Psy to podobno najlepsi przyjaciele człowieka. Za ich bezwarunkową miłość i przywiązanie trzeba się odwdzięczać odpowiednią opieką. Wielu właścicieli ma problem z prawidłowym karmieniem psów. Zastanawiają się, ile posiłków dziennie powinien spożywać pies i co mu dawać, aby nie wywołać u niego problemów z trawieniem czy skrętu żołądka. Radzimy w artykule, jak, kiedy, gdzie podawać psu posiłki i o jakich zasadach bezwzględnie pamiętać przy karmieniu swoich czworonożnych pupili.
Jak karmić psa?
Psa trzeba karmić przede wszystkim systematycznie i regularnie. Nie należy zostawiać tego przypadkowi – jednego dnia podawać trzy posiłki, drugiego jeden, raz karmić domowym jedzeniem, innym razem suchą karmą. W pierwszej kolejności wybierz schemat żywieniowy. Są dwie opcje: karmienie odmierzonymi porcjami oraz karmienie do woli. Przy odmierzonych porcjach podaje się posiłki jeden, dwa lub więcej razy dziennie, zawsze taką samą ilość pokarmu. Pozwala to kontrolować ilość podanej karmy, która zaspokoi energetyczne i pokarmowe zapotrzebowanie zwierzęcia. Dzięki temu nie dopuści się do otyłości psa oraz w porę zauważy problemy z łaknieniem. Karmienie do woli polega na zostawieniu na stałe dostępu do pełnej miski. W ten sposób pies spożywa kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia. To dobra opcja dla suk w okresie laktacji, dla psów ciężko pracujących oraz tych, które jedzą wolno i mało. Nie wymaga ona specjalistycznej wiedzy i jest mało pracochłonna – zostawiasz suchą karmę dla psa zawsze w misce. To rozwiązanie sprawdzi się u psów, które już nie rosną i nie mają skłonności do otyłości. Przy karmieniu do woli trudno zauważyć, że pies tyje albo traci łaknienie, niemożliwa jest kontrola ilości spożywanej karmy.
Kiedy podawać mu posiłki?
Psa należy karmić o stałych porach każdego dnia, tak by nie rozregulować jego układu trawienia. Nie należy podawać karmy bezpośrednio przed spacerem i aktywnością fizyczną, bo może to spowodować skręt żołądka, zwłaszcza u dużych psów. Po powrocie ze spaceru, odczekaj około 15 minut zanim podasz karmę. Jeśli wybierasz opcję karmienia odmierzonymi porcjami, ustal jedną porę, np. wieczór lub dwie: rano i wieczorem. Nie karm zbyt późno wieczorem, bo czekać Cię będzie nocny spacer, ale też niezbyt wcześniej, by pies nie był w nocy głodny. Psy bardzo aktywne powinny jeść nawet 4 razy dziennie, zaś szczenięta od 4 do 6 razy dziennie. Jeśli sami spożywamy regularnie posiłki, warto dawać psu jedzenie wtedy, kiedy my jemy. Nie należy dokarmiać psa między posiłkami – można dać małe przekąski lub gryzaki, ale nie mogą one przekraczać 10% dziennej porcji jedzenia podawanego psu.
Czym odżywić zwierzaka?
Możesz karmić psa domowym jedzeniem, suchą karmą dla psa, jak na przykład Beyond firmy Purina (np. https://www.purina.pl/psy/beyond/karmadlapsa/simply-9-kurczak) lub przemiennie karmą suchą oraz mokrą. Ważne by wybrać jedną opcję i nie zmieniać zbyt często diety. Sucha karma zawiera około 10% wilgoci, więc podaje się jej kilka razy mniej niż karmy mokrej, która aż w 75% jest złożona z wody. W przypadku łączenia obu rodzajów karmy, stosuj konsekwentną metodą, na przykład podać rano mokrą, a wieczorem tylko suchą. Karmy gotowe mają tę przewagę nad domowym jedzeniem, że są wygodne i szybkie do podania, a także zapewniają psom odpowiednie składniki odżywcze i odpowiadają ich zapotrzebowaniu energetycznemu.
Ile podawać pokarmu?
Nie za dużo – przekarmianie psa to poważny błąd, który może skończyć się otyłością i problemami zdrowotnymi. Ilość karmy należy dopasować do wielkości, wieku, aktywności fizycznej psa. W przypadku, gdy kilka osób karmi psa, odmierzcie rano do pojemnika należną mu porcje jedzenia i nakładajcie z niej, by nie dopuścić do sytuacji, że pies dostał podwójną porcję od dwóch różnych osób. Psy kanapowe, chodzące na krótkie spacery powinny dostawać dwa razy mniejsze porcje niż psy aktywne, biegające i chodzące na długie spacery. Pamiętaj, by nie karmić psa na żądanie, czyli wtedy, kiedy będzie się tego domagał. Nie należy też zmuszać psiaka do jedzenie, gdy nie ma na to ochoty. Dotyczy to szczególnie okresu letniego, gdy czworonogi mogą mieć mniejszy apetyt.
Gdzie stawiać jedzenie?
Przygotuj psu odpowiednie miejsce do spożywania posiłków – z dala od zgiełku życia rodzinnego, w spokojnym i odosobnionym miejscu. Dobierz miskę do wielkości posiłków oraz rasy. Psy mniejsze mogą mieć miskę o pojemności do 0,7 litrów, większe 1,5 litra, a bardzo duże nawet 3-litrową miskę. Rasy ze spłaszczonym noskiem powinny jadać z misek szerokich i płytkich, by mieć swobodny dostęp do pokarmu. Z kolei psy ras o opadających uszach wymagają misek wysokich, rozszerzających się ku dołowi, tak by nie moczyły uszu. Miejsce ustawienia misek powinno być stałe. Pies musi mieć ciągły dostęp do wody.
Najważniejsze przy karmieniu psa to regularność i systematyczność. Nie wolno zmieniać nagle diety, miejsca ustawienia misek, przekarmiać psa lub zmuszać do jedzenia. Nie podawaj mu produktów szkodliwych, takich jak cebula, czosnek, awokado, winogrona, rodzynki, surowe ciasto drożdżowe, ostre przyprawy, czekolada czy orzechy makadamia. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.
- Źródła:
- http://blogzdrowypies.pl/zywienie/jak-czesto-o-jakiej-porze-nalezy-karmic-psa/
- http://www.piesporadnik.pl/title,Psy_dorosle_-_normalna_aktywnosc,pid,454.html
Materiał partnera zewnętrznego