Prawdziwa babka ziemniaczana powinna mieć złocistą chrupiącą skórkę i lekko kremową konsystencję. Nie jest to typowe danie obiadowe, jednak jeżeli raz jej spróbujesz, na pewno będziesz robiła ją częściej. Jak przygotować wyśmienitą babkę ziemniaczaną? Sprawdź przepis, który zawsze się udaje!
Czasami zdarza się, że nie mamy pomysłu na smaczny i szybki obiad. Tradycyjne dania, takie jak zupa lub kotlet z ziemniakami, mogą się szybko znudzić. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być babka ziemniaczana. W różnych regionach Polski nazywana jest inaczej: bywa określana mianem pyrczoka, bugaja, kartoflaka, kajzera czy kugiela. Szczególnie ceniona jest we wschodnich regionach kraju, gdzie dość często gości na stołach. Babka ziemniaczana znakomicie smakuje zarówno w swojej tradycyjnej wersji, jak i urozmaicona dodatkami, takimi jak grzyby, różne rodzaje wędlin i mięs, ostre przyprawy, a nawet owoce. Z tym daniem możemy bez przeszkód eksperymentować, dlatego bardziej wprawieni kucharze mają duże pole do popisu. Jedynym obowiązkowym składnikiem są oczywiście ziemniaki. Niektórzy twierdzą, że najlepsza babka ziemniaczana nie może też obyć się bez słoniny. Podczas przygotowywania dania kluczowym etapem jest dokładne wymieszanie wszystkich składników. Babka powinna mieć kremową konsystencję wewnątrz oraz złocistą chrupiącą skórkę.
Jeżeli nadal słyszysz pytania swoich domowników „co na obiad?”, odpowiedź wraz z przepisem znajdziesz poniżej.
Szybka babka ziemniaczana z cebulą i skwarkami
Babka ziemniaczana jest bardzo sycąca, dlatego nawet największe głodomory zadowolą się takim obiadem. W tym przepisie wykorzystamy ziemniaki (1 kg), Zupę cebulową Jak u Mamy WINIARY (2 opakowania), jajko (1 szt.), boczek (200 g), cebule (2 szt.), czosnek (2 ząbki), natkę pietruszki (1 garść), majeranek (2 łyżeczki) oraz kwaśną śmietanę do dekoracji. W pierwszej kolejności obieramy ziemniaki i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Lekko odciskamy masę, aby pozbyć się nadmiaru płynu. Do ziemniaków dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie do masy ziemniaczanej dodajemy zawartość saszetki zupy cebulowej, jajko i majeranek. Całość należy dokładnie wymieszać, a następnie przełożyć do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Można również wysmarować blachę tłuszczem i posypać bułką tartą. Babkę ziemniaczaną pieczemy przez około 50 minut w piekarniku rozgrzanym do 180-200 st. C. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy ma odpowiednio zwartą konsystencję.
Następnie przystępujemy do przygotowywania skwarków. Wystarczy pokroić boczek w drobną kostkę, cebulę w piórka i wrzucić na rozgrzaną patelnię. Nie trzeba dodawać żadnego tłuszczu, ponieważ wytopi się on z boczku. Całość smażymy, aż boczek będzie zarumieniony, a cebula miękka. Upieczoną babkę ziemniaczaną można podawać na gorąco (od razu po wyjęciu z piekarnika) lub na zimno. Znakomicie sprawdza się w obecności dużej ilości skwarek i polana kwaśną śmietaną. Zapewniamy, że takie danie przypadnie do gustu całej rodzinie!
Materiał partnera zewnętrznego