Na rynku zoologicznym dostępnych jest dużo produktów żywieniowych dostosowanych do rozmiarów czy rasy psa. Karma junior dla psa jest tym szczególnym rodzajem pożywienia, który powinien być dopasowany do konkretnych potrzeb danego czworonoga. Dlaczego jest to takie istotne i na czym powinna opierać się selekcja? Oto kilka porad.
Różnice między potrzebami szczeniąt
Szczenięta dużych ras zazwyczaj rosną o wiele dłużej – ich okres rozwoju kończy się nawet po drugim roku życia. Dotyczy to przede wszystkim rozbudowy szkieletu, co jest niezwykle istotne, aby pies żył w zdrowiu i dobrej kondycji fizycznej, bez odczuwania bólu. Z kolei szczenięta ras małych rosną często jedynie do dziesiątego miesiąca – różnica jest więc ogromna. Nic dziwnego, że karma junior dla psa małego będzie miała inny skład niż ta, która przeznaczona jest dla psów dużych.
Co więcej, karmy junior dla psów dużych ras dodatkowo powinny być podawane nawet przez kilkanaście miesięcy życia. W przypadku szczeniąt ras małych zalecane jest podawanie jedynie do zakończenia okresu rozwoju przed ukończeniem pierwszego roku życia. Wynika to z faktu, że po tym okresie pies może jeść pokarm przeznaczony dla zwierząt dorosłych.
Karmy dla szczeniąt małych ras
Zazwyczaj karmy dla szczeniąt ras miniaturowych i małych są bilansowane w podobny sposób. Mają sporo białka i tłuszczu, które umożliwia psu swobodny rozwój w czasie kilku miesięcy. Jednocześnie zawartość wapnia i fosforu jest mniejsza, bo i sam psi szkielet jest adekwatnie mniejszy. Pies rośnie krócej, dlatego może mieć w karmie więcej składników budulcowych. Szybciej też zużywa energię – serce małych ras bije szybciej, metabolizm też jest sprawniejszy. Z tego powodu karma junior dla psa małej rasy jest bogatsza w białko i bardziej „treściwa”.
Karmy dla szczeniąt średnich i dużych ras
Zazwyczaj można znaleźć produkty przeznaczone łącznie dla psów średnich i dużych, a osobne dla ras olbrzymich. Z uwagi na długi okres dorastania karmy junior dla psów większych mają mniej białka i tłuszczu, aby nie powodować szybkiego przyrostu masy, który mógłby obciążyć wciąż rosnące kości i stawy. Więcej jest wapnia i fosforu, który jest zużywany w procesach mineralizacji kości. Dodatkowo istotne są takie substancje jak glukozamina czy chondroityna, bo ich zadaniem jest poprawiać jakość chrząstki stawowej i zwiększać ilość mazi stawowej. W ten sposób szczenię może rosnąć dłużej bez obciążania kości i stawów, a także bez ryzyka skrętu żołądka – porcje są odpowiednio skondensowane.
Materiał partnera zewnętrznego