Śmieszna mina psa. Pies bawi się na plaży
Zwykło się uważać, że pies, który macha ogonem na boki jest przyjaźnie nastawiony | fot.: stock.adobe.com

Jak zrozumieć psa – czyli mowa ciała czworonoga

Psy to jedne z bardziej inteligentnych stworzeń, które towarzyszą człowiekowi od lat. Opiekunowie dostrzegają zwykle, że ich pupile doskonale rozumieją komendy i niektóre wypowiedzi członków rodziny. Obserwując ludzi, czworonogi są w stanie interpretować ich zachowania. Dzięki temu, wiedzą zwykle kiedy spodziewać się spacerów lub posiłków i potrafią przewidzieć ludzkie reakcje. Wiele osób pragnie w podobnym stopniu zrozumieć swoje psy. Jest to możliwe dzięki poznaniu ich mowy ciała. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy merdanie ogonem zawsze jest oznaką radości?

Zwykło się uważać, że pies, który macha ogonem na boki jest przyjaźnie nastawiony. Warto wiedzieć o tym, że możliwe jest wyróżnienie kilku rodzajów takiego zachowania i nie wszystkie będą miały takie samo znaczenie. Jeśli ogon pupila jest uniesiony, a on macha nim powoli, należy mieć się na baczności. Takiemu zachowaniu towarzyszy zwykle postawienie uszu i zjeżenie sierści. Komunikatem, który czworonóg chce w ten sposób przekazać jest fakt, że to on jest najwyżej w hierarchii. Podchodząca do niego osoba powinna to uszanować.

Pies swobodnie machający ogonem z pewnością jest nastawiony przyjaźnie i pragnie nawiązać kontakt.

Jeśli z kolei merdanie jest bardzo szybkie, ogon opuszczony nisko, a pupil przysiada – okazuje w ten sposób swoją uległość. Czworonóg, który w takiej sytuacji liże opiekuna, chce mu udowodnić swoje oddanie. Zwierzę machające opuszczonym nisko ogonem może starać się przeprosić za coś właściciela.

Szczególną ostrożność powinno się zachować jeśli pies trzyma ogon w pozycji poziomej oraz macha nim w sztywny, powolny sposób. Pupil, który czuje się niekomfortowo ostrzega w ten sposób, że jeśli człowiek się nie oddali, to może go ugryźć.

Radosny pies na zielonej łące
W kontaktach z psami warto pamiętać o tym, aby nigdy nie podchodzić do nich zbyt gwałtownie i nie głaskać nieznanych czworonogów po głowie | fot.: stock.adobe.com

Jak odczytać samopoczucie czworonoga?

O samopoczuciu pupila może mówić postawa jego ciała oraz wyraz pyska. Warto wiedzieć, że cofnięte wargi odsłaniające zęby są ostrzeżeniem, aby nie zbliżać się do czworonoga. Z kolei wargi wygięte w asymetrycznym uśmiechu świadczą o przyjaznym nastawieniu.

Obserwując ustawienie psich uszu można dowiedzieć się, kiedy zwierzę jest niepewne (uszy położone do tyłu) lub czujne (uszy postawione). Jeżeli pies kłania się przed człowiekiem i szczeka, prawdopodobnie zaprasza do zabawy. Chęć wspólnego oddania się rozrywce może komunikować również skacząc wokół danej osoby lub innego czworonoga. Psiaki chcące się bawić często unoszą też przednią łapę. Jeśli pupil kładzie się na plecach i wystawia brzuch do głaskania, komunikuje tym swoje oddanie i uległość.

W kontaktach z psami warto pamiętać o tym, aby nigdy nie podchodzić do nich zbyt gwałtownie i nie głaskać nieznanych czworonogów po głowie. Zawsze należy poczekać i upewnić się, czy pies sam ma ochotę nawiązać kontakt. Jeśli zwierzę nie podchodzi do człowieka, prawdopodobnie nie jest w przyjaznym nastroju. Chęć pogłaskania go w takich okolicznościach może być dla psa źródłem stresu i doprowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Pragnąc nawiązać kontakt z napotkanym, obcym czworonogiem należy zawsze zapytać o to jego opiekuna. 

MRY

Sprawdź także

legowisko dla psa

Wybór legowiska dla czworonoga

Psy trzymane w domu bardzo chętnie wskakują na kanapę, ale powinny mieć wyznaczone własne legowisko, …