Alaskan malamute to rasa psa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. Swoją aparycją bardzo przypominają wilki, są duże i bardzo silne. Chociaż rasa ma wielu swoich zwolenników, a przyjazny i entuzjastyczny na pierwszy rzut oka charakter stale zjednuje mu kolejnych wielbicieli, należy pamiętać, że są to psy o bardzo silnej, wymagającej osobowości oraz konkretnych potrzebach. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co należy wiedzieć o rasie alaskan malamute.
Alaskan malamute – wygląd oraz charakter
Alaskan malamute to pies należący do grupy szpiców, które z kolei zalicza się do tzw. ras pierwotnych. Dorosły pies waży od 36 do 42 kg i ma ok. 64 – 66 cm w kłębie. Suczki są oczywiście nieco drobniejsze: osiągają wagę od 32 do 36 kg oraz wysokość w kłębie do 61 cm. Jak widać są to wyjątkowo duże i masywne psy, o bardzo muskularnej budowie ciała. Mimo to charakteryzuje je wyjątkowo lekki chód. Psy te mają bardzo gęstą sierść. Okrywa właściwa przykrywa gruby podszerstek, który pies gubi przez cały rok, niezależnie od pory roku. Charakterystyczny dla rasy jest puszysty kształt ogona, wygięty w charakterystyczny sposób. Oprócz tego, chociaż pysk i futro wokół oczu malamutów jest białe, umaszczenie pojawia się w różnorodnych konfiguracjach. W odróżnieniu od husky, które często są mylone z malamutami, posiadają one wyłącznie brązowe oczy.
Malamuty to wyjątkowo odporne psy. Nie bez powodu kojarzone są z ciągnięciem zaprzęgów, są to bowiem psy bardzo silne, a przy tym energiczne i chętne do wszelkiej aktywności fizycznej. Ponadto rasę uważa się za lojalną i wyjątkowo oddaną człowiekowi. Niestety nie są to psy wolne od wad, które mają tendencję do ujawniania się, jeżeli nie zadba się o właściwe szkolenie.
Jak odpowiednio szkolić psy rasy alaskan malamute?
Psy rasy alaskan malamute, prócz bycia psami wiernymi oraz przyjaznymi człowiekowi, charakteryzują się także dość silnym instynktem łowieckim. Wśród właścicieli panuje zgodne przekonanie, że psów nie wolno spuszczać z oczu; chwila nieuwagi może skutkować bowiem ucieczką, najczęściej w pogoni za zwierzyną. Pierwszą z zasad, jakiej należy się trzymać przy tej rasie, jest zatem zachowanie stałej czujności i zabezpieczenie na spacerach.
Nie znaczy to, że malamuta można uwiązać w domu i ograniczyć mu aktywność fizyczną. Są to bowiem psy niezwykle aktywne. Ruch i jednoczesna stymulacja psychiczna (uczenie podstawowych komend i bardziej skomplikowanych sztuczek) są niezbędne podczas szkolenia malamutów. W innym przypadku będziemy mieć do czynienia ze sfrustrowanym, nieszczęśliwym i nieposłusznym psem.
Podczas szkolenia naszego pupila nie wolno pominąć zapoznawania i oswajania go z innymi zwierzętami. Mimo bowiem dużej sympatii, jaką większość osobników żywi do ludzi, malamuty wykazują silny instynkt łowiecki, a niekiedy i agresję, w stosunku do mniejszych zwierząt, dzikich stworzeń, a nawet innych psów. Jeżeli zatem zależy nam na psie rasy alaskan malamute, który będzie dogadywał się nie tylko z ludźmi, ale i innymi zwierzętami w otoczeniu, powinniśmy powziąć szkolenie już od najmłodszych lat jego życia.
Alaskan malamute – pies o wyjątkowych potrzebach
Mimo dosyć silnego charakteru psy rasy alaskan malamute stanowią wyjątkowo miłe i inteligentne zwierzęta. Chociaż nie nadają się zdecydowanie dla osób zajętych i niemyślących poważnie o dobru swojego pupila, w odpowiednich rękach mogą stać się prawdziwymi przyjaciółmi całej rodziny.
JOK