze – słyszy się głosy, że słodycz musi równać się słabej jakości. Nic bardziej mylnego! Wina słodkie potrafią być naprawdę wybitne – a ich ceny… cóż: nie najniższe!
Dobre wina słodkie – czym się charakteryzują i dlaczego potrafią być tak drogie?
Słodki, winny trunek naprawdę może być fantastycznym winem. Proces jego powstawania nie jest jednak prosty. Aby osiągnąć wysoką jakość wina słodkiego, należy sprawić, by jego smak powstał w sposób naturalny, a nie przez sztuczne dosładzanie, będące domeną najtańszych alkoholi tego typu.
Odpowiedni balans słodyczy i kwasowości w winie można osiągnąć wieloma różnymi metodami, jednak większość z nich jest albo czasochłonna, albo wymaga bardziej skomplikowanego procesu produkcji. Wszystko to przekłada się na finalną cenę alkoholu – dobre wina słodkie zwykle są droższe niż porównywalnej jakości wina wytrawne lub półwytrawne.
Jak powstają wina słodkie?
Tak, jak wspomnieliśmy, produkcja wysokiej jakości słodkich win jest procesem dosyć skomplikowanym. Jest kilka sposobów na ich wytworzenie, z czego do najważniejszych zalicza się: przerwanie fermentacji alkoholowej tak, aby drożdże nie przetworzyły całego cukru zawartego w moszczu, koncentracja cukru w gronach przy wykorzystaniu szlachetnej pleśni lub podsuszania, a także pozostawienie winogron na zimę, aby zamarzły na krzewach. Oczywiście istnieją także metody sztucznego dosładzania… ale uzyskane w ten sposób trunki są raczej przeciętne.
Jak się okazuje, winiarze z wielu krajów dopracowali do perfekcji powyższe metody, tworząc niebanalne trunki. Wytwarzane przez nich wina słodkie mają ciekawe nuty i bogatą historię, która nierzadko sięga kilkuset lat wstecz: warto otworzyć się na te przeżycia!
Wina słodkie – jak natura pomaga winiarzom
Najlepsze wina słodkie na rynku, takie jak węgierski tokaj aszu, francuskie suternes i vouvray, a także niemieckie beerenauslese i trockenbeerenauslese wytwarzane są z winogron zbotrytyzowanych, czyli pokrytych szlachetną pleśnią. Sprawia ona, że owoce wysychają na krzewach – te przypominające rodzynki winogrona mają wybitnie dużą zawartość cukru, która sprzyja procesowi produkcji.
Owoce przeznaczone do produkcji powyższych trunków najczęściej zbierane są ręcznie i poddawane fermentacji w kontrolowanych warunkach. W efekcie powstają słodkie wina doskonałym balansie smakowym mimo bardzo wysokiej zawartości cukru resztkowego.
Przy produkcji słodkich win, natura pomaga winiarzom także w inny sposób: jak się okazuje, zima jest sojusznikiem producentów win słodkich! Tak zwane eiswein, czyli wino lodowe powstaje z winogron, które zamarzają na krzewach, dzięki czemu ich sok ma większą koncentrację cukru. Trunki te powstają w małych ilościach i zwykle są bardzo drogie – zbiór zamarzniętych winogron musi odbyć się błyskawicznie, by uniknąć całkowitego zamarznięcia owoców, a przez straty plonu wynikającego z niemożności wyciśnięcia soku.
Słodkie wina lodowe charakteryzują się zarówno wysoką zawartością cukru resztkowego, jak i bardzo odświeżającym smakiem i wysoką kwasowością, dzięki czemu są to produkty unikalne, niepodobne do innego rodzaju win słodkich.
Jak pić słodkie wina, by docenić ich walory?
Aby w pełni cieszyć się tym, co mogą zaoferować wina słodkie, należy mieć na uwadze kilka kwestii, które związane są z ich odpowiednim serwowaniem oraz komponowaniem z posiłkami. Przede wszystkim należy trzymać się podstawowej zasady: wina słodkie powinno podawać się do deseru lub na zakończenie posiłku. Ważna jest także odpowiednia temperatura – powinno być ono schłodzone: w zależności od rodzaju wina do temperatury 6 do 12 stopni Celsjusza. Podaje się je najczęściej w niewielkich, zwężających się ku górze kieliszkach.
Wina słodkie to niezwykłe trunki – kuszą swoją esencjonalnością, a także zaskakującym zbalansowaniem naturalnej słodyczy z kwasowością. W związku z dosyć trudnym procesem produkcji są one także stosunkowo drogie, co stoi w sprzeczności z powszechnym twierdzeniem, że wino słodkie jest winem tanim. W rzeczywistości tego typu tanie alkohole są sztucznie dosładzane – mają mało wspólnego z naturalnymi, słodkimi trunkami i powodują, że dużo osób ma złą opinię o winie słodkim. Tym bardziej zachęcamy do spróbowania słodkiego alkoholu wysokiej jakości i wyrobienia sobie własnej opinii!
Materiał partnera