tresura psa
Psy komunikują się przede wszystkim przy użyciu mowy ciała. Jej zrozumienie pozwala na poprawę stosunków z naszym zwierzakiem | fot.: Fotolia

Jak wytresować psa?

Dobrze ułożony pies, słuchający nas na spacerze jest najlepszym przyjacielem człowieka. Tresura nie jest trudnym procesem, wystarczy poznać kilka zasad.

Jak psy się komunikują?

Wbrew pozorom psy nie rozmawiają szczekając. Owszem proces ten pełni rolę informacyjną, jednak nie zawiera on jakiegoś głębszego przesłania. To jest tak jak krzyk człowieka – można krzyczeć z radości lub ze strachu. Jesteśmy w stanie to rozróżnić, podobnie zachowują się psy. Zwierzęta te komunikują się natomiast przede wszystkim przy użyciu mowy ciała. Jej zrozumienie pozwala na poprawę stosunków z naszym psem.

Oczy

  • odwracanie wzroku oznacz chęć uniknięcia konfrontacji
  • patrzenie prosto w oczy najczęściej oznacza chęć konfrontacji, jednak w przypadku właściciela oznacza zaufanie
  • duże i okrągłe oczy świadczą o chęci dominacji.

Mimika

  • pies ziewając stara się rozładować stres
  • odwracając głowę chce uniknąć konfrontacji
  • lekko otwierając pysk pokazuje, że się dobrze czuje
  • głośno dysząc jest albo po prostu zmęczony lub bardzo zestresowany

Powyższe zachowania są wystarczające aby odgadnąć ogólny nastrój psa. Jeśli jednak chcesz bardziej zgłębić tę dziedzinę polem książkę Turid Rugaas „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”.

Pozytywne wzmacnianie, czyli Pawłow w praktyce

Iwan Pawłow jako pierwszy prowadził badania nad warunkowaniem klasycznym. Zauważył, że jeśli dzwonek kilka razy zadzwoni przed podaniem psu jedzenia to zacznie on wydzielać ślinę na sam dźwięk dzwonka. Jak możemy to wykorzystać? Jeśli pies skojarzy jakiś dźwięk z nagrodą, czyli jedzeniem, możemy mu precyzyjnie pokazać, które zachowanie nam się podoba. Pomocny jest tak zwany kliker. Najpierw należy kliknąć i podać psu jedzenie. Ewentualnie można mówić „Dobry pies”, daje to taki sam efekt, ale ciężej wyłapać konkretne zachowanie. Przykładowo, jak nauczyć psa siadać na sygnał przy użyciu tej metody? Bierzemy jedzenie do ręki, staramy się, gdy pies stoi, odpowiednio manewrować dłonią aby usiadł, klikamy i po paru razach załapie o co chodzi. Następnie dodajemy słowo „siad” i voila, pies siada na sygnał. Tak samo można postępować z każdą inną komendą. Generalnie warto nagradzać psa za coś co nam odpowiada. Jeśli przyjdzie na komendę „Do mnie” nagródź go, uciesz się, pogłaskaj, krzyknij radośnie – one to uwielbiają.

„Nie warcz!” – największy błąd

Jednym z największych błędów popełnianych przez ludzi jest strofowanie psa za warczenie. Dla niego jest to sygnał mówiący – „odejdź, bo ugryzę”, a my tymczasem jest on karany za ostrzeganie. Doprowadzi to do tego, że następnym razem nie będzie warczał, a po prostu od razu ugryzie. Najpierw psy wysyłają wcześniej opisane sygnały, jednak niezrozumiane przez człowieka, zaczynają warczeć. Później gryzą. Pamiętaj, nigdy psa nie karaj za warczenie, postaraj się oddalić wraz z psem ze stresującego miejsca lub usuń denerwujący czynnik.

Pies to nie człowiek

Często ludzie widzą w psie człowieka. Pies to pies, człowiek to człowiek. My gdy się źle czujemy, lub boimy przytulamy się. Większość psów bardzo tego nie lubi. Czują się wtedy zagrożone. Przytulając psa pogarszamy sprawę. Gdy dziecko ciągnie psa za uszy może wydaje to się słodkie, my często z przymrużeniem oka traktujemy takie zachowania. Zwierzę tego nie rozumie, dla niego to po prostu zagrożenie. Są rasy lubiące dzieci, ale większość z nic nie jest fanami takiego zachowania. Pies to pies, pamiętajmy.

SKA

Sprawdź także

legowisko dla psa

Wybór legowiska dla czworonoga

Psy trzymane w domu bardzo chętnie wskakują na kanapę, ale powinny mieć wyznaczone własne legowisko, …