Każdego psa karmi się tak samo? Nieprawda! Dog, labrador czy owczarek niemiecki ma zgoła inne zapotrzebowanie żywieniowe niż maltańczyk czy york. Jak zatem karmić psa rasy dużej? Ile podawać karmy? Jaka jest najlepsza karma dla dużego psa?
Rasy duże i olbrzymie mają szczególne potrzeby żywieniowe na każdym etapie ich życia. Począwszy od okresu szczenięcego, poprzez dorosłość, a na okresie seniorskim skończywszy. Nieodpowiednie żywienie rzutuje na przyszłość i zdrowie naszego pupila, dlatego niezwykle istotne jest zbilansowane żywienie już od pierwszych tygodni życia. Zanim zdecydujemy się na wybór suchej karmy dla dużego psa warto się z nią szczegółowo zapoznać oraz z jej składem. Na rynku dostępne są bardzo różne produkty wielu marek. Część z nich to tanie i niskiej jakości karmy. Naszym zdaniem zdecydowanie warto wybierać te najlepsze karmy dla dużych psów. Kilka z nich przybliżymy wam w tym artykule.
Jaka karma dla szczeniaka dużej rasy?
Szczeniak powinien mieć dostosowaną karmę do swojego wieku oraz rasy. W karmie musi być odpowiednia zawartość mięsa – czyli białka, które jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju naszego pupila. W karmie powinien być również zachowany odpowiedni stosunek wapnia do fosforu (maximum 2:1). Niezwykle istotna, szczególnie dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich, jest obecność w karmie glukozaminy i chondroityny, które odgrywają kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu kostno – stawowego. Oczywiście musimy również zadbać o odpowiednią zawartość witamin. Dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich, przykładem dobrze zbilansowanej karmy jest Eminent Gold PUPPY LB 31/15
Nie zapomnijmy o stosunkowo częstym karmieniu psich juniorów w mniejszych porcjach – nawet 3-4 razy dziennie. Szczenięta ras dużych niezwykle intensywnie rosną, dlatego powinniśmy mieć cały czas pod kontrolą ich aktualną kondycję. Nadwaga w okresie wzrostu bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój całego organizmu. Szczególnie na układ kostno – stawowy, w którym mogą zajść nieodwracalne zmiany, utrudniające komfortowe funkcjonowanie w późniejszych latach życia.
Jaka karma dla dorosłego psa dużej rasy?
Karma dla psa dorosłego powinna zawierać mniej białka niż karma dla szczeniąt. Rasy duże i olbrzymie często wykazują tendencję do nadwagi, dlatego karma nie powinna być wysokokaloryczna. Oczywiście musimy zwrócić uwagę, by karma dla psów tych ras zawierała dużą dawkę chondroityny i glukozaminy, odpowiedzialnych za ochronę stawów. Dobrą suchą karmą dla dużego psa jest np. Eminent Gold ADULT LB 27/14 czy wersja bezzbożowa Eminent Grain Free Adult Large Breed .
Ile karmy powinien jeść dorosły pies? Najlepiej trzymać się zaleceń producenta dotyczących dobowej ilości karmy, które znajdziemy na opakowaniach karm. Oczywiście, zalecenia te są uśrednione na podstawie przeciętnej aktywności psa. Jeśli nasz pies jest bardzo aktywny, porcja karmy powinna być zwiększona. W takim przypadku możemy również pomyśleć nad zmianą karmy na karmę przeznaczoną dla psów aktywnych, np. Eminent Energy 31/22. Jeśli natomiast jedyną aktywnością naszego pupila jest podejście do miski z karmą – wówczas porcja karmy powinna zostać proporcjonalnie zmniejszona.
Dorosły pies powinien mieć zapewnione minimum 2 posiłki dziennie. Psy ras dużych i olbrzymich mają tendencję do objadania się, co może mieć śmiertelne skutki. Dlaczego? Rasy te są predysponowane do rozszerzenia i skrętu żołądka, który jest ostrym stanem zagrażającym życiu. Jak temu zapobiegać? Podawaj swojemu psu małe porcje a często. Pilnuj, by nie jadł ich łapczywie. Po każdym posiłku zapewnij spokój i ogranicz aktywność fizyczną do minimum, nawet do godziny od spożycia. Również tuż przed posiłkiem niewskazany jest intensywny wysiłek.
Jaka karma dla dużego psa seniora?
Na tym etapie życia karma psa powinna zawierać najmniejszą ilość białka i tłuszczu spośród wszystkich dotychczasowych okresów życia naszego pupila. Psy często cierpią na różne problemy spowodowane starszym wiekiem i nadwagą (przede wszystkim obciążenie serca i stawów). Karmy dla seniorów powinny zawierać taurynę, antyutleniacze i witaminę E. Dzięki tym składnikom proces starzenia zostanie spowolniony. W tym okresie życia również musimy zwrócić uwagę na zwiększoną obecność składników chondroprotekcyjnych (ochraniających stawy), czyli chondroityny i glukozaminy. Warto również zwrócić uwagę, czy w składzie znajdziemy L- karnitynę, pozytywnie wpływającą na pracę serca, które z wiekiem bardzo często wymaga wspomagania. Przykładem dobrej karmy dla seniora jest Eminent Senior/Light 19/8.
Obecnie na rynku znajdziemy wiele karm komercyjnych dla psów ras dużych i olbrzymich. Ich różnorodność pozwala na satysfakcjonujący wybór zarówno dla nas, jak i naszego pupila. Przede wszystkim musimy pamiętać, aby karma była dostosowana do wieku, stanu zdrowia oraz aktywności naszego psa. Nie ma uniwersalnej karmy, która będzie odpowiednia dla każdego psa. Zawsze powinniśmy podchodzić do wyboru karmy dla każdego psa indywidualnie.
Wszystkie opisane w artykule karmy dla psów znajdują się na stronie https://karma-eminent.pl/ na którą was serdecznie zapraszamy.
Materiał partnera