Beagle – łagodny pies rodzinny, czy może charakterny myśliwy? Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na psa tej rasy?
Beagle- historia rasy
Wybierając psa rasy beagle, trzeba pamiętać, że to pies myśliwski od lat wykorzystywany do polowań. W klasyfikacji rasowych psów FCI należy do grupy 6- psy gończe i rasy pokrewne. Jego historia może sięgać nawet czasów starożytnej Grecji, choć inne teorie dotyczące jego pochodzenia wskazują, że przodkowie współczesnych beagli pojawili się w Anglii z początkiem XI wieku naszej ery. To właśnie Wyspy Brytyjskie stały się kolebką tejże rasy. Początkowo psy były używane przez wyższe sfery wyłącznie do polowań w sforach na małe zwierzęta, w tym lisy i zające. Dzisiaj sprawdzają się jako pomocnicy myśliwych w rolach płochaczy, tropowców, posokowców, aporterów, a nawet dzikarzy.
Charakter psów rasy Beagle
Jest to energiczny, pełen wigoru pies. Wzorzec opisuje go jako wesołego, odważnego, czujnego, inteligentnego i niezależnego. To właśnie ta niezależność w połączeniu z odziedziczonym po przodkach silnym instynktem łowieckim sprawia, że psy rasy beagle potrafią być nie lada wyzwaniem dla swoich opiekunów. Lata pracy w sforach przyczyniły się też do tego, że nie lubią one samotności i już od wieku szczenięcego powinno się uczyć beagle pozostawania samemu w domu, by uniknąć ich destrukcyjnych zachowań lub uprzykrzania życia sąsiadom pod naszą nieobecność. Jest to tez pies dosyć szczekliwy, co również jest pamiątką po przodkach obszczekujących zwierzynę podczas polowań. Wszelkie swoje wady rekompensuje jednak beagle swoją bardzo wysoką inteligencją, chęcią współpracy z człowiekiem i podatnością na szkolenie. Jeśli tylko jest dobrze prowadzony, to jako pies rodzinny jest niezmordowanym towarzyszem zabaw ze starszymi dziećmi i mocno przywiązuje się do wszystkich członków rodziny.
Dla kogo Beagle?
Od lat beagle są popularnymi psami nie tylko już myśliwskimi, ale i towarzyszącymi. Jednak ze względu na historię tej rasy warto pamiętać, że aby były wymarzonymi towarzyszami, zapewnić im musimy dużo psiej rozrywki i pracy. Psy tej rasy sprawdzą się więc dla osób aktywnych, lubiących długie spacery, niestroniących od innych aktywności na świeżym powietrzu i gotowych na to, by podjąć się szkolenia, chociażby z zakresu podstawowego posłuszeństwa. Świetnym pomysłem na spędzanie czasu wolnego z beaglem będą też zajęcia z tropienia albo nosework. Jeśli zapewni mu się odpowiednią ilość aktywności, świetnie poradzi sobie w mieszkaniu w centrum miasta i w domu z ogrodem (który jednak należy dobrze zabezpieczyć na wypadek psiej ucieczki).
Psy tej rasy nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ich krótka sierść jest łatwa w utrzymaniu w czystości, wystarczy od czasu do czasu ją wyczesywać. Warto jednak regularnie czyścić im uszy, ponieważ jak wszystkie rasy z obwisłymi uszami, podatne są na grzybicze i bakteryjne ich zapalenia. W rasie zdarzają się dysplazja, padaczka i dziedziczne choroby oczu, warto więc z dużym namysłem wybrać dobrą hodowlę, która da nam gwarancję jak najzdrowszych psów.
KBR